caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Jbl w12gti mkıı hakkında bilgi  (Okunma sayısı 1999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
« : 31 Ekim 2017, 23:26:14 »
Herkese merhaba. Jbl w12gti mkıı kullanan ya da kullanmış olan var mı? Nette çok bilgi bulamadım. Tonlama ve güç açısından nasıldır? Portlu kutu da 63.72 lt de çaldığı yazıyor bu değer doğru mudur? Yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı akrepyusuf

• Midwoofer
  • Yas: 31
  • Yusuf
Ynt: Jbl w12gti mkıı hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2017, 17:37:21 »
Mk2 olmayanı aldım kullandım pek beğenmedim ton var şiddet yoktu ayrıca satana kadarda göbeğim çatladı.
araç: f30 lci
teyp: orjinal
ön kapılar: rockford fosgate t3–bmw1
arka kapılar: match ms 4x-bmw.2
koltuk altı: orjinal
ses amfisi: rockford fosgate p200-2
ses amfisi: rockford fosgate t600–4
sub: rockford fosgate t2 d4 15
sub amfisi: rockford fosgate t1500–1bd
sub kontrol: rockford fosgate peq

altyapı:
akü: 90+60A exide agm start stop
izolatör: stinger sgp32
kapasitör: audison fsf 1.0
dağıtıcı blok: audison sfd 41c
deck çevirici: audison sl i2
sigorta: audison bfh 11
ses kablosu: audison s214
güç kablosu: audison 0/1 awg
rcalar: focal elite er1, ey–05

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2017, 19:31:51 »
Mk2 olmayanı aldım kullandım pek beğenmedim ton var şiddet yoktu ayrıca satana kadarda göbeğim çatladı.

Kullanan kişi sayısı çok fazla değil sanırım. Genel olarak jbl i seviyorum. Şu an p1222 kullanıyorum tonlamasından çok memnunum keyifli bi hoparlör ama güç olarak az geliyor. Araç da hb olduğu için çiftleyemiyorum o yüzden bu ürünü incelemeye başladım. Görüntü falan çok hoş ama ses nasıldır merak ediyorum.

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2017, 22:50:17 »
Arkadaslar merakimdan soruyorum gerek mk1 olsun gerek bashsi geren p1222 sizler ne olcude kabinde kullanitorsunuz kapali kabinmi portlumu portluysa kac hz ayarinda ayarlandi?

Kullandigimi anfi neydi?

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2017, 02:22:28 »
Arkadaslar merakimdan soruyorum gerek mk1 olsun gerek bashsi geren p1222 sizler ne olcude kabinde kullanitorsunuz kapali kabinmi portlumu portluysa kac hz ayarinda ayarlandi?

Kullandigimi anfi neydi?

Mk1 veya mk2 kullanmadım. Almayı düşündüğüm hoparlör ise mk2 idi. Şu an kullandığım p1222 yi 65lt çift portlu kutu da kullanıyorum. Amfi olarak soundmagus dk1800 ile 4 ohm da besliyorum. 40 hz da kullanıyorum.

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2017, 18:28:48 »

Kullandigimi anfi neydi?

Mk1 veya mk2 kullanmadım. Almayı düşündüğüm hoparlör ise mk2 idi. Şu an kullandığım p1222 yi 65lt çift portlu kutu da kullanıyorum. Amfi olarak soundmagus dk1800 ile 4 ohm da besliyorum. 40 hz da kullanıyorum.

Ayni sublari mk2 gti ve p1222 yi arastirmistim alici gozuylede baya begenisi olan 2 urun ve gerek spl gerek sq baya ustun olarak bahsi gecince iki ardi ardina yoruma sasirdim.

Anfi gayet yeterli bir anfi, fazlari ters yapmayi denedinizni yads subsonic ve varsa kapatmayi?

Bu arada yanlis hatirlamiyorsam yurtda bir suru sizinki gibi cift portlu kabinle dolu bu urun, orinal degerlerde kabinmi emin degilim ama pek sanmam.

Jblin kendi sitesindeki pdf verilerini indirince ne kabin olcusu ne port olcusu ne uzhblugu nede ayarlandigi hz dogru gibi.

Yada en basitinden jbl 1222 box yada enclosure diyince 1001 kabin cikiyor hepsi ya kapali yada sub basina tek portlu birtek tr ilanlarinda bu cift port olayi var gibi.

