caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Oto ses sistemi kurma hakkında yardım  (Okunma sayısı 312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı deniz güngör

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 35
Oto ses sistemi kurma hakkında yardım
« : 31 Ağustos 2020, 23:58:19 »
Öncelikle sitedeki tüm üye arkadaşlara ve site yöneticilerine merhaba demek istiyorum.aranıza dahil olduğum için çok mutlu hissediyorum  kendimi çünkü bu siteyi tesadüfen buldum ve çokca bilgi sahibi olduğum sizlerin engin bilgi ve tecrübelerinizi okuyarak. İnanın ben ses sistemini sadece şöyle biliyordum. Ucuz ürün az sesli hoparlör pahalı ürün çok sesli hoparlör diye biliyordum bilgim sıfırdı sizlerin burada paylaştığı bilgilerden sonra ögrenmeye başladım coaxsiyel hoparlö midrange gibi şeyleri çok çok güzel bir şey yapıyorsunuz insanımıza araştırmayı seven insanlsra müthiş bilgiler vererek tekrar teşekkür ediyorum siz değerli arkadaşlara. Ben az bir bilgi ile aracıma ses sistemi kurmak için işe koyuldum ve ilk önce newfron nfu1a indash android teyp aldım daha sonra ön kapıların oraya orjinal hoparlörün yerinede vibe 16 cm bdpro6 m 175 rms midrange aldım kafamdaki sistem şu arka hoparlörün yerinede 20 cm powerbass xpro 8cx mid bas koymak 1 takım veya hertz sv 200l veya hertz sv 200.1 veya ds18 mid bas veya prv midbas veya  b&c midbass yanınada 1 takım tweeter bagaja bir adet subeoofer ve bunlar için amfi ve işlemci dsp ile çalıştırmak istiyorum rica etsem o engin bilgi tecrübe ve deneyimlerinizden bende faydalanmak istiyorum banada değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim saygılarımla.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 40
Ynt: Oto ses sistemi kurma hakkında yardım
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2020, 17:36:27 »
Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle android ana üniteye hangi hoparlörü, hangi amfiyi takarsanız takın kaliteli ses alamazsınız. Maça 1-0 yenik başlıyoruz.

Konu biraz dağınık geldi bana, toparlaya toparlaya ilerleyebiliriz. Öncelikle size kaliteli ana ünite gerek. Sonra hoparlörleri konuşuruz.

Çevrimdışı deniz güngör

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2020, 09:38:03 »
hoş buldum merhaba cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim bozgun bey. iş yoğunluğundan hemen dönüş yapamadım kusuruma bakmayın lütfen. kurmak istediğim ses sistemimde şuan elimde newfron nf1ua var android teyip bilerek ve isteyerek aldım sebebi şu ben geliboluda yaşıyorum senelik izinlerimde memlekete adanaya gidiyorum ve bilhassa gezmeye aracımla gittiğimde elimin altındaki teypin navigasyon ve film haber izletmesinide istiyorum o yüzden bu modeli seçtim  iyi diye. ses sistemi sonradan aklıma girdi birde, ben bu multi teypin üzerine ses sistemi inşa etmek istiyorum . siz çok doğru söylüyosunuz maçı baştan kaybediyormuşum bu androidli teyplerde sonra pioneer de avh-z7250bt diye indach bir teyp buldum ama fiyat çok yüksek ben şunu size sormak istiyorum bu pioneer olursa eyer ses sistemini kurupta bunu seneye yani bir yıl sonra taktırsak sisteme şimdilik newfron ile sistemi kursak sonra pioneer avh -z7250 taksak olmaz mı.zaten şuan 2 aydır teyp yok aracımda elimde teyp var hoparlör var bukadar lütfen yardım edin engin bilgilerinizden faydalanarak ses sistemini kurayım. şimdiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2020, 12:16:49 »
Multimedia cihazların kullanım amacı sizin de belirttiğiniz gibi farklı. Bu cihazları üretenler de, satın alıp kullananlar da ses kalitesini ikinci planda tutuyorlar. Double teypler de aynı şekilde. Şayet böyle bir cihaz kullanacaksanız en iyi amfileri de alsanız en iyi hoparlörleri de taksanız hayalinizdeki sese ulaşmak mümkün olmuyor. Multimedia mutlaka kullanacağım diyorsanız seste kalite yakalamak için ses işlemcisi gibi ekstra ekipmanlar gerekli.

