caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN PARA ÇOKOMEL EĞRİSİ ;)  (Okunma sayısı 34743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı saint76

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 44
  • Teoman Yeşilyurt
   Bu işe yeni bulaştıysanız ve nereden başlasak diyorsanız bu yazının size rehber olmasını dileyerek başlıyorum yazmaya ya ALLAH ;

İşe şunu bilerek başlayalım,bulaştığınız bu hobi sektörü üreticisi,satıcısı,montajcısı,benim gibi bol ürün değiştirip 2.elde satanı olsun yamuk adamı doğru adamından çok daha bol olan bi sektördür.kurtlar sofrasına hoşgeldiniz ;)

peki bu kurtlara nasıl yem olmayacağız??? cevap basit=  OKU
bu forum bu anlamda bir mektep yeterki okuyun,öyle pis bi huyumuz varki millet olarak müslümanız deriz KURAN-I KERİM'i okumayız,Atatürkçüyüz deriz nutuk'u okumayız,milliyetçinin en has'ıyız istiklal marşının 10 kıtasını bilenimiz pek azdır  :(

RMS: Acemilikte ilk öğrenip amfiler ve hoparlorlerde ilk baktığımız şey.kabaca sürekli güç.tabi dünya genelinde kurtlar gene iş başında.dostlar 100 rms çok ciddi bir güçtür.çoğunuzun aracında var sandığınız(çünkü amfilerinizde 4x125-4x150 rms ler uçuşuyor)aslında olmayan güçtür.örneklendireyim;

BOSS AUDIO R3004 1200W 4 kanal amfi:78 dolar110 Watt x 4 Channel @ 4 Ohm RMS Power
300 Watt x 4 Channel @ 2 Ohm Max Power
Class A/B
THD: 0.01%
vay vay vay :D

ROCKFORD FOSGATE P600X4 Punch 600W RMS 4-Channel Stereo Class AB =338 dolar
4 ohms: 75 watts rms x 4 chan.
2 ohms: 150 watts  rmsx 4 chan

bir ürünün fiyatı nasıl belirlenir?işçilik+üretim maliyeti+arz-talep dengesi

malum bu ürünlerin %95 i çinde üretiliyor,yani işçilikler neredeyse aynı.geriye ne kaldı kullanılan parçaların maliyeti+arz-talep.bu örnekte RF tabiki boss a göre marka değerinide koyuyor fiyata çünkü müşterisi çok(talep).ama bu marka değeri hakedilmiş bi değer.

75 rms bi amfinin 110 watt rms bi amfiden nerdeyse 4.5 kat pahalı olması nasıl açıklanır???işi bilen için çok basit,boss un değerleri tamamen uydurma hemde öyle böyle değil(marka kötülemiyorum,gömüyorum).işi bilen için demiştim,diyorsanızki arkadaş biz bilmiyoruz,markaları tanımıyoruz,işte PARA ÇOKOMEL EĞRİSİ burada devreye giriyor.ne kadar para o kadar çokomel.

üst seviye ürünlerde bu eğri şaşabiliyor ama giriş seviyesi ürünlerde %95 böyledir.kalan %5 te zaten parlar forumda duyulmaya başlanır.örnek benim kullandığım hv200 midler.fiyatının çok üstünde bir ürün,ama sebepsiz değil 20cm,çok kullanıcı takamaz aracına(talep az).araçlar standart 20cm olsaydı ALLAH bilir kaça alacaktık.

yukarıda özetle anlatmaya çalıştığım konu forumu iyice okuyup inceleyen birisinin çözebileceği bir mevzu zaten.forumda çokça tepkili kardeşlerimize rastlıyorum,''ucuz fiyatlı ürün soruyoruz nasıldır diye,cevap gelmiyor''.diye.

genelde genç arkadaşlarımız oluyorlar ve,heveslerini çok iyi hissettiğimizden diyemiyoruz yüzüne aldığın amfi çöp diye.almadan önce soran arkadaşlara direk söylüyorum,ama alıpta sorana ne diyeyim???

yeni başlamışım bu işe forumu buldum,okudum hsk 165 diye bi mid pek meşhur.gittim aldım 2 takım,bide x markanın 650.4 diye 4x125 rms veriyo denen amfisini aldım geldim.bağladık vs işi hiç bilmiyorum ama meslek gereği biraz kulak var,çalmıyor bişeyler eksik hissediyorum.bi arkadaşım geldi o dönemin ford focusu var,bi açtı sesi benim midlerden daha çok çalıyo standart araç,bende bas var anlamıyor benimki daha iyi çalıyo sanıyor.dedim tamam bu işte bi yanlış var,gittim 2. el audison srx 2s 2 kanal amfi aldım.ön midlere bağladım(izolasyonda yapmıştım araca).ve dünya değişti.önler öyle güçlenince 4x125rms denen x amfim tek takım bağlı olmasına rağmen gain i aça aça en sonunda yandı.

