caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Hoparlör kablo tavsiyesi.  (Okunma sayısı 415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tugrul20

• Tweeter
  • **
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 23
Ynt: Hoparlör kablo tavsiyesi.
« Yanıtla #30 : 23 Eylül 2017, 19:48:39 »
Tuğrul ancak fırsat buldum...
Şimdi güzel kardeşim yanlış bağlantı olduğunu zannetmiyorum yani en azından doğru bağlantıyı biliyordur
Sorunun kaynağı high giriş olması yüksek ihtimal yanlış hatırlamıyorsam bunu sana anlatmıştım...
Şimdi high input tanımdan'da anlaşılacağı gibi yüksek giriş
demek bu tanım ses sinyalinin yükseltilmiş olarak ampliye gitmesidir yani anaünite'de üretilen ses sinyali yine anaünite içinde olan transistör tarafından yükseltilir ve ampliye gider...Ampli bir çarpıcıdır yani gelen her elktiriksel sinyali büyütür kısaca senin ünitenden gelen sinyal zaten büyütülmüş birde bu sinyali ampli büyütüyor bu durumda sesin asıl olması gereken tonu kaybolacak sesler aşırı çıkacaktır
Unutmayın ses yükseltmek her zaman kayıplıdır...kayıp kelimesini kullanmaktaki kasıt ses kalitesinin kaybı anlamındadır peki bu kayıp nasıl oluşur derseniz...sesi yükseltirken etkiye karşı tepki kanunu işler
Ses sinyalini yükseltmeniz ayni zamanda sesin orjinal formunu kaybetmesi demektir
Şimdi iş buradan rca çıkışlarına geliyor biliyorsunuz anaünite rca çıkışları 2 veya 4 v olur bu size düşük gelir daha fazlasını istersiniz fakat yine size bir örnek vereyim 15.000$ high end bir anaünitenin çıkışı'da 2v 'dur  :D
Şaşırmayın bu gerçek...iş buradan yine ses yükseltmeye geliyor böylesine pahalı bir cihazın 2v rca yani düşük çıkışa sahip olmasının sebebi ses sinyalini minimum yükseltme ile minimum kayıp prensibi içindir

Yine çok yazdım  :D

Kısaca kaliteli bir deck çevirici ile rca bağlantısı yapman sesin daha kaliteli çıkmasını sağlayacaktı
Anladım abi. Montaj yapan kişi deck çevirici ile de deneyip hangisi iyi olursa onu kullanacağını söylemişti. Tabi neye göre iyi kötü ayırt etti bilmiyorum da amfiden daha iyi ses aldım o yüzden hi level input kullandım dedi.Biraz böyle kullanayım rodaj olayı falan çok fark ettirir mi bakayım. Ona göre deck çeviriciye geçerim. Peki deck çeviriciye geçersem montaj baştan mı yapılacak ?

Çevrimdışı tugrul20

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #31 : 23 Eylül 2017, 19:50:53 »
Tuğrul tizlerin yönünü değiştirecekti. Şoför tarafındaki tiz şoföre, yan koltuk tarafındaki ki sağ koltuktakine bakacak şekilde monte edilmiş.

Şöför tarafındaki tiz hoparlörü sağ koltuktakine, sağ ön koltuktaki tiz de şoföre bakacak şekilde yön değiştirecekti. Eğer yine istediği sesi alamazsa o zaman bir sl12 alması gerekecek
Abi tizlerin yönlerini henüz değiştiremedim. Değiştirip deniyrceğim onu da

Çevrimiçi ZET

• Audiophile Moderatör
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 44
  • Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #32 : 23 Eylül 2017, 20:49:49 »
High input giriş ses kalitesi açısından tercih edilmez işinde  iyi olan her montajcı bunu bilir yada bilmesi gerekir.
Tabiki deck çeviricinin iç donanımı kaliteli olmalı yani ucuz çan çin çon işi olmamalı burada sorduğun soruyada cevap vermiş olayım deck çeviricinin montajı kolay şu an sistemin'de sinyal anaünite hop çıkışlarından direk ampliye  gidiyor araya deck çevirici koyarak hop çıkışlarından çeviriciye oradan'da ampli rca girişine ama söylediğim gibi çevirici sinyali ne kadar iyi düzenlerse alacağın ses kaliteside iyi olacaktır yada başka bir alternatif ses işlemcisi kullanmaktır
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı tugrul20

