caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Dsd dac ile işlemci kullanımı  (Okunma sayısı 701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 39
Ynt: Dsd dac ile işlemci kullanımı
« Yanıtla #15 : 26 Ekim 2019, 09:25:22 »
Sevgili kardeşim, "soruma cevap vermek yerine konuda belirttiğim cihazların boşa kürek çekmek olduğunu  düşünmeleri üzücü" demişsin. Oysa ki soruna cevap almışsın zaten. Daha ilk mesajda bu cihazı kulaklık amfisi ile birlikte kullanabilirsin denilmiş, araç ses sisteminde işlemci ile işine yaramayacağı söylenilmiş. Varsa aklını kurcalayan bir şey, bu noktada neden böyle düşündüğümü teknik olarak açıklamamı isteyebilirsin.

Sonra daha da ileri gitmişsin, yorum yapan bazı arkadaşların cihazı kullanmadıklarını ve kullanmadıkları halde yorum yaptıklarını yani "hadsizlik" yaptıklarını düşündüğünü söylemişsin. Bu senin kendi düşüncen saygım var ancak şunu unutma ki konu hakkında yorum yazan arkadaşların tamamı yıllardır bu hobi ile uğraşırlar, ciddi paralar harcamış ciddi bilgi birikimi kazanmış insanlardır. Buradaki amaç tamamen tecrübesiz forum üyelerinin boşa masraf yapmasını engellemek ve bu hobiden soğumamasını sağlamaktır. Ancak sen bu şekilde düşünce belirtirsen ben şahsen keyfin bilir der bir kenara çekilirim, para senin heves senin, ister oku deneyim kazan (daha ucuz bir yol), istersen dünyanın parasını harcayarak deneyim kazan.

Son kez Fiio Q5S, Fiio Q1, Schiit Magni, Shiit Modi, Beyerdynamic gibi USB Dac ve Amp gibi ürünler kullanmış, Beyerdynamic DT 770 Pro ve Sennheiser momentum in ear kulaklıkları kullanan birisi olarak yorum yapacağım.

Resimdeki ürünün ne olduğunu ve hangi amaçlar ile kullanıldığını gayet iyi biliyorum. Bu ürün medya player değil, bu ürüne flash disk takarak diskteki dosyaları çalamazsınız. Bu ürüne telefon gibi bir medya player bağlarsınız kablo ile, böylece telefondaki DAC bypass edilir ve bu ürün dijital veriyi analog sinyale dönüştürür. Bu ürünün öncelikli kullanım amacı yüksek çözünürlüklü ses dosyaları, MP3 ya da 16Bit 44Khz gibi CD kalitesinde ses dosyalarını zaten piyasadaki en ucuz teyp ya da işlemciler de çözüyor. 

Şimdi neden bu cihazın ses işlemcisi ile birlikte kullanılmasının boşa kürek çekmek olduğunu açılmaya çalışayım:

Diyelim ki 24Bit 192KHz HiRes bir ses dosyasını telefon ile bu USB dac cihazına aktardık, şimdi örnek verecek olursak Audison Bit One ses işlemcisine aktaracağız bu cihazdan. Malesef aktaramıyoruz, çünkü Bitone input stage coaxial and optical 24Bit 48KHz. Bu ne demek, işlemciye aktarmak için dosyayı kırpmak gerek demek. Bu konuyu da Servet açıklamış mesajında. RCA ile bu cihazı işlemciye bağlamak ne demek, fazladan D/A ve A/D convert demek yani fazladan kayıp demek. Hepsini geçtim DSD çözüyor bu cihaz ya da 32Bit 384Khz desteği var. Buldunuz böyle bir ses dosyası bu cihaz ile çözdünüz sonra ne olacak bütçenizin el verdiği kaç otomobil ses işlemcisi ile işleyebileceksiniz bu dosyayı? Amaç 16Bit 44Khz Cd kalitesinde ses dosyası işlemek ise zaten bitone içindeki DAC bu kalitede dosya için yeterli ve bu cihaza gerek yok.

En mantıklısı ne olabilir? Bu cihaz yerine Helix işlemci kullandığınızı düşünelim (kullanın demiyorum, biliyorum pahalı). İşlemciye USB modül ekliyorsunuz ve işlemcide istenilen herşey oluyor. Telefonda Hires bir dosya açıyoruz, telefonu usb kablo ile işlemciye bağlıyoruz ve işlemci direkt bize 32Bit 192Khz desteği sunuyor medyaplayer gerekmeden. Ne teyp lazım, ne medyaplayer lazım, kayıpsız kesin çözüm. Ki bence oto ses işlemcileri çok daha fazla gelişmeli, mqa destekli işlemci yok henüz bildiğim kadarıyla.

Toparlayacak olursak Topping D10 için harcayacağınız parayı farklı şekilde değerlendirmek en mantıklısı.

« Son Düzenleme: 26 Ekim 2019, 09:27:52 Gönderen: bozgun »

Çevrimdışı istavrit

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 29
« Yanıtla #16 : 26 Ekim 2019, 11:44:31 »
Tekrar vakit ayırarak detaylı bir şekilde açıklama yaptığınız için teşekkür ediyorum.Yalnız ufak bir ayrıntı gözden kaçmış bu ürün sadece usb üzerinden kaynak alıyor ve diğer dac cihazlarından farkı optik çıkış sunması.
 Ayrıca Servet bey'in yazdıkları zaten sorumun cevabıydı sanırım bir tek ne demek istediğimi o anladı ve gereken şeyleri yazdı. Sizlerinde dediğim gibi cihazın bu özelliğini gözden kaçırdığınızı düşünerek o şekilde ifade ettiğinizi düşünüyorum.

Şuan elimde ; Bitten D işlemci 24 bit 96 khz optikte
                        Steg işlemci 32 bit 192 khz analog 48khz optik çözünürlük sunuyor
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2019, 12:34:45 Gönderen: istavrit »

Çevrimdışı ilkercom

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
    • hasanilker.com
« Yanıtla #17 : 26 Ekim 2019, 19:42:48 »
Sen bu şekilde devam et kardeşim. Sektörün sana ihtiyacı var. Bu paraları birileri harcaması lazım.
Forumlar bilgi alışverişi içindir. İlgilendiğiniz konu ne olursa olsun. Forumu iyice okuyun araştırın. Sonra Konu açın. Özel mesajla soru sorarak forum mantığını zora sokmayın.

Çevrimdışı istavrit

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 29
« Yanıtla #18 : 26 Ekim 2019, 20:55:28 »
Sen bu şekilde devam et kardeşim. Sektörün sana ihtiyacı var. Bu paraları birileri harcaması lazım.
Son yazdıklarımı okumadınız sanırım.

caraudiohifi