caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Audison + Focal KX3 + JL Audio ile 3/4 yol aktif fikirleriniz  (Okunma sayısı 123 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isot

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
Uzunca bir süre şirket arabasindan sonra tekrar kendi arabasıyla her gün işe giden gelen oldum
ve tekrar bir sistem kurma peşindeyim, ön araştırmalarımı bitirerek fikirlerinizi almak isterim
Aracım Mini Cooper D (2017 Model F56 kasa 3-kapı)
Çok ufak bir bagajım oldugumdan ve onu da kullandıgımdan (alışveriş torbaları, uzun yol vs.) kompak ürünler peşindeyim

Aklımdaki opsiyonları asagida siraliyorum, yorumlarınızı alabilirsem, yanlışlarımı düzeltirseniz memnun olurum

Öncelikle Standard ana üniteden vazgeçmeyecegimi, ve ses kaynagi olarak USB baglantılı Iphone’dan Tidal üzeri müzik dinlemek istedigimi belirtmeliyim (duymayanlar için Tidal, Spotify’in kayıpsız olanı, çevrimiçi Flac gibi birsey diyebiliriz)

Bu baglamda Audison’un standard ana unite kullanımları için olan ürünü Bit DMI tüm opsiyonlarda düşünüyorum,

Diger bilesenler için aklımdaki opsiyonlar :

1. OPSİYON
Audison Bit Ten D
Audison Voce AV 5.1 HD [2x75W (4-ohm) + 2x140W 4-ohm) + 1x1000W (2-ohm)]
Focal KX3
Focal KX25

Bu opsiyonda KX3’ün Tiz ve Mid crossoverları kullanılarak 2x75W çıkış ile
Mid basslar ise direk crossover kullanilmadan 2x140W çıkış ile
Focal KX25 subwoofer bildigim kadari ile 4+4 ohm oldugundan 2 ohm olmak durumunda, bu sebeple amfinin 1x1000W 2ohm çıkışı ile 2 ohm olarak sürmek
Bit Ten'in D versiyonu ve Voce AV 5.1'in HD versionu sayesinde AD girisleri ile baglanti yapilarak, kablo kaybını en aza indirgeme

2. OPSİYON
Audison AP F8.9 Bit (2x85W + 2x85W + 2x260W) hepsi 4-ohm
Focal KX3
JL Audio 500/1 (3-ohm)
JL Audio 8W7AE (3-ohm)
Bu opsiyonda APF 8.9bit 4 kanalı ayrı ayrı mid ve tiller için geri kalan 4 kanalı köprülü midbaslar için  ve amfinin 9.çıkışına mono amfi + subwoofer
Bu opsiyonda AD baglantiya gerek kalmadan (zaten amfi ve islemci bir arada) direk optik kablo ile girmek

3. OPSİYON
Audison Bit Ten D
Focal KX3
Audison Thesis Quattro
JL Audio 500/1 (3-ohm)
JL Audio 8W7AE (3-ohm)

Bu opsiyon 1.opsiyona benzer, yine thesis amfinin 2 kanalı crossoverlar ile KX3’ün mid ve tizlerine, diger 2 kanalı ise midbaslarına
Yine 1.opsiyona benzer, AD baglanti ile islemci ve amfi arasını baglamak
Thesis opsiyonu ne alaka diye düşünülebilir, bu üst seri amfilerin kullanılmısları uygun fiyatlı oluyor, yani ikinci el tercih edilme şartı ile diger opsiyonlara göre bütçesi aynı oldugundan potaya aldım

1.Opsiyonun avantajları
+ tek amfi ile işi bitirebilmek
+ Audison’un AD link ile işlemci ve amfi arasını baglamak (kablo kaybını baya indirdigi idda ediliyor)
+ sub çıkışının yüksek olması (ileriye dönük değişim)

1.Opsiyonun dezavantajı
- KX3’lerde Mid ve Tizlerin cross over ile sürülmesi, yani KX3 için amfinin 6kanali degil 4 canal gelmis olacak, bu sekilde tam 3 yol aktif degil de 2 yol aktif gibi kullaniliyor olacak (zamanlama konusunda problem olacagini düsünmüyorum zira Mid ve Tiz’leri direklere bir arada düşünyorum)
- Harici işlemci almak ve onunda AC/AD destegi için Bit Ten D veya Bit one olma zorunlulugu
- Bilmiyorum 2x75W çıkış KX3’ün Mid ve Tizlerine yeterli gelirmi

2.Opsiyonun Avanrajları
+ APF 8.9 bit dahili işlemcisi ve çok kanallı olması, ayrıca DSP 9.kanal harici sub amfisi ekleyebilme özellikleri eşsiz
+ Subwoofer amfisinin harici olması ve bunun da JL Audio olması, (sizce JL sub Focal’e üstünlük saglarmı?)
+ Focal KX3’ü tam 3 yol aktif kullanabilme (her bileşene amfinin ayrı bir kanalı geliyor)
+ Optik kablo ile baglantı

2.Opsiyonun dezavantajları
- Prima serisi amfi, bilmiyorum voce’ye kıyasla daha kalitesiz olurmu, sonucta daha alt seri ürün, ne dersiniz?

3.Opsiyonun avantajı
1.opsiyona benzer bir yapıda, yalnız tek amfi Voce yerine; Thesis series amfi + mono amfi olması daha avatajlı diye düşünüyorum
Sizce Voce yerine Thesis olması cok farkettirirmi?

