caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Hifonics Zeus ZS12SQ  (Okunma sayısı 4025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ggunerhan

• Ziyaretçi
Hifonics Zeus ZS12SQ
« : 04 Kasım 2012, 23:59:36 »
Arkadaşlar selam,
Haftasonu çok zamanım olmadı, istediğim jbl p1224 subwooferı bulamadım aradığım yerlerde, eski bir model olduğu için piyasada pek yok galiba.
Akşam saatlerinde ikinci el ilanları araştırırken yakınlarda bunu buldum, uygun bir fiyatta anlaşınca gidip aldım.
Hifonics e uzun zamandır yurtdışında forumlarda, yorumlarda sıkça rastlıyorum ama birkaç üst model hariç dinleme şansım olmamıştı, istediğim sub.ı alana kadar merakımı gidermek istedim. Aldığım kişi Macoustic mono anfi ile besliyordu, anfisinin 1,2,4 ohm desteği var. Subın 2Ohm olduğunu söyledi ama ben aldıktan sonra kabinden söküp inceledim birkaç sorum olacak size.

-Subwooferın üzerinde 2ohm yazmakta ama bu bobinlerin 2+2 ohm olduğu anlamı mı gelir? yoksa 2 ohmda sürün demek mi bu?

-Ben bu model SQ olduğu için 2+2ohm varsayıp 4 ohm sürmek istedim birer + ve - yi birbirine bağladım, diğerlerini ise portun çıkışlarına taktım. Seri bağlanmış oldu mu?

-Nette biraz araştırdım freeair bir sub sanırım bu, kabin ölçülerine raslayamadım. kabini özel yaptırmışlar port biraz geniş ve uzun geldi. Sizce kabinin dibine bukadar yakın olmasının sese etkisi olur mu?

Anfinin montajını henüz yapmadığım için sesini dinleyemedim, daha önce bu cihazı deneyen varsa aramızda görüşleri faydalı olacaktır.
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2012, 00:01:45 Gönderen: ggunerhan »

ggunerhan

• Ziyaretçi
Ynt: Hifonics Zeus ZS12SQ
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2012, 00:21:57 »
Hüseyin abi teşekkürler, ben de öyle düşünüyorum 2+2 ohm gibi geldi bana bu cihaz.
Söktüğümde nasıl bağlı olduğuna çok dikkat etmedim ama şuanda 4ohmda paralel bağladım ya da öyle bağladığımı düşünüyorum :) anfim maalesef 1ohm desteklemiyor desteklesede fazla gelecek gücü,
Portu biraz kısaltmak istiyorum ama dinlemeden sesini duymadan birşey yapmak istemedim. Daha önce gördüğüm portlar kısa ve daha dardı hep, bunu görünce şaşırdım baya , normal mi sence?

MAHMUTBAKİ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2012, 09:40:38 »
Hüseyin abi teşekkürler, ben de öyle düşünüyorum 2+2 ohm gibi geldi bana bu cihaz.
Söktüğümde nasıl bağlı olduğuna çok dikkat etmedim ama şuanda 4ohmda paralel bağladım ya da öyle bağladığımı düşünüyorum :) anfim maalesef 1ohm desteklemiyor desteklesede fazla gelecek gücü,
Portu biraz kısaltmak istiyorum ama dinlemeden sesini duymadan birşey yapmak istemedim. Daha önce gördüğüm portlar kısa ve daha dardı hep, bunu görünce şaşırdım baya , normal mi sence?
Goktug mrb.öncelikle wooferin hayırlı olsun.ben direk kutu olayini bahsedecem kutunun portunun uzunluğu frekans ayariyla alakalıdır.bi ikincisi port uzadıkça daha altlara iner.bence bu konuyla ilgili portla oynama anfi düzenini otutturduktan sonra foruma tekrar resim ve videoyla don.bu ara almış olduğun woofer jblden kaliteli kanımca bunu bilmeni isterim. :)

Çevrimdışı quake_53

• Midrange
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 35
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2012, 17:06:40 »
nadir tercih edilen markalardan biri diye düşünüyorum daha çok amfileriyle ön plana çıkıyor.
Ana ünite:Alpine CDA 9835R
Subwoofer:Rockford Fosgate T1D415
Rockford Fosgate 1001BD
Amfi:Rockford Fosgate P300x2
Hoparlör:Sony XS6940

ggunerhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2012, 20:38:36 »
Sert karakterli bir basmış ama tonlaması güzel fena değil, bir süre sub yoktu sistemde kulağım o netliğe alışmış, kurtuktan sonra kıstım gaini iyice alışınca yüklenirim, sert tonlama farklı geldi bana jblden sonra:)

MAHMUTBAKİ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2012, 21:12:28 »
Sence jblle kiyasladigin zaman tonu ve calismasi nasil goktug.

ggunerhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2012, 21:30:32 »
Şöyle söyleyim Kicker L3 yavrusu diyebiliriz. Gaini özellikle kısık tuttum netliği ezmesin diye uzun süreli test etmiş sayılmam ama ilk denememde biraz yüklendim şiddeti JBL P serisini aratmadı, ben biraz daha uzayan bas tonlarını seviyorum, bunun tonları şiddetli ama kısa alışmamışım böyle kulağıma değilde ciğerime hitap ediyor gibi :)

caraudiohifi