caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: SİSTEM KURMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER  (Okunma sayısı 46474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 15
  • Yas: 36
  • Sınıf Öğretmeni
OTOMOBİL SADECE GÖRÜNTÜSÜ İLE DEĞİL, SESİ İLE DE DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKER!

Car Audio Turkey forumdan alıntıdır.

OTO MÜZİK SİSTEMİNDE BİLEŞENLERİN SEÇİMİ VE AYARI

Aracımıza Müzik Sistemi kurmak malzemesini almak monte ettirmek hep bir maliyet. Bütçe meselesi tabi. Kişinin aracına bu iş için ne kadar para harcıyacağı çok önemlidir bileşenlerin seçiminde. Harcayacağınız kadar iyi bir sistem kuracağınızı düşünmek çoğu zaman yanlıştır. Nedeni çok uygun fiyatlı bir ürünle inanılmaz ses alınabilir. Girilen güç miktarı araçta konumlanması sizin uygun fiyatlı deyipte almayacağınız bir üründen beklenmedik bir ses alınması olağandır. Sonuçta çok para harcayarak değil uygun para harcayarak bu işi yaparsanız sonuçta hüsran daha az olur beklentiler alınır. Çok pahalı bileşenler alınıp güç olarak beslenemez ise konumlandırılması uygun yapılmaz ise harcadığınız bütün bütçe heba edilmiş olur. Aşağıda da bahsi geçecek montajcı faktörü burada devreye girmekte konumlandırma ve montaj yine aşağıda bahsi geçecek bilinçli alıcı olmak ikinci faktördür bu iki faktör birleştiği zaman inanılmaz sonuçlar çıkacaktır.

Araçlarımızda kaliteli veya yüksek güçte müzik dinlemek için orijinal sistemlerimizin yetersiz kaldığını hepimiz biliyor ve bunun üzerine bu tip bir çalışma yapıyoruz. Fakat bu işe başlarken aracımızı ne kadar tanıyoruz. Genelde kulaktan dolma fikirler ile yola çıkıyor ve yaya kalıyoruz. Bunun en büyük nedeni araştırma yapmamamız olarak karşımıza çıkıyor. Kimse sizin kulağınıza uygun ses sistemi tasarlayamaz yani şu hoparlörü al şu bassı al diyemez sadece fikir verir bu fikirler ışığında siz seçimlerinizi yaparsınız. En iyi marka diye aldığınız ürün sizin kulak zevkinize hitap etmezse boşa harcanan para olur o alışveriş. Aracımızda yapılacak değişikliğe gitmeden en önce yapılması gereken imkanlar dahilinde birkaç ses sistemi modifiye edilmiş araç dinlemek. Ardından bu araçlarda beğendiğimiz ve beğenmediğimiz yönleri listelemek. Bu liste size daha sonra istediğiniz ses sisteminizi elde etmeye yarayacak bilgi niteliğinde olacak. Daha sonra çevrenizdeki birkaç hatta bulabildiğiniz kadar ister amatör ister profesyonel montajcı ile fikirlerinizi paylaşmak. Bu işle ticaret olarak ilgilenen herkes size kendi fikrini söyleyecektir ama soru sormaktan çekinmeyin araştırmaya devam. Seçim yaparken beğendiğiniz dinleyipte beğendiğiniz marka ve modeli almaktan çekinmeyin. Bu size yarar sağlayacaktır çünkü beğenmişsinizdir. Genelde ben bunu beğendim ama başkasında var ben kullanmak istemiyorum demek sizi seçim sırasında zora sokar veya beğenmediğiniz bir ürünü almanıza yol açar.

Araçlarımızın içinde kaliteli ses dinlemek için alınması gereken sistem bileşenleri aslında çok karmaşık olmamakla beraber kendimizi hep bir karmaşaya sokarız. Edindiğim tecrübeler sonrası aslında bu işin çokta karmaşık olamadığını anlamış ve size bu basitliğin nasıl oluşacağını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle konser ortamlarında ses nasıl karşımızdan geliyorsa iyi müzik dinlemek içinde aynı yönteme başvurmamız gerekir. Yani aracımızın ön tarafına hoparlör alarak bu işi sonlandırmamız muhtemel. Aracın arkasına yapılacak seçimler size daima bozuk ses olarak gelecektir. Arkaya alınacak veya montajlanacak her hoparlör sahneleme etkisini düşüreceğinden ve kulak yapınızın arkadan gelen sesleri duyması için üretilmediğini de dikkate almak gerekir. Şöyle açıklamak gerekirse arkanızda konuşulanları mı daha iyi duyarsınız yoksa önünüzde konuşulanları mı?