Sorularım ise şu şekilde :
1. Sizce Focal KX25 mi yoksa JL Audio 8W7 mi? Hem de JL Audio kendi amfisi ile 3-ohm sürülecek sekilde (JL Audio 10W7AE’de olabilir,  8 yıl önce bu subwooferı kullanıyordum ve hoşuma giden bir ürün)
Şu an piyasada ikinci el 8W7AE oldugu için bunu yazdım)
2. KX3’ler, tam 3 yol aktif ama prima serisi amfilerle mi daha iyi, yoksa kendi mid+tiz crossoverları ile 2 yol aktif ama bir üst seri voce veya thesis ile mi daha iyi olur? Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz
3. Bir üst Soru ile ilintili, KX3'lerin mid ve tizlerini kendi crossoverı ile kullanmak çok performans kaybı yaşatırmı, güçte düşüş olurmu? Bir yandan bu adamlar bu ürünü crossover ile o zaman neden yapmis diyorm
4. Bit DMI 3750tl civarında, fabrikasyon ana üniteden gelen sinyali kayipsiz optik çıkışa çevirdigi idda ediliyor, sizce dogrumu bu, bu kadar para gelişmiş bir deck ceviriciye verilirmi
5. Sizce işlemci + AD link (1. Ve 3. Opsiyonlar) yoksa direk işlemcili amfiye optik kablo ile girmekmi (2.opsiyon)?
6. 1.opsiyonda Subwoofer amfisinin ayrı olmaması çok etkilermi?
7. 1.opsiyonda Voce 5.1'in 2x75W çıkışı, crossoverlı KX3'ün mid ve tizlerini tam performance beslemeye gücü yetermi?
8. 4+4ohm Focal KX25 4ohm kullanilabiliyormu? eger oyleyse 1.opsiyonda 2ohm 1000w çıkış yerine amfiden 4ohm 600w çıkış daha mantıklı?
9. Sizce hangi opsiyon tercih edilesi veya benzer önerileriniz varmi?

Herkesin beklentisi farklıdır tabiki, ben fiyat/perfomans ve az yer kaplama pesindeyim
Daha çok üst frekans bas seven birisiyim, mid ve tiz tonlarında kulagim çok da hassas degildir

Selamlar,
Ismail
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2020, 00:24:48 Gönderen: isot »

Çevrimiçi bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 40
Ynt: Audison + Focal KX3 + JL Audio ile 3/4 yol aktif fikirleriniz
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2020, 09:41:19 »
Helix P Six DSP MK2 tam aradığınız ürün. Kompakt, 6 kanal amfi + 8 kanal işlemci özelliği mevcut. Bu ürün ile ilave bir mono amfi kullanarak 4 yol aktif sistem kurabilirsiniz RCA masrafı yapmaya gerek kalmadan. Hec USB modül dahil edeceksiniz bu ürüne, telefonunuzdan USB kablosu ile tam istediğiniz şekilde Tidal kullanabileceksiniz. Hem ana ünite masrafından hem de RCA masrafından kurtulacaksınız.

KX3 yanına kendi amfisi ile JL Audio bass tavsiye ederim.

Araştırmanızı öneririm.

Çevrimdışı isot

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
Ynt: Audison + Focal KX3 + JL Audio ile 3/4 yol aktif fikirleriniz
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2020, 06:15:31 »
Helix P Six DSP MK2 tam aradığınız ürün. Kompakt, 6 kanal amfi + 8 kanal işlemci özelliği mevcut. Bu ürün ile ilave bir mono amfi kullanarak 4 yol aktif sistem kurabilirsiniz RCA masrafı yapmaya gerek kalmadan. Hec USB modül dahil edeceksiniz bu ürüne, telefonunuzdan USB kablosu ile tam istediğiniz şekilde Tidal kullanabileceksiniz. Hem ana ünite masrafından hem de RCA masrafından kurtulacaksınız.

KX3 yanına kendi amfisi ile JL Audio bass tavsiye ederim.

Araştırmanızı öneririm.

Merhabalar iyi bayramlar
Öncelikle teşekkür ederim tavsiye için
ürünü araştırdım, gerçekten nokta atışı gözüküyor benim için
yalnız HEC USB modülü iOS ile sorunlu oldugu yaziyor yabanci forumlarda
hem müzik çalıp hem telefonu şarj etmede sıkıntı oluyormus (apple iOS güncellemesi yaptikca sorun cikariyormus)
kesin olmasada cesitli cozumler var, belki de helix güncel versiyonlarında bu sorunu düzeltti
yalnız henüz arastirip bulamadigim nokta, HEC USB modülü ile telefonu bagladlgimda ayni zamanda fabrikasyon ana üniteyi de baglayabiliyormuyum (Radyo ve hands free telefon görüsmeleri için)
yok sadece usb cikisina mahkum kaliyorsak sıkıntı, fabrika cikisli ana uniteyi yine komple devre disi birakmis oluyoruz

tüm bunları bir koseye koyarsak bu amfi audisonun prima apf 8.9bit fiyatının iki katı, sizce ses kalitesi arasinda helix p six dsp pro öne geçermi?

Diger bir yandan helix p dsp twelve baktim
acaba 12x75w çıkış ile köprüleyerek biraz daha zayıf ve slim bir subwoofer ile hem 4 yol aktif hem compact tek 1 amfi ile işi bitirebilirmiyim diye baktim
anlamadigim kisim helix p dsp serilerinde amfi kanalları köprülenemiyor
yani 4 kanalı mid ve tizlere vermis olsak
4 kanalı 2 kanal olarak köprüleyip mid bass'lar için köprüleyip vermis olsak
son 4 kanalı tek bir kanal yapip subwoofer cıkısına kullanabiliyor olsam, gercekten mükemmel olurdu

caraudiohifi