Bu arada qtc calculatorlara ts parametreleri koyunca bu sub yani p1222 aslinda kapali kabine daha uyumlu bir sub diyor hep webdeki rehber siteler

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2017, 00:05:50 »
Ben p1222 den memnunum zaten. Sadece güç olarak daha fazla bass istiyorum ve bunun içinde yine tonunu bildiğim ve beğendiğim bi hoparlör olarak Jbl i tercih ettim. P1222 ile ilgili pdf lere baktığım da portlu kutu da 49.56 lt de gösteriyor port uzunluğu 27.7 cm, genişliği ise 10.2 cm. O litre de hiç denemedim, dinlemedim ama bana az gibi geldi. Ben şu an da kullandığım çift portlu kutudan çok memnunum, ton olarak da istediğim gibi çalıyor. Yani p1222 yi beğenmedim ya da kötü çalıyor diyerek w12 gti a yönelmedim. Bu benim kullandığım 2. p1222. Eski aracımda da vardı. Sadece daha güçlü bir sub baktığım için bu ürünü merak ettim. Sizin w12 gti hakkında bilginiz var mı? Ya da kullanan bi tanıdığınız falan? Tavsiye eder misiniz?

Bu arada 40 hz derken amfiden dinlediğim frekans'ı söylemiştim. Şu an kabin port hz'ı aklımda değil maalesef.

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2017, 08:51:12 »
Sizin elinizdeki kabinin litresine hakim ve eminmiisniz?
Bana sizdeki port genisligi ve uzunlugunu soyleyebilirmisiniz?

Ona gore bakalim kac hz port tuning yapilmis, kabinin dis genislik derinlik yukseklik olculerini soylemeniz yeterli.

Bu arada 40hz anfiden kesim yapiyorum dediginiz subsonic filtremi yoksa lpf mi? Iki turlude cok yanlis bir kesim noktasi gibi.

Ustu 80hz alti( gercekten subsonic varsa) 25hz yada off denemenizi tavsiye ederim bu bile direk baya fark yaratabilir

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2017, 13:27:03 »
Evet eminim. 65 lt kabin. Şu an müsait değilim ölçüleri yazmak için.
Lpf 40 hz da, subsonic de kapalı olarak ayarlı.
Tekrar söylüyorum. Benim şu an ki kabin ve bass performansından hiçbir şikayetim yok. Daha güçlü hoparlör baktığım için açtım bu konuyu. Bilmek istediğim şey w12 gti ın nasıl bi hoparlör olduğu. Kaç lt portlu kabin de kullanıldığı vs. Onun da pdf lerine baktığım da 63.72 lt gösteriyor, doğru mudur bu?

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2017, 14:48:21 »
Evet eminim. 65 lt kabin. Şu an müsait değilim ölçüleri yazmak için.
Lpf 40 hz da, subsonic de kapalı olarak ayarlı.
Tekrar söylüyorum. Benim şu an ki kabin ve bass performansından hiçbir şikayetim yok. Daha güçlü hoparlör baktığım için açtım bu konuyu. Bilmek istediğim şey w12 gti ın nasıl bi hoparlör olduğu. Kaç lt portlu kabin de kullanıldığı vs. Onun da pdf lerine baktığım da 63.72 lt gösteriyor, doğru mudur bu?

Salim kardeşim , biz açıkcası sizi sizin kendi yorumunuza dayanarak yardımcı olmaya çalıştık, önce tonu çok iyi ama şiddeti yok dediniz doğru değilmiyim?

üzerinde çift port, portlar en kötü 6-7cm büyüklüğünde ve süper kısa emin olun port ayarınız muhtemelen 40hz çok üstünde.

sizse kalkmış LPF nizi 40hzde ayarlıyorsunuz, sorunu görebiliyormusunuz bilmiyorum ama biraz bariz be hocam buradan.

ilk etapta LPF filtrenizi denemek pahasınada olsa bence bir 80hze ayarlayın birde ozaman deneyin, subwoofer kutusuna giren kabloları yada anfiden çıkan suba giden kabloları birde ters bağlayıp deneyin yani fazları ters yapın deneyin.

bu adımlarla tahmin ediyorum sıkıntılı dediğiniz şiddetli hatrı sayılır şekilde artacaktır, bu arada sıkıştırılmış çorap vs ile bahsi geçen iki portuda kapatıp birde kapalı kabinde nasıl çalıyor onuda görün duyun derim.

dediğim gibi gerek w12gti gerek p1222 baktığım yorumlardan çok ama çok beğenildiğini görüyorum o sebeble siz boşuna para dökmeden bu ayarları bir deneyin istedim.

açıkcası w12gti için yorum yapamıycam kullanmadım ama sql anlamında dünyadaki en iyilerin listelendiği birçok yabancı konu/forumda hep listede yer alıyor ve yorumlarıda yapanlar gerçekten ciddiye alacağım isimler/üyeler.