Aracımızın yapısına göre ya Coaxiel bütünleşik hoparlör yada Component bileşenleri ayrı hoparlör ile olur. Fakat component bileşeni coaxial bileşene göre avantajları vardır. Ses almak için bu avantajları kullanmak gerekir. Bu hoparlör bileşeni 50-100 watt rms güçlerde olması yeterlidir. Bu hoparlörlerin çapları aracımıza uygun olarak seçilir uygun amplifikatör ile de beslemesi yapılır. Ardından bu hoparlör bileşenlerinin istediğimiz alt frekans basları veremeyeceğinden subwoofer denilen bass hoparlörü arayışına girilir. Bunun içinde HB araçlarda tek 25cm çapında olan 250-500 watt rms gücünde bir hoparlör bize yetecektir. Aracımız sedan ise seçimimiz watt rms olarak değişmesede çap ve sayı olarak artış gösterecektir. HB arabada size 25cm bass yeterken sedan araçta iki adet 30cm bass yeterli gelecektir. Buda sizin aracın yapısından dolayı oluşacak kayıpları engeller. Hoparlör seçimi bittikten sonra uygun güç üretecek amplifikatör seçimine gelir sıra burada dikkat edilecek konu amplifikatörün seçtiğimiz hoparlör bileşenlerine uygun olması gerekmektedir. Rms güçleri göz önüne alınarak seçimimiz yapılır. Amplifikatör seçilirken hoparlör bileşenlerine farklı modeller seçmekte bir sakınca olmadığı gibi yeni kullanıcı iseniz aynı marka model olaması sizin kendi başınıza ayar yapmanızı kolaylaştırır başka bir avantajı yoktur. Önde kullandığınız coaxial veya component bileşenleri için ayrı subwoofer için başka amplifikatör seçmek en mantıklı çözüm olsada watt rms gücü yeterli bir çok kanallı bir amplifikatörde seçmek yerinde bir karar olabilir. Yeterki hoparlör bileşenlerimiz ile watt rms güçleri ile uyumlu olsun.

Bu hoparlör bileşenleri ve amplifikatör seçimi bittikten sonra ana ünite dediğimiz 1 DIN veya 2 DIN ölçülerinde ister cd player ister dvd player olarak seçilir. Seçimde önemli olan bizim sistemimize faydalı olacak bir ürün olması gerekmektedir. Ana ünite size hoparlörlerinizi çalacağı sinyali üreteceğinden kaliteli sinyal kaliteli ses demektir. Okuma kalitesi yüksek olan modeller tercih edilmeli. Her ne kadar ampli kazancında işimize çok yarasada çıkış voltajı yüksek diye okuma kalitesi düşük ürünler almak size sorun yaratacaktır. Bir kere subwoofer çıkışı olmalı ardından ön RCA çıkışı olmalı ki en basitinden size montajda harici bir iş çıkarmasın. Subwoofer çıkışı olan bir ana ünite size her zaman subwooferınızın daha kaliteli çalmasını istediğiniz gibi çalmasını sağlayacaktır.

Seçimler bittikten alımlar yapıldıktan sonra işin montaj yönü kalmaktadır. Bu montajı daha önce hiç yapmadıysanız ve elektronikten az çok anlamıyorsanız yapmanız çok zor olacaktır. Soru cevap şeklinde ilk sisteminizi monte etmeniz sizin cebinize bile zarar vermesi muhtemel. En ufak bağlantı yanlışı onca para harcayıp aldığınız bütün sisteminizi bozma ihtimaliniz var. Burada bir montajcı bulmanız gerekmektedir. Bu seçimi yaparken de etrafımızda en çok neresi tercih ediliyor veya seçim sırasında kime en çok güven duyduysanız o montajcıyı seçmeniz size her zaman fayda getirir. Ayrıca montajcı seçiminde montajcının showcar denilen bir demo aracı varsa ondaki montaja da bakarak karar vermeniz olası.

Montajdan sonra zaten bir montajcı yardımı aldıysanız montajcınız sizin sisteminizi max. değerde ayarlar ve sizin kullanımınıza sunar. Yok kendiniz monte ettiyseniz gain ayarı ile ilgili iyi bir araştırma yapınız. En önemlisi sisteminizi ilk çalıştırmada kesinlikle max değerde çalıştırmayınız. Çünkü elinizde şu anda sıfır bir arabanız var ve motoru rodaj durumunda. İkinci el ürün alsanız dahi uzun süre çalışmamış hoparlör bile sıfır kadar olmasa da rodaj süresi ister. Eğer ilk bağlamada max ayar ve ses te çalıştırmak isterseniz ileride hoparlör yanmaları bile karşınıza çıkar.

