caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Pioneer PRO TS-W3003D4 Kabin Konusunda Yardım  (Okunma sayısı 392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GkhnTsdmr

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
Pioneer PRO TS-W3003D4 Kabin Konusunda Yardım
« : 03 Temmuz 2020, 08:45:33 »
Merhaba arkadaşlar elimde 1 adet başlıkta belirttiğim üründen var arkadaşımdan aldım ürünün mevcut kabini L Portlu litresini falan bilmiyorum ama 450RMS ile beslememe rağmen cihazın bobinleri yandı kabinden olmuş olma olasılığı varmıdır böyle birşeyin konu hakkında fazla bilgim yok

https://www.crutchfield.com/S-Zq8MRq7jxlM/p_130TW3K3D4/Pioneer-Champion-Series-PRO-TS-W3003D4.html

Şu sitede gerekli kabin ölçüleri falan verilmiş buna göre istanbulda kabin yaptırabileceğim bir yer varmı tavsiye edebileceğiniz ve bu subwoofer L portlu kabinde çalışmasından kaynaklı olarak 450RMS besleme ile yanmış olma olasılığı nedir çalarken şiddet tonlaması falan hoşuma gidiyordu çünkü pekte değiştirmek istemiyorum kabini ama zararı varsa mecbur değiştireceğim
Ve ürünü tamir ettirmem gerekiyor istanbul avrupa yakasında bu işi yapabilicek tavsiye edebileceğiniz yer varmı
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2020, 08:49:54 Gönderen: GkhnTsdmr »

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 40
Ynt: Pioneer PRO TS-W3003D4 Kabin Konusunda Yardım
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2020, 13:06:33 »
L portlu kabin sebebi ile pioneer bass bobini yakabileceğinize çok ihtimal vermiyorum.

Ben amfiye odaklandım. Amfinizde elektrik kaçağı olabilir.

Amfiniz bass gücünden daha düşük güç üreten bir ürün olabilir. Dolayısıyla gain açıp bobinleri kavurmuş olabilirsiniz.

Her zaman amfi seçilirken, hoparlörden daha güçlü seçilmelidir. Örneğin amfi 1000 RMS, subwoofer 600 RMS gibi.

Herneyse çok varsayım üzerine konuşmayalım, amfinizin marka/modeli ne?

Çevrimdışı GkhnTsdmr

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2020, 16:16:45 »
L portlu kabin sebebi ile pioneer bass bobini yakabileceğinize çok ihtimal vermiyorum.

Ben amfiye odaklandım. Amfinizde elektrik kaçağı olabilir.

Amfiniz bass gücünden daha düşük güç üreten bir ürün olabilir. Dolayısıyla gain açıp bobinleri kavurmuş olabilirsiniz.

Her zaman amfi seçilirken, hoparlörden daha güçlü seçilmelidir. Örneğin amfi 1000 RMS, subwoofer 600 RMS gibi.

Herneyse çok varsayım üzerine konuşmayalım, amfinizin marka/modeli ne?

Massive 2000.1 amfim var
Gain ayarı %25 civarı açık
Bass boost 0 da
subsonic ne işe yardığını bilmiyorum hiç ellemedim belkide bundan kaynaklı sorun yaşadım
LPF yide kulağıma göre ayarlamıştım fazla zırıldamayacak bassları uzatmayacak gerektiği yerde sert vurucak şekilde ayarlı bazı remix şarkıları bilirsiniz bazı yerlerinde uzata uzata bass vurur onun en minimuma indiricek şekilde ayarlamıştım LPF yi. Bu subwooferin test videolarına bakıyorum adamlar resmen arabanın tavanını esnetiyör bununla ben nerdeyse onun çeyrek gücünde kullanıyorum nedense sorun yaşadım Amfimde sorun olduğunu sanmıyorum çünkü bu amfide daha önce sony xplod serisi 430RMS diye satılan üründen kullanmıştım 3-4 ay kadar onu kullanırken şuanki aynı ayarlarıyla kullanıyordum hiç sorun yaşamadım
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2020, 16:22:34 Gönderen: GkhnTsdmr »

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2020, 16:51:45 »
Amfinizin speclerine göre 14,4 volt ile 2 ohm da üretebileceği güç 500 RMS.

Sizin subwooferınız 2ohm 450 RMS güç isteyen bir model.

Kayıpları falan düşünürsek anca anca bass a yetecek güç üretecek.

Subsonic filter kulağınızın duyamayacağı alt frekansları keser, subwoofer a göndermez. Böylece bassa gereksiz yere yüklenmezsiniz. Subsonic 20-30 Hz arası ayarlanmalı. Tavsiyemdir.

LPF kesimi de 80 Hz civarı yapılmalıdır. 80Hz üzeri frekansları bass a göndermez böylece.

Hala amfinizin bass için yeterli olmadığını düşünüyorum, amfiden şüpheleniyorum.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2020, 16:54:18 Gönderen: bozgun »

Çevrimdışı GkhnTsdmr

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2020, 17:21:38 »
Amfinizin speclerine göre 14,4 volt ile 2 ohm da üretebileceği güç 500 RMS.