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2017, 14:53:46 »
belki yeteri kadar size açıklayıcı olmadı, özetinde hocam şunu söylemeye çalışıyorum sizin subwoofer ve kabin kombini kendini muhtemelen 50hz civarında baskın olmak üzere tasarlanmışki bu SPL için aksine daha iyi birşeydir ama siz LPFnizi 40hz ayarlayarak subwooferınızın 40hz üzerinde muhtemelen 12-24db gibi sağlam bir şekilde sesinin kısılmasına sebeb oluyorsunuz.

bu LPF (low pass filter) ayarını 80hz çekerseniz subwooferınız baskın olduğu 40-100hz arasında kendini belli edecek ve fazlarda doğru ise (dediğim gibi kontrol ediniz) midlerinizle uyumlu olacak hem ses dahada tonlu olacaktır hem spl çok artacaktır, umarım daha açıklayıcı olmuştur.

bu arada dediğim gibi o sub aslında kapalı kutu için tasarlanmış bir sub ben dediğim gibi çorap vs ile portları kapatın birde öyle dinleyinde baya ısrarcıyım birde ozaman tonu görün siz :)

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #11 : 06 Kasım 2017, 17:03:09 »
Dediklerinizi deniycem ama portsuz kutu da çok bass dinlemedim birkaç defa dinledim. Onlardan da pek de keyif almadım.
Evet daha önce de dediğim gibi ton var, hatrı sayılır derece de şiddet de var ama bana yetmiyor. Lpf ayarını da sizin dediğiniz gibi yapıp öyle de denerim.
Port’u ölçtüm. Genişlik; 10 cm, uzunluk; 23 cm adet olarak ölçüler böyle. Kaç hz oluyor? Ben kabin işinden pek anlamam. Tavsiye üzerine yaptırdım kabini.
Yardım için de sağ olun.

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #12 : 06 Kasım 2017, 17:53:49 »
http://www.mobileinformationlabs.com/HowTo-1Woofer-Box-CAL%20Port%20lenth%201.htm

port round

quantity of ports: 2

port diameter: 4 (inch cinsinden=10cm)

enclosure volume 2.29ft3 (65lt eder)

tuning frequency 49.8hz

port length böylelikle sizin dediğiniz 23cm yani 9inch çıkıyor.

özetle aynen nokta atışı tahmin ettiğim gibi kabininiz 50hz tune yapılmış, böyle bir kabin spl isteyen adama çok uygun ama açıkcası ben olsam 50lt kabinde 33hz tune yapardım aynı JBL'in önerdiği gibi.

sub zaten 0.55 qts ve sealed 'a daha uygun onun üzerine üreticinin önerdiği kabinden büyük kabine koyup birde önerdiği port tune'dan uzaklaşınca risk alıyor olabilirsiniz burada üretici wooferın birçok parametresini ölçüp biçip veriyor elbetdeki farklı yapılabilir ama bence bilinçli yapılması gerek.

dediğim gibi lpf nizi 80hz civarına çekin bir ciddi bir fark oluşacaktır, ardına birde fazları kontrol ederseniz onlarda ters ise ve düzeltmişseniz ikisi birlikte çok ciddi bir fark oluşacaktır.

Çevrimdışı Eagle

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2017, 19:03:29 »
Lpf yi deniycem. Peki elimde ki kabin w12 gti için uygun mudur? Pdf ye baktığım da lt olarak çok fark yok ama port sayı ve çap olarak uyumsuz. Sizce nasıl çalar bu kabinde w12 gti ?

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #14 : 06 Kasım 2017, 19:18:38 »
Lpf yi deniycem. Peki elimde ki kabin w12 gti için uygun mudur? Pdf ye baktığım da lt olarak çok fark yok ama port sayı ve çap olarak uyumsuz. Sizce nasıl çalar bu kabinde w12 gti ?

hocam açıkcası öncedende belirtiğim gibi ben özellikle portlu kabinde üretici yönlendirmesine uyulması taraftarıyım.

kapalıda bir nebze değil ciddi anlamda bile büyüğe kaçılabilir pek aman aman sorunla karşılaşmadan (tabiki abartı olmadan) ama portlu kabin öyle değil portun ayarı yada kabinin ölçüsü kral subı mısır çarşısı çakmadan kötü çaldırır.

illaki w12gti alacam deneyecem diyorsanız bence eldeki kabin 65lt ise W12gti ihtiyacı olan 63ltden uzak sayılmaz sadece portu 50hz çift port dğeilde jblin önerdiği gibi tek port 10cm ama önerdiği gibi 34cm yapardımki port tune 30hz olsun.

bakınız ben demiyorumki illa zarar görürsünüz yada kötü olur ama kötü olma şansı iyi olma şansının muhtemelen 100de biri :(

caraudiohifi