bu kısıma dikkat SİSTEMİNİZ EN KÖTÜ PARÇANIZ KADAR İYİDİR.örnek hsk alıp çaldıramayacak bi amfi alacağınıza,o amfinin çaldıracağı mid i alın,yada hsk yı çaldıracak amfiyi.

kendinize forumdan bi kaç kişi seçin,bakın bilgisine,yorumlarını okuyun,ne kullanmış ne etmiş çözmeye çalışın,doğru kişiyi bulduğunuzu düşündüğünüzde atın pm sorun sorunuzu.(o ben olmayayım şiştim ;)  )ben kaç zaman önceki yazıları bulup okuyorum hala,bu forum son iletilerden ibaret değil.bu forum derya deniz bilgilere sahip kişilerle dolu,ama şişmişler,adam açıyor forumu 100 tl x amfi 4x500 rms nasıl!!!!! madem bu fiyatlara böyle amfiler var biz salağız diyor(servet harcamış)kapatıyor.

yazdıklarım kişi bazlı değil,genel acemi davranışıdır,forum örnekleri ile dolu.inş. yazdıklarım biraz işinize yarar ;)

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 19:29:00 Gönderen: saint76 »
ÖZEL MESAJLA sorduğunuz ürün tavsiyelerine cevap VERMİYORUM !!!,lütfen alttaki konudan sorunuz,cevabı biliyorsak sizden başka arkadaşlarada faydamız olsun;
http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=8013.0

satılık mono;
http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=6930.0

Çevrimdışı asasbjk

• Midwoofer
  • Yas: 27
  • You take my photo as ıf I didn't know panpa.)
Ynt: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN PARA ÇOKOMEL EĞRİSİ ;)
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2015, 20:09:58 »
Hocam x marka amfıden kastın Kicker 650.4 degıl demı :)
Benım jbl 1004 amfınınde gercek degerlerını verdıgını zannetmıyorum ama fena caldırmıyor hanı.
Bu arada gzl paylasım tesekkurler.
3 YOL AKTIF (LOADING...)

Çevrimdışı saint76

• Subwoofer
  • *
  • Teoman Yeşilyurt
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2015, 20:16:34 »
Hocam x marka amfıden kastın Kicker 650.4 degıl demı :)
Benım jbl 1004 amfınınde gercek degerlerını verdıgını zannetmıyorum ama fena caldırmıyor hanı.
Bu arada gzl paylasım tesekkurler.
bilerek alıp kullanmakta sorun yok,bütçe meselesi sonunda bu.ben tecrübesiz arkadaşlar kandırılmasın diye bu paylaşımı yaptım,ama yardımcı olmaya çalıştığım kişidende fırçayı yedim,ders olsun bana :D x marka amfiye gelince :D
ÖZEL MESAJLA sorduğunuz ürün tavsiyelerine cevap VERMİYORUM !!!,lütfen alttaki konudan sorunuz,cevabı biliyorsak sizden başka arkadaşlarada faydamız olsun;

satılık mono;

Çevrimdışı tosunbey68

• Midwoofer
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2015, 20:21:33 »
Teoman abi cok dogru bir paylasim isi bilmezken hepimiz boyle dusunuyorduk ama forum sayesinde okuya okuya ogrene ogrene arastira arastira neyin ne oldugunu anladik tesekkurler

Çevrimdışı saint76

• Subwoofer
  • *
  • Teoman Yeşilyurt
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2015, 20:26:20 »
Teoman abi cok dogru bir paylasim isi bilmezken hepimiz boyle dusunuyorduk ama forum sayesinde okuya okuya ogrene ogrene arastira arastira neyin ne oldugunu anladik tesekkurler
anlaşılmak güzel,sağolasın ;)

satılık mono;

Çevrimdışı saint76

• Subwoofer
  • *
  • Teoman Yeşilyurt
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2015, 20:33:05 »
Konu için teşekkürler teoman isabetli oldu.yazılacak çok kelam var yorumlara bakıp zamana bırakacam belki bende sonunda yazarım
Her üyenin elinde klavye var göndere tıkladığında forumda topik çıkıyor
ben teşekkür ederim abi ne demek.abi biz savaşacağız zorla anlatacağızki şu işler gelişsin biraz,kaç yıl önceki fuarları arar olduk baksana :(

satılık mono;

Çevrimdışı Barış59

• Midwoofer
  • Yas: 22
  • Facebook:: https://www.facebook.com/iron.necks
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2015, 21:32:39 »
konu cok faydalı olurmuş yeni başlayanlar için   90 liralık mid takımı da ki 70 rms ile
200 - 300 liralık mid takımının  50 -60 rms olması olayını kısaca acıklıga kavusturmusunuz 
gecek degerleri  ortaya koymussunuz
Ana ünite: Renault orjinal teyp  (Yeni seri indash aranıyor)

Ön mid: Jbl-cs-6c mid takımı 60rms

Tweeter: power Bass

Arka Mid: 2x jbl Gto 6508C 70 rms

Amp: Qline 5 Kanal 4.70 rms 1.200 rms(SATILIK)

Subwoofer: Kicker Comp 38 cm New series(SATILIK)

