caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Aracın Su Alması ve Kapı İzolasyonu Hakkında  (Okunma sayısı 453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ercndmr

• Buzzer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • CümIeIer doğrudur sen doğru isen...
Son zamanlarda dikkatimi çeken şey, fabrikanin koyduğu sınırları geçtikten sonra yani araca müdahale ettikten sonra bilinçli yapılmaması sonucu araçta ortaya bir çok sorun çıkmaktadır.
Elektriksel sorunlar, yalitimla ilgili sorunlar trim sesleri..vs

Benim üzerinde durmak istediğim konu tecrübeyle sabit olan yalıtım ve izolasyon sorunları.

Malum iyi kötü çoğumuz hobi zevk olarak olsun ticari amaç guderek olsun bu işin içindeyiz.
Mesela kulaktan dolma bilgilerle yada izledigi videolarla bu işe girişen acebi biri aracına söyle tatmin edici bir sistem kurmak ister. Orta karar mid amfi bass alır sistemi kendi kurmak ister.

Kabloları çeker kapıları söker fabrikanin koydugu seffaf vs malzemeden üretilmiş izolasyon malzemesini gereksiz olarak görür ve söker kapı içlerine yalıtım yapar ve kendi görmüş duymuş olduğu yalıtım izolasyon malzemesiyle kapi içini kaplar (çoğu kisinin kaplamadigini da gördüm)
Velhasil kelam o gurur ve sevinçle tingir tingir müziğini dinler havasını atar.

Amma velakin yagmur yagar bir kac gün gecer ve bakar ki arabanin içi küçük bir göle dönmüş.
Arabanin heryeri su içinde kalmış.

Arabayı servise götürür ama servis aracın genel aksamina mudahele edildigi icin riske girmez ve ilgilenmez.

Sonra sanayinin yolunu tutar ordada birsuru ihtimal olduğu söylenir.
On arka camlarin izolesinin erimesi camın değişmesinin gerektiği, arka fiskiye borusununda kaçak olabileceği, kapı fitillerinin eskidigi, hatta arabanin kapisinin egri olup ayar istedigini soyleyebilecekler bile cikar karşısına.
Git gel git gel sanayiye ve onca masrafin ardından arabayı yok paraya satmaya varincaya kadar gider bu iş.

Ama sorun gayet basit çözüm gayet basit.
Sen neye mudahele ettinde araba su alır oldu.
O gereksiz basit olarak gördüğün kapı izolasyona tabiki.
O gereksiz olarak görüp soktugun ince seffaf naylon vs malzeme yağmur yağdığı zaman dış kapı fitillerinden kapının icine gelen yagmur suyunun aracın iç kısmına girmesini engelleyip suyun kapının alt kısmından tahliyesini yapmaktaydi.

İşte seni arabandan soğutan şey buydu.

Çözüm olarak ya orjinal izolasyon kaplamasini yeniden kapliyacaksin yada iyi bir izolasyon yapacasin, kapının iç kismindan kesinlikle su kaçağı olmayacak.

Mesela ben açık kısımları su izolasyonu iyi olan kaucuk sungerle kapattiktan sonra kenarlarınıda asitsiz silikon ile izole ettim.
Ve yagmur suyunun en çok sorun yaşattığı hoparlör kisminida içe dogru kavisli bir plastik bir malzemeyle kapladim yagmur suyunun iç kısımlara gelme ihtimalini sıfıra indirdim.

Umarım bu sorunu yaşayanlara faydalı olur bu yazım.
Saygılarımla
Ana Ünite   : Clarion cz703e
Subwoofer  : Closed Hertz Es250
Anfi           : Helix A4
Sub.Anfi     : Sony Gs100
Ön Midler   : Morel Virtus
Altyapı       : boss 4 ga power
                 hama rca - hama 12 ga speaker wires
                 dağıtıcı:el yapımı bakır levha/8 ga power cable
Tweeter     : Morel tw-1
Yalıtım       : Erkurt
Not            : 3 Yol aktif ( s.woofer 31.5 hz - 160hz / Midrange 160 hz - 2150 hz - tweeter 2150)

Çevrimdışı powergti

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
Ynt: Aracın Su Alması ve Kapı İzolasyonu Hakkında
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2018, 14:56:53 »
Güzel bilgilendirme olmuş zaten çatı izolasyon ürünleri araç için olmaz kısa zamanda problem açığa çıkacaktır
Eğer güzel işçilik ve malzeme kullanıldığı zaman problem vs olmayacaktır
Ana ünite alpine 9855 r
Mid suan tek elate 6
Tiz a.s.s. suan için cok iyi
Mid anfileri 2x dls a3
Tiz anfisi dls a2
Bas anfisi for x 6000(ilerde rockford bd25001)
Baslar 4 x 38 re sex v2
Ön akü 60 amper
Arka akü 100 amper
Kablolama besleme a.s.s anfilere stinger gitmekte 0 ga
Rca stinger level 2

Çevrimdışı Feline

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2018, 22:47:54 »
Faydalı paylaşım icin teşekkürler. Araçlarimizdaki hiçbir parça gereksiz değil zaten adamlar maliyet ve araç ağırlıklarini düşürmek için 99 takla atarken,  emin olun gereksiz bir tüy bile kullanmazlar.

Çevrimiçi m.b.t

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 3
  • Yas: 38
  • Fatih
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2018, 23:17:24 »
Güzel bilgi paylaştığın için tşk ederim.
Ana ünite (Belirsiz?)
Sony xm gs100,
Alpine pdx F4,
Helix e136 esprit,
Morel tw1 x 2 takım,
Focal 27v2 veya 33v2 alınık..

caraudiohifi