Ben de bu nedenlerden dolayı, işin maddiyatını da düşünerek araçta navigasyon vs işleri telefon/tablete bırakarak single din kaliteli bir teyp alarak istediğim ses kalitesine ulaştım. Tabi bunları yaparken maddi durumuma göre hareket ettim. Fiyat/performans açısından en makul şekil böyle.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2020, 12:35:09 Gönderen: bozgun »

Çevrimdışı deniz güngör

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2020, 12:51:01 »
hocam peki pioneer avh -z7250 bt nasıldır

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2020, 13:43:21 »
Pioneer double kullandım. Ses kalitesi fena değil. Sizdeki android ana ünite ile kıyaslarsak ses kalitesi çok çok iyi. Pioneer alırsanız hem multimedia hem ses kalitesi ortalama olarak sizin işinizi görür, tahminimce de başka arayışa girmezsiniz.

Ancak madem elinizde bir ürün var ve masraf ettiniz, öncelikle onu değerlendirin. Kim bilir belki de size yeterli gelir ses kalitesi.

Elinizdeki android ünitede kaç adet rca çıkışı var?

Çevrimdışı deniz güngör

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2020, 18:50:06 »
Hocam rca çıkışı varmı bilmiyorum, fotoğraf çektim ancak yüklenemiyor. Şöyle tarif edeyim. kutunun içinde poşetlerde bir sürü kablo var , bir kablo grubunda üzerindeki etikette, line out rear r- line out rear L - line out front R - line out front L - line out sub woofer  yazan bir ucu yuvarlak girişli diğer ucu kuçuk beyaz içinde minik demirler var o kğçük beyaz kısmıda teype bağlanıyor. Diğer kablo gurubunda ise parking filan yazıyo diğer kablo grubunda ise 2 ucunda siyah plastikten yapışmış yine bir ucu teyb giriyor diğer ucu da aynı ama kablolar rengarenk her renk var bide gps anten var birde usb 1 ve usb 2 kablo grubu var bukadar. Fotoğraf yükleyemedim kaynağa ulaşılamıyor diyor o yüzden kabaca tarif etmek zorunda kaldım

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2020, 23:19:55 »
3 adet Rca çıkışı mevcut tarifinize göre.

Ön kapıya mid takımı + arka kapıya mid takımı + Subwoofer olacak şekilde kurulum yapabilirsiniz.

4 kanal stereo amfi ve mono amfi gerekli.

Çevrimdışı deniz güngör

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2020, 01:56:51 »
Şimdi şöyle bir durum var. Ben ön kapıya 1 takım vibe 175 rms 16 cm midrange aldım. Arka kapıda yer yok arka camın orda yer var orayada 20 cm power bass midrange aldım 225 rms . powerbass ı alırken dikkat etmemişim midbass sanarak aldım ,aslında çalışma aralığı beni yanılttı 100 hz ile 5 khz arası midbas sandım midrange miş ama ben bunu midbas gibi çalıştırmayı düşünüyorum yanınada domtweeter koyup aktif sürmeyi planlıyorum. Tabi şimdi başka bir fikir geliyor aklıma arkaya powerbassların yanına 20 cm 1 takım hertz sv200L mid bass eklesem nasıl olur yada power basın midbassı var xpro 8 oda olabilir nasıl olur aktif sürecegim için ona göre işlemci ve anfi de kullanılacak artı bağaja subwoofer. Nasıl olur sizce

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2020, 15:50:36 »
Bence bu kadar kargaşaya hiç gerek yok.

Ön kapıya 1 takım component.

