caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Kötü Üniteden Kaliteli Ses almak için işlemci vs. Çare mi? [Yanıt!]  (Okunma sayısı 1335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 42
Merhaba, lafı gevelemeden, herkesin anlayabileceği şekilde kısa ve net özetlemeye çalışacağım:
Hayır, eğer ana üniteniz kötü ise kesinlikle işlemci vb. çare değil.
Kaliteli ses hastalığınız var ama kötü- dandik ana ünite sahibi iseniz, çareyi para tuzağı işlemcilerde aramak yerine o dandik üniteyi çöpe atıp, orta ya da üst düzey üniteler almanızı şiddetle öneririm. (Evet, işlemciler kısmen sese canlılık katıp kalitesini bir nebze artırıyor ancak bu sizi tatmin edeceği, sizi o sese razı edeceği anlamına gelmez.)  :(

Bu konularda tecrübe sahibi olmama sebep olan teneke Navimex'e bi bakıma teşekkür etsem de, beni günlerce, (aslında aylarca desem daha doğru olur zira bir kaç ay geçmesine rağmen hala eski teypteki sesine kavuşmuş değilim) uğraştırdığı ve malıma kastettiği için buradan tekrardan üretici Çin firmasına ve 2 kuruş kazanmak için cihazdan kırptıran toptancıya lanet okuyup hakkımı haram ediyorum.

Bu yola nasıl çıktım?
Efendim, mevcutta FlayAudio Multimedia vardı. Bu cihaz bir çok ses formatında, hemen hemen tüm videolarda ve uygulamada kısıtlı olsa da ve beni bu konuda hayli uğraştırmış olsa da, tiz sesi de çoğu müziklerde hayli zayıf olsa da; genel ses kalite konusunda 8 yıl kadar tatmin edip götürmüştür beni. Ta ki bozulup 2 defa  ''https://www.cenmaxsatis.com/'' servisine yollanıp ancak her seferinde daha montajı bitmeden tekrar bozulmasına kadar. Mevcut FlayAudio'nun tamir ve satış servisi olan Cenmax efendi becerip cihazımı adam akıllı yapıp bana geri yollasaydı eminim ben, hem zamanımı kaybetmez hem de işlemci arayışlarına girip bi dünya ekstra para harcamayacaktım.

Teneke sesin kalitesini artırmak için ne yaptım?
1- Mevcutta 8 yıldan beri kullandığım Audison SRX 4 amfim vardı, amatör montajcı sağ olsun değiştirip yerine dandik bir markadan olan dijital bir amfi koymuş olsa da, sonrasına değiştirip başka dandik bir amfi koymuş olsa da, onları çöpe atıp Voce 5.1 aldım.
2- Güncel ses işlemcisi olan bit Nove aldım. (Ses kalitesi arttı ancak tatmin edecek kadar değil.)
3- bitPlay HD aldım. (Montajı için de farklı bir şehre gidip montajını yaptırdım. Çara oldu mu asla.)
İşlemci (bitNove montajı) sonrası teneke Navimex mi daha güzel çalıyor yoksa bitPlay HD mi, günler geçmesine rağmen karar veremedim bir türlü. Sonuç; kaliteli bir üniteniz yok ise bitPlay HD de bit işlemciler de hikaye. (Tekrarlıyorum, teneke ünitenin sesini bir nebze düzeltiyor ama dediğim gibi, sadece bir nebze.)

Hakkını yemeyeyim diye bir şey daha belirtmek istiyorum:
Belki de bu cihazların kurulumu olması gerektiği gibi olmadı ve belki de eski teypte gayet güzel çalan hoparlör ve componentlerimle uyumlu olmadılar, çözemedim doğrusu. Ama ortada mucize yaratan ne bir bitPlay HD ne de bitNove görmedim.
Sonuç: Bu kadar uğraşmak yerine kaliteli bir teyp almış olsaydım, eminim bu kadar uğraşmayacak ve bi o kadar da masraf yapmayacaktım.

