Gönderen Konu: Sistem Karmaşası :D  (Okunma sayısı 206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burak3543

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
« : 02 Nisan 2021, 18:02:17 »
 Abilerim kardeşlerim öncelikle herkese merhaba adım BURAK sizlerin tavsiye ve düşünceleri benim için çok önemli aranıza yeni katıldım ve bi kaç konu okudum gerçekten çok bilgili tecrübeli insanlar var sitede o yüzden herkese danışmak fikirlerini almak istiyorum aklımdaki sistemle ilgili şimdiden çok teşekkür ederim

Ana üniteyi pıoneer deh 80 prs var elimde şuan ön kapılara hertz hsk 165 düşünüyorum arka Pandizota hertz spl show midrange 2 takım 500wat 200 rms 2 takım bu midrangelere 2 adet audiosystem f-2500 düşünüyorum ön kapıdakı hsk 165 lere ve tweeterlara (daha ne alıcağıma karar vermedim) nası bi anfi önerirsiniz? Ana ünitem 3 rca çıkışlı ancak ben 4 anfi bağlıcak gibi duruyorum(2 adet f2500 kapı ve tweeterlara 1 anfi subwoofer 1anfi ) bu bana bi kayıp verirmi bağlantı nasıl olmalı  Ve bu sistem iş yaparmı? Daha alt yapı malzemelerinide almadım onlarla ilgilide öneri tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim  :-\ ::)

Çevrimdışı Burak3543

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2021, 17:32:02 »
arkadaşlar cevap verebilicek bi arkadaş yokmu ?

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 41
Ynt: Sistem Karmaşası :D
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2021, 05:36:20 »
Ben şöyle bir cevap vereyim, neden böyle karmaşa içerisinde bir sistem düşünüyorsunuz? Zmaç ne? Beklentiniz ne?

Çevrimdışı Burak3543

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2021, 12:48:59 »
Hocam anfi bütceme göre en uygun Ab class anfi ve hertzlere onların yeteceğini düşünüyorum sen nası bişey tavsiye edersin

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 41
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2021, 13:29:57 »
Anladığım kadarıyla SPL sistem olacak, bana kalırsa ön tarafa 1 takım arka tarafa da 1 takım HSK 165 yeterli. Yanına güzel bir subwoofer. SPL sistemde AB Class diye diretmenin çok gerekli olmadığına inananlardanım ben. İkinci el kurcalanmamış bid Hertz HDP4 amfi alırsınız, mid takımlarınızı hakkı ile besler.

Aynı şekilde seçeceğiniz subwoofer için de güzel bir mono alarak sistemi tamamlayabilirsiniz. Kullandığınız teyp gayet güzel zaten.

Çevrimdışı B-Devi

• Audiophile Moderatör
  • Midrange
  • Yas: 36
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2021, 13:33:00 »
Madem elinizde olan cihazlar bunlar, şöyle yapalım. Öncelikle 4 Anfiye gerek kalmaz. Çünkü F2 500 Twister tek başına 2 takım SPL Show'u paralel bağlantıda kaldırır.
Standart 250 rms'lik bir subwoofer kullanacaksanız bas kanalı 4 ohm'da 250 rms veya üzeri güç üreten herhangi bir anfi alırsanız 2 anfiyle iş biter. Aldığınız anfinin stereo kanalları muhtemelen 165'lere yetmeyecek ama onu da köprü bağlantı ile çözebilirsiniz. En zayıf anfi bile köprüde 125 Rms'i rahatlıkla üretecektir ancak kalitesiz bir anfi ile cihazlarınıza yazık etmeyeceğinizi umuyorum.
Diğer bir ihtimal de 600 veya 1000 rms'lik bir mono anfi ve 400 rms'ten az olmamak kaydıyla (rockford, dls, earthquake, jl audio gibi) güzel bir subwoofer edinebilirseniz geriye ön kapılar için anfi seçimi kalır ki bu işin en kolay kısmı.
Altyapı olayına gelince kesinlikle kaliteli bir set kullanmalısınız ve güç kabloları tercihen 2ga veya 0ga olmalı. Bunu da siz subwoofer seçimini yaptıktan sonra konuşmak daha doğru olur. Ayrıca akü durumuna göre kapasitör de gerekebilir.

Bunlar mevcut durumunuzdaki ihtimaller. Fikrimi soracak olursanız elinizdeki bileşenler gerek teyp olsun, gerek SPL show'lar olsun çok iyiler. Ama arkaya 2 takım SPL show bağladığınızda bütün sahne arkada kalacak. Eğer gümbür gümbür ses olsun, açınca heryer inlesin istiyorsanız seçimleriniz güzel. Ama araç içinde uzun yıllar keyifle dinleyeyim diyorsanız arkalar çok baskın olduğundan zamanla baş ağrısı yapabilir. Bunu da normal dinlemede fader ayarı ile arkaları biraz kısarak dengeleyebilirsiniz.
Bu arada aracınızın ne olduğunu hala bilmiyoruz. Araç ve akü bilgisini de paylaşırsanız tesisatı önce hayal gücümüzle kurar sonra daha rahat yönlendiririz.
Unutmayın! Fiyatının ucuz olması malın dandik olduğu anlamına gelmez. Paranız neye yetiyorsa önce araştırın, uygunsa onu alın...

Çevrimdışı Burak3543

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2021, 16:58:52 »
Verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Amacım yüksek ve kaliteli bi ses almak evet paralel bağlantı yapabilirim lakin 4 ohm da f 2500 anfi ile daha iyi ses alıcağmı düşündüğüm için böle bi düşünce oluştu kafamda sesi 2 ohm bağlayıp bozmak istemiyorum aracım 2006 corolla akü ve kablolama işinide çok detaylı düşünmem lazım çünkü aracın alternatör ne durumda ne nasıl besler bilmiyorum  ve o konudada tavsiye bekliyorum bas olarak powerbass 3xl düşünüyorum mono olarak macoustic 2000.1 tabi bagaj ve ön kapıya izolasyon yapıcam

Çevrimdışı B-Devi

• Audiophile Moderatör
  • Midrange
« Yanıtla #7 : 12 Nisan 2021, 19:05:43 »
O durumda 0ga kablo ve güzel bir kapasitör gerekecek. F2 500 2 ohmda sesi bozmaz. Çok kaliteli ve yüksek amperli çıkışları var.
Unutmayın! Fiyatının ucuz olması malın dandik olduğu anlamına gelmez. Paranız neye yetiyorsa önce araştırın, uygunsa onu alın...

Çevrimdışı Burak3543

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Nisan 2021, 19:15:00 »
Peki twiteer ve ön kapıları nasıl beslemeliyim sence

Çevrimdışı B-Devi

• Audiophile Moderatör
  • Midrange
« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2021, 20:50:02 »
Dediğim gibi o en kolay kısım. Güzel bir 4 kanal anfi alıp aktif olarak ya da 2 kanal anfi ve kendi crossover'ı ile pasif sürebilirsiniz.

Çevrimdışı Burak3543

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Nisan 2021, 22:08:47 »
Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için şu an ilk işim temiz bi f2500 ve ön kapılar içinde kaliteli bi anfi alıcam umarım tekrar konuşma fırsatımız olur 🙏🏼

Çevrimdışı B-Devi

• Audiophile Moderatör
  • Midrange
« Yanıtla #11 : 12 Nisan 2021, 22:45:47 »
Olur tabiki. Biz buralardayız