SİSTEM DOYUM NOKTASI

Her sistemin bir doyum noktası vardır. Bu doyum noktası sisteminizin sesi bozmadan en yüksek sesidir. Genel manada sorular ana ünitem sesi 50 seviyesinde bozuyor ne yapmam gerekiyor şeklinde. Cevabı sesi kısınızdır aslında ama bu cevap kimseyi tatmin etmez. Neden yaptırdım o zaman bu sistemi soruları gelir. Aslında sistem kurulduğu zaman önemli olan gain ayarı nasıl yapılıyorsa ana üniteden ses seviyeside o şekilde yapılmalı. Nedeni önde açtığınız ses seviyesinide bir nevi gain ayarı olarak kabul edebilirsiniz. Her şarkıda sistem max ses seviyesine çıkamaz. Elinizdeki beleşenlerin belli bir gücü ve çalışma şekli vardır. Bu max değerde siz ana ünitenizde 25 seviyesinde alıyorsanız sizin sisteminizin doyum noktası 25 tir. Bunu değiştirmeniz gain ayarını kısarak olur ki buda çözüm değildir. O zaman max değere daha yüksek bir ana ünite ses seviyesinde ulaşırsınız. Sadece kendinizi kandırmış olup rahatlama yaşarsınız. Amaç ana ünitenin max ses seviyesini açmak değildir bileşenleri max değerde çalıştırmaktır. Bu da size montaj kalitesi subwoofer kutusunun uygunluğundan hoparlörlerin önde yerleştirme şekillerine kadar etkendir.

Barbaros Şenbaş (barb_alone) abimize teşekkür ediyorum.

Ben'de yardımcı olmaya çalışayım, bunlar da benden alıntı olsun.

[barishrocker]
Araca bağladığımız güçlü mid takımları ve sublar(subwoofer) aracın vidaları sökmek için yarışırlar:) gelen sesleri kesmenin yolu izolasyon yapmaktır. Mesela erkurt,würth,teroson gibi izolasyon mebranları alınır bagaj ve kapıların içlerine yapıştırılır. Sonra ısı yabancasıyla ısıtılır. Bu şekilde hem zıngırtı engelllenir hem de hoparlörün performansı artar.

Ayrıca sistemin en önemli parçası anaünitedir yani teyp. Müziği çaldığınız kaynak ne kadar iyiyse o kadar verim alırsınız. Onun dışında es geçilen diğer nokta alt yapıdır. Yani aracın alternatörü ve aküsü iyi değilse yolda bile kalırsınız. Araç sistemi besleyecek elektriği üretmeli. Akü iyi olduktan sonra capasitor de takılabilir ama her sistemde gerekli değil. Altyapının diğer elemanı kablolar da çok önemlidir. Dandik ve ince kablolar ısınma sonucu arabayı yakabilir. Veya sistemin gücünü ve ses kalitesini baltalayabilir. Onun için kaliteli rca, en az 4awg güç kablosu ve 12awg hoparlör kablosu kullanmakta fayda var..

Hoparlörler ve amfilerin uyumunda ise ohm ve rms güçleri karşılaştırılır. Ohm olayı çok önemlidir. Dikkat edilmezse amfi kesme yapar. 0.5, 1, 2, 3, 4, 6, 8ohm bağlantılar olabiliyor. Ohm hoparlörün özelliğine göre değişir. Ben 2ohm bağlamak istiyorum diyemezsiniz. Hoparlörün özelliği kaç ohm ise öyle bağlanır. Amfinizizin de desteklemesi lazım. Rms güçlerine gelince de amfinizin rms watt gücünün hoparlörünüzden biraz yüksek olması iyidir. Mesela 250w rms suba ben 350w rms mono amfi bağladım.

subwoofer kabininne gelince çok anlamam ama bildiklerimi aktarayım. şimdi kabin eğer portlu olursa basslar daha uzun olur. ama bassların uzaması demek gecikme anlamına geliyor. yani herkes uzun bass sevmez. bu durumda da portsuz kapalı kutu yaptırıyorsun. o zaman da basslar daha kısa ama daha sert vurur.

Bu arada ses kalitesi açısından en mantıklısı stereo ve mono amfiler kullanmaktır. Yani en az iki amfi... Ayrıca aktif sistem denen bir olay var ki çok ayrı dünyadır:))

Bu arada SPL : bass ağırlıklı sistem, SQL: hem bass hem ses kalitesi ön planda olan sistem, SQ: ses kalitesi ön planda olan sistem(aktif) demektir...
« Son Düzenleme: 12 Mart 2017, 18:54:58 Gönderen: ZET »
ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı timekeeper

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 32
Ynt: Sistem Kurmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler (Alıntı)
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2013, 21:12:49 »
Başlangıçta araştırmama hatasına ben de düştüm. Seçimlerim şu ana kadar biraz kara düzen oldu.