Kablo: Caddence 4GA güc kablosu
Caddence gold series RCA
Caddnce Yfiş
Caddence 100 amper bıcak sigorta

Çevrimdışı yusuf5878

• Midwoofer
  • Yas: 39
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2015, 00:54:15 »
Teoman abi ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım yapmışsın.Dilimize tercüman oldun.Tesekkür ediyorum. :)
Sub: DD Audio Z15
Sub amp :2 x RF T2500.1 bd cp
Cap : RF 40 farad carbon
cable : kicker 0 awg
Bat: Extra 2 x optima yellow top 75a

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 15
  • Yas: 36
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2015, 00:59:27 »
Sistem kurmanın türü ve yönü de değişti.. Gür sesten, kaliteli sese geçmişti. Şimdi de multimedia ve ergonomiye doğru ilerliyor.. Acemi yorumu sadece.. O yüzden eskiye özlem hep olacak bence.. (paylaşım için teşekkürler)
ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı blueeagle

• Midwoofer
  • Yas: 57
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2015, 03:46:51 »
gerçekten güzel yazı olmuş.

işin kuralı ya hiç başlamayacaksın
başlar isende hedef koyacaksın
hedef koymadan evvel nasıl bir ses istediğine karar vereceksin
ve ses özelllikleri ile bir araştırma yapacaksın hangi ses hangi özelliktedir diye
bu sesleri sanal ortamda dinleyip karar vereceksin
karar verdiğin sesleri sana verebilecek sistemin maliyetini çıkarıp adımlarını ona gore atacaksın
eğer bunları yapmaz isen arkadaşlarında dediği elinde sadece çöpler kalır ve cope atacak kimse bulamazsın aylık gelir seviyeleri ortalama 500 dolar ile 1000 dolar olan bir ülkede sağlam bir ikinci el bulma şansınız çöplükten temiz bir selpak mendil bulmak kadar zordur bunu asla  ve asla unutmayın ..
pioneer RS-D7RII
pioneer carrozzeria  RD-7X
pioneer carrozzeria RS-A9
pioneer carrozzeria  RS-A7
pioneer carrozzeria RS-A7
pioneer carrozzeria RS-A7
pioneer carrozzeria TS-T1RSII
pioneer carrozzeria  TS-S1000RS
pioneer carrozzeria TS-M1RSII
pioneer carrozzeria  TS-W1RSII

Çevrimdışı powergti

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2015, 09:00:32 »
Teoman abi sırf 500 x4 rms lik cihazlar yüzünden elime tornavida alasim gelmiyor paylaşım on numara inşallah iyi olur yeni başlayanlar için
Ana ünite alpine 9855 r
Mid suan tek elate 6
Tiz a.s.s. suan için cok iyi
Mid anfileri 2x dls a3
Tiz anfisi dls a2
Bas anfisi for x 6000(ilerde rockford bd25001)
Baslar 4 x 38 re sex v2
Ön akü 60 amper
Arka akü 100 amper
Kablolama besleme a.s.s anfilere stinger gitmekte 0 ga
Rca stinger level 2

Çevrimdışı djeati

• Woofer
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2015, 10:15:34 »
çok güzel paylaşım olmuş teoman bu bilgileri isteseniz ögrenemeyiz

Çevrimdışı saint76

• Subwoofer
  • *
  • Teoman Yeşilyurt
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2015, 10:45:52 »
alkışlarla yaşıyorum  8) teşekkür ederim dostlar  ;)

satılık mono;

Çevrimdışı sagunaydin

• Tweeter
  • **
  • Yas: 48
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2015, 11:00:40 »
Doğru söze ne hacet. Güzel yazı.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2015, 11:02:46 Gönderen: sagunaydin »
Ana ünite: Pioneer DEX P 99 RS
Tweeter: Focal TN53K
Tweeter Amp.: Alpine PDX F6
Midrange: Focal 3KRX3
Midrange Amp.:Alpine PDX F6
Midbass: Focal 6KRX3
Midbass Amp.: Alpine PDX F6
Subwoofer: Hertz HX300
Subwoofer Amp : Alpine PDX F6
Güç : Yuasa Swl 1850 65 Ah Kuru Akü
İzolasyon: Henkel Terodem SP100/SP300
Kablolar: Audison,A.S.S
Dağıtıcı: Massive
Sigorta: Nakamichi

Çevrimdışı onur.ungor

• Midwoofer
  • Yas: 39
« Yanıtla #14 : 28 Şubat 2015, 11:04:26 »
Cok faydalı paylaşım Teoman abi teşekkürler.bu ise yeni başlayanların mutlaka konuyu okuması lazım
Citroen c5 1.6 sxpk OEM

Işlemci: Alpine pxa-h800 /rux-c800
Mid :Alpine spx-z18t ( F1 Status)
Coaxial :Focal pc 165
Anfi :Brax nox4 dsp
Sub anfi :JL AUDİO SLASH 1000/1
Subwoofer :JL AUDİO 12W7
Altyapı:connection
connection 4 ga kablo
Pac battery isolatör
stinger blok dağıtıcı
varta 74 amp akü