Sizin subwooferınız 2ohm 450 RMS güç isteyen bir model.

Kayıpları falan düşünürsek anca anca bass a yetecek güç üretecek.

Subsonic filter kulağınızın duyamayacağı alt frekansları keser, subwoofer a göndermez. Böylece bassa gereksiz yere yüklenmezsiniz. Subsonic 20-30 Hz arası ayarlanmalı. Tavsiyemdir.

LPF kesimi de 80 Hz civarı yapılmalıdır. 80Hz üzeri frekansları bass a göndermez böylece.

Hala amfinizin bass için yeterli olmadığını düşünüyorum, amfiden şüpheleniyorum.

Anladım ama bass boost 0 da iken daha gain %50 ye gelmeden deli gibi vuruyor bass denediğimde bu arada bendeki bass pioneerin kendi sitesinde 600RMS olarak yazıyor siz 450 demişsiniz ama
Bu arada amfiyi yanlış yazmışım kusura bakmayın amfi üzerinde ms d2001.1 yazıyor

https://www.letgo.com/tr-tr/i/massive-ms-d20011-mono-anfi_3d99d49a-4e98-42b5-b13d-b16868b83c7a
Bu linkteki amfi bendeki 2ohm da 900RMS yazmışlar subsonic ayarının yanlış olmasından dolayı zarar verirmi subwoofera. o dandik sony subu bile gümbür gümbür çaldıran amfi şuanki subu nasıl yakabiliyor anlamış değilim peki tavsiye edebiliceğiniz işini kaliteli yapan bir subwoofer tamircisi varmı istanbulda bildiğiniz arkadaşım daha önce bobin tamiri yaptırmıştı belkide yapılan işlemden dolayı bu şekilde yanmış olabilir.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2020, 20:52:54 »
Şimdi oldu.

Amfi güçlü, gain ayarı doğru yapılmamış, fazla yüklenmekten bobinler kavrulmuş.

Tamir için tavsiyeler gelecektir.

Geçmiş olsun

Çevrimdışı GkhnTsdmr

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2020, 08:06:11 »
Şimdi oldu.

Amfi güçlü, gain ayarı doğru yapılmamış, fazla yüklenmekten bobinler kavrulmuş.

Tamir için tavsiyeler gelecektir.

Geçmiş olsun
Anladım hocam gain ayarını kulağımıza göre yapınca demekki olmuyormuş. Multimetre ile yapsam acaba doğru bir ayar olurmu?

Örneğin benim subwoofer 600rms çift bobin 4+4 ben bunu 2 ohmda çalıştırıyorum
600*2=1200 bununda karekökü 34,6Volta denk geliyor 50Hz 0db bir sine wave teypte çalarken multimetre ile 34volt veya 33volta gelene kadar gain açsam doğru bir ayarmı olur bu

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2020, 11:08:52 »
Evet, gain ayarını multimetre ile yapmanızı öneririm. Multimetre ile gain ayarı yapmayı da zaten biliyorsunuz anladığım kadarıyla.

Multimetre ile gain ayarından sonra mutlaka subsonic ile 20Hz altını kesin. Böylece subwoofer a gereksiz yere fazla yüklenmemiş olacaksınız. Zaten o kadar alt frekansları kulak ile duyamıyorsunuz. Kapalı kabinlerde subsonic filtre ayarına gerek kalmıyor, subwoofer zaten kapalı kabinde o kadar alt frekansa inemiyor. Ama portlu kabinlerde mutlaka subsonic ayarı yapın.

Mutlaka üst frekans kesimi de yapın. Örneğin LPF 80 Hz yaparsanız, 80Hz frekans üstü çalmaz subwoofer. Böylece hem daha tonlu hem da daha yumuşak çalar.

Çevrimdışı GkhnTsdmr

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2020, 10:12:08 »
Evet, gain ayarını multimetre ile yapmanızı öneririm. Multimetre ile gain ayarı yapmayı da zaten biliyorsunuz anladığım kadarıyla.

Multimetre ile gain ayarından sonra mutlaka subsonic ile 20Hz altını kesin. Böylece subwoofer a gereksiz yere fazla yüklenmemiş olacaksınız. Zaten o kadar alt frekansları kulak ile duyamıyorsunuz. Kapalı kabinlerde subsonic filtre ayarına gerek kalmıyor, subwoofer zaten kapalı kabinde o kadar alt frekansa inemiyor. Ama portlu kabinlerde mutlaka subsonic ayarı yapın.

Mutlaka üst frekans kesimi de yapın. Örneğin LPF 80 Hz yaparsanız, 80Hz frekans üstü çalmaz subwoofer. Böylece hem daha tonlu hem da daha yumuşak çalar.
hocam şimdi benim amfide hpf lpf geçiş düğmesi yok tek bir frekans ayar düğmesi var
Frekans düğmesinde 30hz-300hz aralığı yazıyor
subsonic düğmesinde 10hz-55hz aralığı yazıyor
Bass düğmesinde 0db-18-db aralığı yazıyor
Bu amfide üst frekans kesimi yapma olasılığım varmı acaba? ve frekans düğmesini ortalam nereye getirmeliyim 30-300 arasında

caraudiohifi