Bagaja güzel bir subwoofer.

4 kanal stereo ve mono amfi.

3 yol işlemci ile 3 yol aktif sistem kurup yolunuza devam edin. Elinizdeki fazlalık ürünleri de satıp bütçe oluşturun.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2020, 15:52:16 Gönderen: bozgun »

Çevrimdışı deniz güngör

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2020, 01:20:44 »
Hocam değerli tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Ancak sizin değerli tavsiyenizi ben çok düşündüm ve compenant sistemi kurmak istemediğimi anladım. Hocam neden benim kafamda kurmak istediğim sistem karışık geldi yani anlamak ve ögrenmek için soruyorum sağlıksız olacağından mı yada verimsiz olacağından mı değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2020, 09:40:55 »
Elbette aklınızdaki sistem verimsiz, sağlıksız bir sistem.

Araçta kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

1- Kaynak kaliteli olmalı. Kaynak çaldığınız ses dosyası ile başlar. Örneğin Mp3 dinleyecekseniz, en kaliteli sistemde bile iyi ses alamazsınız.

2- Çaldığınız kaliteli ses dosyasını iyi okuyacak, dijitalden analoğa kayıpsız dönüştürecek bir ana ünite ihtiyacınız var. Bu noktada sizin ana üniteniz malesef kaliteli müzik dinlemek için uygun değil.

3- SNR yüksek, THD düşük, belirli seviyede güç üretebilen kaliteli amfilere ihtiyacınız var. Zira amfiden beklediğimiz şey, ses sinyalini yükseltmek, bu yükseltme işlemi esnasında sese parazit eklememek ve sesi kaynaktan aldığı gibi doğal hali ile yükseltebilmek. Kalitesiz amfiler sese parazit de ekler, ses rengini de değiştirir, dolayısı ile kaliteli müzik dinleyemezsiniz.

4- İnsan kulağı ortalama 20Hz ile 20Khz arası sesleri duyabilir, bu kişiden kişiye değişir. Bu nedenle 20Hz ile 20Khz sesleri size en doğru şekilde okuyabilecek hoparlörlere ihtiyacınız var. Otomobil ses sistemlerinde kaliteli, detaylı, doğal, tonlu müzik dinlemek istiyorsanız componenet + subwoofer bileşenlerinden oluşan sistem kurmalısınız. Yok amacınız detay olmasın, gümbür gümbür bas olsun, cıs tak cıs tak tiz olsun bana yeter diyorsanız midrange + subwoofer sistemi yapabilirsiniz.

5- Kaliteli müzik dinlemek için araba gibi uygunsuz bir ortamda konser izliyormuş gibi bir etki yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için ön camda sahne kurmamız gerek. Ön camda sahne kurabilmek için sadece ön tarafa mid takımı takmak yeterli, bagajda bulunan subwoofer da işlemci sayesinde zaman ayarı yapılarak ön cama taşınabiliyor. Böylece konser izliyormuş gibi bir ortam oluşabiliyor.

6- Hoparlör kablolarını ve özellikle de RCA kablolarını çok kaliteli seçmemiz gerek. Zira kalitesiz RCA kablosu nedeniyle sistemede parazit oluşursa bütün emekler çöpe gitmiş oluyor.

7- Güç kablosu, yine kaliteli ve uygun kalınlıkta seçilmeli. Benim tavsiyem sisteminize 8ga kablo yetse bile siz 4ga alın. İlerleyen zamanlarda sisteme amfi ekleyebilirsiniz ya da daha güçlü amfi takabilirsiniz. Böylece en başta kalın kablo alarak, sistemde her değişiklik yapıldığında güç kablosu deiştirmenize gerek kalmaz.

8- Mutlaka ses izolasyonu yapılmalı.

Daha da ayrıntılı ve uzun yazabilirdim ancak malesef çok zamanım yok. Siz bir noktadan başlayın, aklınıza takılanlar ile ilgili daha fazla bilgi gelecektir.

caraudiohifi