Amfi, işlemci ve bitPlay Hd montaj esnasındaki görüntüleri.
https://i.hizliresim.com/Lbkv7a.jpg

Çevrimdışı haldun

• Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 20
  • Yas: 37
  • Facebook:: haldun.keceli
Hocam bir yerlerde sorun olmalı, lütfen kullandığınız bileşenleri tam olarak paylaşırmısınız, mesela kapılarda ne var, sub ney, kapıda yalıtım var mı, detay alalım sana forum olarak elimizden gelen yardımı yapalım, samsuna yolun düşerse görüşelim.
Focal KX3 - Focal E 25 KX - Audison TH Quattro - Audison Thesis Due - Zapco DC 1100.1 - JL audio 500/1 - Helix P10W - Audison Bitone - Bit Play HD SSD - Zapco DC 750.2 - Audison Alt Yapı

Çevrimdışı yildirim423

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 41
tamda ben yazarken haldun kardeş yazdı.bendede voce 5.1k bit in hd amfimi ve bitplay HD mi haldundan almıştım😊.bence işlemcinizi amfinize ad link ve ac link diye tabir ettiğimiz cat kabloları ile baplayıp bit play hd yide optik olarak işlrmcinize girseydiniz fulda olarak gayet güzel bir ses alabileceğinizi düşünüyorum.çünkü benim sistemim bu şekilde bağlı ve inan aracın multimedyası ile fullda arasında dağlar kadar fark var.bencede ayarlarınızı falan bilen bir kişiye kontrol ettirin
Araç:Opel Astra K 2016
Media Player:Audison Bit Play HD
Işlemci:Audison Bitten D
Amfi:Audison Voce AV5.1K AV Bit İn HD
Ön Kapılar:Morel Tempo 602
Subwoofer:Rockford Fosgate P3D2-10
İzolasyon:Würth izolasyon
Altyapı:Optik,AD Link,AC Link,FULLDA

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
Hocam bir yerlerde sorun olmalı, lütfen kullandığınız bileşenleri tam olarak paylaşırmısınız, mesela kapılarda ne var, sub ney, kapıda yalıtım var mı, detay alalım sana forum olarak elimizden gelen yardımı yapalım, samsuna yolun düşerse görüşelim.
Haldun bey, maalesef, araçta yalıtım yok.
Kaplarda Kiçker compenantları var: https://hizliresim.com/RDybD6
Arkada ise modelini bulamadığım ancak o dönem Pioneer'in güya en üst düzey oval hoparlörleri var.
Sub. olarak da, daha çok bagajda yer kaplamaması için aldığım Potenze Qbass var.
Şunu da belirteyim, bu compenant ve hoparlörlerle üst düzey bir ses beklemiyorum tabi ama önceki typten aldığım sesi kalitesini hatta işlemci aldım diye bir nebze üstü bekliyordum sadece.

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
tamda ben yazarken haldun kardeş yazdı.bendede voce 5.1k bit in hd amfimi ve bitplay HD mi haldundan almıştım😊.bence işlemcinizi amfinize ad link ve ac link diye tabir ettiğimiz cat kabloları ile baplayıp bit play hd yide optik olarak işlrmcinize girseydiniz fulda olarak gayet güzel bir ses alabileceğinizi düşünüyorum.çünkü benim sistemim bu şekilde bağlı ve inan aracın multimedyası ile fullda arasında dağlar kadar fark var.bencede ayarlarınızı falan bilen bir kişiye kontrol ettirin
Teşekkürler yanıt için. Ben olmazsa yakın bi zamanda Haldun beye kadar gideyim (Samsun'a)

İlk başta FUL-DA yapmaktı amacım ancak FUL-DA da extra yalıtım vs, yapıp gereksiz bir masraf olur düşüncesiyle bu düzeneği kurduk. Ama ilk başta ''kalite ses için gereklidir'' dense  onca masraf yapmışken ekxtra yalıtımdan da vs. kaçmayacaktım aslında.

