caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Pioneer TSW311D4 evde kullanıyorum hiç memnun değilim  (Okunma sayısı 181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Indigo22

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
Dostlar selamlar. Bu subwooferi kullanıyorum fakat derin basslara bir türlü inemiyorum odanın ölçüşü 3metreye 3.3 metre şeklinde. Kabin 45lt standart herkeste olan kabinden. Fakat 30-35 hertzlerde subwoofer yok gibi sadece puflama ve tırtlama sesinden başka hiçbirşey duyamıyorum. Kabini suntadan yapmışlar. Subwoofer arka çaprazımda duruyor odanın bir köşesinden bir köşesine yani. En verimli yerinde olmasına rağmen ben 30 ile 40hz aralığını duyamıyorum. 45-48 hertztede burnumu titretiyor. Amfi olarak ev tipi logitech z623 ün amfisini kullanıyorum 130rms güç veriyorum suba. Şimdi benim yapmam gereken nedir? 30 ile 50 hz arasını duymak istiyorum. Araba amfisiylede test ettim sonuç aynı. Genelde hip hop tarzı müzik dinliyorum ve yayık ve derin basslara ihtiyacım var. Bu şekilde sadece kickleri duyabiliyorum gerisi gelmiyor... Acaba odanın küçüklüğünden mi kaynaklı yoksa kabinin şekli şemalinden mi?. Gerekirse yöneticiler konuyu subwoofer box tarafına taşıyabilirler forumda yeniyim...
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2019, 21:52:54 Gönderen: Indigo22 »

Çevrimdışı selcukhm

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 3
  • Yas: 34
Ynt: Pioneer TSW311D4 evde kullanıyorum hiç memnun değilim
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2019, 22:29:42 »
Kardeşim üretici aşağıdaki kabinleri tavsiye ediyor. Öncelikle bunlardan portlu kabini denemeni tavsiye ederim. Hesaplama değerler standart çıkmıyor. Ayrıca seçtiğin subwoofer alt çalmak için üretilen bir seri değil. Çalmaz mı 58-60Litre kapalı kabinde 500-550rms ile sürerek denemek lazım. Ama sen evde kullanacağın ve dinlediğin tarz için portlu ya da bandpass kabine ihtiyacın var. Konu derin. şimdilik aşağıdaki portlu kabini denemeni tavsiye ederim.

Recommended Ported Box Volume
1.5 cu ft (42.5 liters)
Port Diameter
3 in (76 mm)
Port Length
6.5 in (165 mm)

Bu subwoofer'ı 130w rms ile sürerek performans alamazsın. Biraz yüklenmen lazım.

Çevrimdışı Indigo22

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2019, 08:47:55 »
Kabin yaklaşık olarak bu değerlerde zaten. Port uzunluğu 17 cm çapı 7cm ve kabin 45 litre. https://youtu.be/yORBhgRTrGE.  Şu tipte bi kabin ölçüleri var elimde. http://www.caraudiofabrication.com/box-designs bu siteden almıştım 35hz tunelamışlar öyle yazıyordu. Yakın zamanda yaptırabilirim videosu vardı onu bulduğum gibi buraya linkini koyarım. Daha detayla görebilirsiniz

Kabin bu https://youtu.be/9QdAzM_c33U
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2019, 08:49:06 Gönderen: Indigo22 »

Çevrimdışı selcukhm

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 3
  • Yas: 34
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2019, 08:59:36 »
Portlu kabinde yaklaşık diye birşey yoktur. Hesaplanan kabinin birebir aynısı olmazsa performans alamazsın. Port çapını düşüreceksen port boyu da kısalır. Senin kabinde tam tersi olmuş. Port çapı küçülmüş boyu uzamış. Port çapı küçükdükçe bol bol port sesi duyarsın.

Attığın müzikli videoda farkettiysen sub hiç alt çalmıyor. Hatta bir hayli üst çalıyor. En sevmediğim subwoofer performansıdır.

Alttaki linkteki kabin ise senin subwoofer için bir hayli büyük görünüyor. Olmaz mı denemek lazım ama kabini birebir yapmak lazım. Sen o 35hz'lik kabini yaptır. Beğenmezsen ve imkanın varsa alt çalabilecek bir subwoofer alırsın ona kabin yaptırırsın. Bundan çok birşey çıkacak gibi durmuyor.

Çevrimdışı Indigo22

• Buzzer
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2019, 09:15:56 »
Kabinin şekli şemali önemli olacak mı? Biraz büyük kabinde daha iyi derin bass verebilir diye düşünmüştüm ben. Ayrılca L port yaptırmak istemiştim. He bide şöyle bi durum var sistemi salona koyduğum zaman 35 hzleri duyabiliyorum.

Buda hz test videom normal odada https://youtu.be/0NPED44_9js

caraudiohifi