Çok iyi konu. Elinize sağlık.

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2013, 21:25:48 »
2010 ekimden beri arabam ve ilk andan beri sistem var..o zamanlar bilmeden yaptığım en mantıklı şey ca tr foruma üye olmak olmuş..oranın devamında burada da çok düzgün insanlar var..birbirimize yardımcı olursak bu işler daha kolay oluyor..zamanında kardeşimin ödevi için konuyu kopyalamıştım.barbaros abi yazmıştı gene burada da paylaştım..biraz uzun ama okumakta fayda var güzel yazmış
ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı ladacı8086

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 27
  • Sound Pressure Level
    • LadacıVolkan
« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2013, 22:24:24 »
Ellerine sağlık abi.
Ana Ünite: Pioneer DEH-9600MP
Adaptör: Pioneer CD-UB100
Woofer: RCF W160
Woofer Amp: Audison LRx 2.500
Tweeter: ...
Tweeter Amp: JBL GTS-180X
Subwoofer: Rockford Fosgate P312D4
Subwoofer Amp: Atomic AT-7000.1D
Güç Kablosu: Stinger Pro 0 Awg
Rca Kablo: Stinger
Akü: Varta 74 Ah + Optima Red Top + Exide 200 Ah Jel
İzolasyon: Erkurt

-----------------------------------------------------
Ladacı Volkan

mustixtr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2013, 22:39:14 »
faydalı paylaşım eline saglık barış

Çevrimdışı stoper61

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2013, 00:11:46 »
benım onca sordugum sorudan once bunu okusam daha ıyı olurmus :) yordum sızı kusura bakmayın ..

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2013, 00:46:48 »
konuyu paylaşalı çok oldu aslında demek ki arada kaynamış :) taner abi bunu sabitlsek mi arkadaşlara yardımcı olmak adına??

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2013, 00:47:54 »
benım onca sordugum sorudan once bunu okusam daha ıyı olurmus :) yordum sızı kusura bakmayın ..

dediğim gibi bu işin muhabbeti güzel sormadan olmuyor sadece okumak da yetmiyor. tecrübelerimizi paylaşarak daha iyi ilerleriz..ben de yapışıyorum büyüklerimin yakasına soruyorum valla :))

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2013, 00:48:39 »
Ellerine sağlık abi.
eyvallah volkan asıl teşekkür barbaros abiye ama vakti olmuyor galiba görmüyorum uzun zamandır..

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2013, 00:49:41 »
faydalı paylaşım eline saglık barış

kanka sen bugün halil ustayla konuşurken yanındaydım ben de ben de dondurma isterim dedim duydun mu bilmiyorum :)

Çevrimdışı 18-34

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 41
  • kamil
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2013, 00:51:02 »
Eline sağlık faydalı paylaşım bencede sabitlenmeli
Herkez zaman zaman okuyarak unutmamalı bence
Ana ünite :pioneer dex p 01
Dsp.        :helix c. Dsp
Tivitır.      : scan speak r 3004
Midrenç.   :scan speak 12 m
Midbas.    :scan speak 18w
Ampler.    : genesis dual mono ve four cneel
Alt yapı.   : o gövde kablo 300 amper sigorta dağıtıcılar vs..
Kablo.      : tchernov tiz midrenç be midbas kablosu
Rca.         : tchernov 6 yakım van den hul 2 takım
Aktiv   Sistem

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2013, 00:58:06 »
barbaros abiden istemiştim bu konuyu taa ca tr zamanlarından..kardeşime web sitesi yapma ödevi vermiş hocası okuldan..ben de tabi otomobil üzerine kurdurdum siteyi :) o zaman almıştım sağ olsun hayır dememişti barbaros abi..

Çevrimdışı deniz canpolat

• Tweeter
  • **
  • Yas: 43
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2013, 01:22:03 »
teşekürler
bu yazıyı daha önce okumalıymışım !!!!

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2013, 01:27:31 »
yazıyı 25şubatta eklemişim dediğim gibi arada kaynamış ama olsun okumakta fayda var..

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #14 : 05 Nisan 2013, 14:24:54 »
Sabitlenmesi yararlı olur sağ olun..barbaros abi facede de pek gözükmüyor projesi vardı ne yaptı acaba..

caraudiohifi