Burada kafamı kurcalayan da bitPlay HD ile ünite arasındaki olmayan fark. Hep kurulumdan şüpheliyim...
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2018, 19:36:24 Gönderen: er36po »

Çevrimdışı haldun

• Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 20
  • Yas: 37
  • Facebook:: haldun.keceli
Hocam öncelikle bitplay hd ile çaldığımızda araçtaki ana ünitenin bir önemi kalmaz, bitplay hd dijital halde olan müziği optik yolla bitnove ye iletir, bitnove dijital ses ile oynayarak sesin son halini anolog sese çevirerek rca yolu ile amfiye taşır, amfi anolog sesi yükselterek hoparlörlere iletir, şu halde doğru ayar ve montaj ile bu bileşenlerden yeterli güçte ve kalitede ses alınır.

Mutlaka bir yerlerde bir hata var.
Focal KX3 - Focal E 25 KX - Audison TH Quattro - Audison Thesis Due - Zapco DC 1100.1 - JL audio 500/1 - Helix P10W - Audison Bitone - Bit Play HD SSD - Zapco DC 750.2 - Audison Alt Yapı

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
Hocam öncelikle bitplay hd ile çaldığımızda araçtaki ana ünitenin bir önemi kalmaz, bitplay hd dijital halde olan müziği optik yolla bitnove ye iletir, bitnove dijital ses ile oynayarak sesin son halini anolog sese çevirerek rca yolu ile amfiye taşır, amfi anolog sesi yükselterek hoparlörlere iletir, şu halde doğru ayar ve montaj ile bu bileşenlerden yeterli güçte ve kalitede ses alınır.

Mutlaka bir yerlerde bir hata var.
Aynı fikirdeyim Haldun bey, kesinlikle bir terslik- yanlış var gibi.
Şunu da belirteyim, size özelden de bahsetmiştim daha önce. Yabancı bir videoda adam bağlı hoparlör sayısı kadar, bitNove üzerindeki sinyal kesici (düzenleyici) ayarı yapıyordu. Oysa bende sadece aux üzerinde bağlı ve ayarlı gibi duruyor. (Sadece Aux bağlantı üstündeki 2 kanal ayarlı görünüyor.)

Bu arada, internetim kopuyor o nedenle de geç dönüş yapabildim.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Yas: 39
Selamlar
Voce 5.1k, bit nove ve bit play hd ile normal şartlarda muazzam ses almanız gerek.
Mutlaka birden fazla hata var.
Öncelik izolasyon gerekli.
Komponent ve sub sistem bileşenlerinizle uyumlu değil.
Audison anfi focal komp. Ve focal sub ile harika uyum sağlar.
Ya da audison comp. Ya da morel gibi markalar öneririm.
Sonuçta speakerler kötü ise ana ünite işlemci anfi de bir yere kadar, unutmayın sistem en zayıf halkası kadar çalar.
En kral anfiyi en kral teyibi alırsınız rca kablonuz ve hoparlör kablonuz kötüdür, geçmiş olsun onca masrafa yazık olur.
Bu arada rca lar ne marka? Fotoğrafta kötü gibi duruyor rca lar

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
Bu arada unutmadan yazayım, oval hoparlör sq sistem katilidir.
Audison voce 5.1k anfiye oval hoparlör bağlanmamalıdır.
Size tavsiyem ovallari sökün.
Kicker mid takımınızı satın.
Ön kapıya bütçe uygunsa 3 yollu, bütçe sıkıntılı ise 2 yollu size önerdiğim mid takımlarından alın.
Sisteminizi 3 yol ya da 4 yol aktif sürün ve keyfini çıkarın

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
Haldun bey, maalesef, araçta yalıtım yok.
Kaplarda Kiçker compenantları var: https://hizliresim.com/RDybD6
Arkada ise modelini bulamadığım ancak o dönem Pioneer'in güya en üst düzey oval hoparlörleri var.
Sub. olarak da, daha çok bagajda yer kaplamaması için aldığım Potenze Qbass var.
Şunu da belirteyim, bu compenant ve hoparlörlerle üst düzey bir ses beklemiyorum tabi ama önceki typten aldığım sesi kalitesini hatta işlemci aldım diye bir nebze üstü bekliyordum sadece.

Mevcut durum ile bir nebze üst ses beklemeyin boşuna.
Unutmayın kural sistem bir bütündür ve en zayıf halka kadar çalar.
Detay çalamayan mid takımına flac parça çalsanız ne olur mp3 çalsanız ne olur. Asla farkı anlayamazsınız.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2018, 12:12:38 Gönderen: bozgun »

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
Selamlar
Voce 5.1k, bit nove ve bit play hd ile normal şartlarda muazzam ses almanız gerek.
Mutlaka birden fazla hata var.
Yorumunuzun bu kısmı hem sevindirdi hem de umut verdi...
Ama alttaki yorumunuzdan da anlaşıldığı gibi, sistem uyumsuzluğunu bilmeden montaj yapıp üstüne de uyumsuz (ya da çok da iyi olmayacağı) sub'u taktıran yılların ustası diye bildiğimiz usta bende hayal kırıklığı uğrattı. Neyse burayı açmayayım, zaten arasanız da, bu bölgede bu işten anlamaktan ziyade alacağı paranın hesabı dışında bileni bulmam imkansız.

Öncelik izolasyon gerekli.
Komponent ve sub sistem bileşenlerinizle uyumlu değil.
Audison anfi focal komp. Ve focal sub ile harika uyum sağlar.
Ya da audison comp. Ya da morel gibi markalar öneririm.
Sonuçta speakerler kötü ise ana ünite işlemci anfi de bir yere kadar, unutmayın sistem en zayıf halkası kadar çalar.
En kral anfiyi en kral teyibi alırsınız rca kablonuz ve hoparlör kablonuz kötüdür, geçmiş olsun onca masrafa yazık olur.
Bu arada rca lar ne marka? Fotoğrafta kötü gibi duruyor rca lar

Üstad, aslında 3 yol için fazlasıyla yeterli bütçem vardı ama isteyerek ya da istemeyerek, bilerek ya da bilmeyerek çaldılar benden ne yazık ki.
Ben aslında güya bu arabayı değiştirene kadar daha masraf yapmayacaktım ama teyp ansızın bozulunca iş bu noktalara kadar geldi maalesef.
Şimdi bakıyorum da bu işin artık dönüşü yok, bende takıntı yaptı, arabaya bindiğimde, huyumdur, ilk müzik dinlerim, bu dinlediğim aynı müzikler onca masraftan sonra önceki teyp'in bağlı olduğu sistemden çok kötü çalınca psikolojik çöküş yaşıyorum resmen.

Neyse.
Peki üstat, çok aşırı bütçe harcamadan 3 yol için hangi marka model mid takımları önerirsiniz?
Ve bir de, 3 yol yaparsak, bu nedenle arka koltuklar alışık olduğumuz sesin altına düşmez mi, yani burada bir eksik varmış hissiyatı olmayacak mı? (Bunu daha çok arka koltuklarda oturan kişiler için diyorum)

Veya 4 yol aktif yaparsak arkada sadece oval hoparlör yeri olduğundan kesme olayı filan olmayacak mı?

Son alarak, Bana burada yaklaşık da olsa izolasyon ve montajın masraflarını yada yapabilecek kişiyi önerebilir misiniz acaba? 
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2018, 22:50:10 Gönderen: er36po »

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
Bu arada RCA'ların hangi marka model oldukları konusunda hiç bir fikrim yok, usta kutularını çöpe attı ben de akıl edip bakamadım doğrusu. Ama gözle ve elle baktığımda fena değillerdi gibi.
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2018, 23:03:15 Gönderen: er36po »

Çevrimdışı Feline

• Midwoofer
Sesin kaynağı(kayit -ana unite) kötü ise yapilabilicek bişey  yok.Ancak bit play HD demissiniz ana uniteye bypass yapmisiniz kaynak bit play olmuş. O kısmını tam anlayamadim.   Bu cihazlara prof ellerle ciddi ayar yapilmasi lazım. Son derece basit ayarlari olan Helix B2 anfi ile on kapıları besliyorum. Yillarin muzik sistemcisiyim diyip ucup kacan adamlarin on kapilari stereo yapmasi gerekirken  mono bridged yaptığına sahit oldum. Uzun lafın kisasi bit one falan ayar yapacak adamı ozenle seçmeniz gerekir. Şimdiden kolay gelsin

Çevrimdışı er36po

• Tweeter
  • **
Sesin kaynağı(kayit -ana unite) kötü ise yapilabilicek bişey  yok.Ancak bit play HD demissiniz ana uniteye bypass yapmisiniz kaynak bit play olmuş. O kısmını tam anlayamadim.   Bu cihazlara prof ellerle ciddi ayar yapilmasi lazım. Son derece basit ayarlari olan Helix B2 anfi ile on kapıları besliyorum. Yillarin muzik sistemcisiyim diyip ucup kacan adamlarin on kapilari stereo yapmasi gerekirken  mono bridged yaptığına sahit oldum. Uzun lafın kisasi bit one falan ayar yapacak adamı ozenle seçmeniz gerekir. Şimdiden kolay gelsin
Evet, aynen. (Amaç mevcut ünitennin yerine bitPlay HD kullanmak) Ne yaptıysam ana ünite sesini iyileştiremeyince bitPlay HD almak zorunda kaldım ama mevcut ünite ile bitPlay arasındaki ses kalitesini ayırmak imkansız gibi görünüyor. Yani bitPlay sanki boşuna alınmış gibi oldu bu sefer.
Evet, kesinlikle bu tarz montaj ve ayarlamalar profesyonel işi. Bu yüzden de bana yakın bölgede bulabildiğim tek kişiydi bu montajı yapan.
Ama böyle olacağını bilseydim Ankara'ya, burada da gördüğüm kadarıyla gayet methedilen Aydın ustaya giderdim açıkçası.
Şu an öyle bir duruma geldim ki, mecburen Ankara'ya veya bana en yakın profesyonel birine düzelttirmem lazım, aksi taktirde çöp olur alınan malzemeler.

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
Abi moralini bozma.
Montaj yaptırdığın ustanı da kötülemiyorum, lütfen yanlış anlama.
Zaten siz yolun sonuna gelmişsiniz, sadece hedefe birkaç adım kalmış.
Güzel bir mid takımı, güzel bir bass ve sistem aktif sistem olarak ayarlanacak ve dünya değişecek.
Arkada hoparlör hiç olmasın asla sorun değil. Aktif sistemde arkadaki hoparlörler sahneyi bozar.
Öndeki hoparlörler arkada oturanlara yeter, sonuçta bası müzik dinlemek için ayarlayacaksınız, arabayı sallamak için değil.
Aktif sistemin amacı konser alanındaki sahneyi araçta yakalamaktır. Aktif sistemde crossover kullanılmaz, frekans kesimleriniz işlemci ile yapılır, time ayarı işlemci ile yapılır.
Madem başladınız, işi bitirin. dediğim gibi güzel bir mid takımı öne, bagaja güzel bir sub, izolasyon ve sistemi aktif sürün ve bakın bakalım mp3 çalarken ve flac çalarken ne gibi farklar keşfedeceksiniz. Hi-res audionun keyfini sürmeye kalsın iş :)

caraudiohifi