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #33 : 23 Eylül 2017, 23:06:59 »
High input giriş ses kalitesi açısından tercih edilmez işinde  iyi olan her montajcı bunu bilir yada bilmesi gerekir.
Tabiki deck çeviricinin iç donanımı kaliteli olmalı yani ucuz çan çin çon işi olmamalı burada sorduğun soruyada cevap vermiş olayım deck çeviricinin montajı kolay şu an sistemin'de sinyal anaünite hop çıkışlarından direk ampliye  gidiyor araya deck çevirici koyarak hop çıkışlarından çeviriciye oradan'da ampli rca girişine ama söylediğim gibi çevirici sinyali ne kadar iyi düzenlerse alacağın ses kaliteside iyi olacaktır yada başka bir alternatif ses işlemcisi kullanmaktır
Zaten abi montajdan önce çok araştırdım. Deck çeviri alsam mı yoksa amfininkini mi kullansam diye. High level input daha iyi olacağının kanaatine varıp öle olmasını istediğim fakat bu kadar fazla tiz sesi çıkacağını bilmiyordum. Birazda maddi açıdan high input girişine kaçtım malum öğrencilik :). Audison 2 kanal ve 4 kanal deck çeviriciler var. Eğer alırsam hangisini tercih etmeliyim ? Veya daha başka uygun kaliteli çeviriciler var mı ? Çok soru sordum biliyorum :) ses işlemcisi işini daha sonra düşünüyorum abi.

Çevrimdışı Baybora

• Midrange
  • Yas: 34
« Yanıtla #34 : 28 Eylül 2017, 14:02:43 »
Bu arada kardeşim ben de Audison FSK 700 kit alıp montaj yaptırdım, ses kablosu yetmedi (!) araç polo...

bizim montajcıda mı sıkıntı var anamadım? Nasıl yetmez 10 küsür metre kablo, bir gidiş 3,5 metre diyor.. ?
VW Polo 6C 1.4 TDI

Donanım
Comp ön: Nakamichi NS6
Comp arka: Nakamichi SPCS-680
Amp: Mac Audio Micro XL 4000
Sub: Rockford Fosgate P1S4-10
Sub Amp: JBL GX-A604

Alt Yapı:
Audison Connection FSK 700
Audison DL12
Würth Yalıtım

Çevrimdışı tugrul20

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #35 : 28 Eylül 2017, 18:31:15 »
Bu arada kardeşim ben de Audison FSK 700 kit alıp montaj yaptırdım, ses kablosu yetmedi (!) araç polo...

bizim montajcıda mı sıkıntı var anamadım? Nasıl yetmez 10 küsür metre kablo, bir gidiş 3,5 metre diyor.. ?
20 metre kullandı benim araçta. Tam detayını bilmiyorum,fakat deck çevirici kullanılmadı. O yüzden 20 metre kablo önerdiler bana. Sizin montaj nasıl yapıldı teyp orijinal mi? Amfinin deck çeviricisi mi kullanıldı? Eğer amplinin hi level input(deck çevirici) girişi kullanıldıysa anladığım kadarıyla fazla kablo gidiyor.

Çevrimdışı Baybora

• Midrange
  • Yas: 34
« Yanıtla #36 : 28 Eylül 2017, 19:41:43 »
Orj. Teyp

Audison sli2 çevirici var. Kabloları yer döşemesinin altından götürürse belki yeter...
VW Polo 6C 1.4 TDI

Donanım
Comp ön: Nakamichi NS6
Comp arka: Nakamichi SPCS-680
Amp: Mac Audio Micro XL 4000
Sub: Rockford Fosgate P1S4-10
Sub Amp: JBL GX-A604

Alt Yapı:
Audison Connection FSK 700
Audison DL12
Würth Yalıtım

Çevrimdışı TanerÖzcan48

• Audiophile Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 26
  • Yas: 39
  • Herkes hakettiği gibi yaşıyor
« Yanıtla #37 : 29 Eylül 2017, 15:42:53 »
Teybinizden 4 adet hi-level çıkış alınıp amfinize giriş yapılmış.
O yüzden binek araçlarda için önden arkaya 5m gözüyle bakarlar ve 20m kablo al demeleri normal. Eksik gelirse sıkıntı olur fazla gelirse olmaz. Araç içerisinde amfinin montaj yeri belli olmadığı için 20m denmesi doğaldır.

Amfinizin hi-level girişi varsa deck çevirici kullanılmaması yine mantıklıdır. Tabi burada amfinizin kalitesine güvenmeniz gerekiyor.

Aşırı tiz ve bas olması ayar ile çözülebilecek bir durum gibi gözüküyor.

Ayrıca dedikleri gibi kablonun gereksiz dış kalınlığı var. Kalın demelerinde haklılar :) İnşallah elektirk kablosu değildir.
Ana ünite: Pioneer Avh-p7900dvd
Donanım:Pioneer XDV-P6/Btb-200/ ıb-100II/ ub-100
İşlemci:Audison BitoneHD
Media player:Audison BitplayHD

Tweeter: Audison TH-1.5 Violino-2
Midrange: Audison TH-3.0  Voce
Woofer  :  2x Audison TH-6.5 sax
Subwoofer: 2x Audison TH Basso

TW+MR Amp :  Audison Th Quatro
Woofer  Amp   : Audison Th Due
Subwoofer Amp: Audison Th Uno

Alt Yapı:
TW+MR+WF kablo:İnakustik exzellenz
SW kablo : Inakustik exzellenz
Güç: Audison MP 1/0 (0awg) PF-2BK(2awg) power kablo
ana sigortalık(300ah)Audison SFH 11WP 
sigorta dağıtıcı: SFd 41C+BFD 41
Capasitör:Audison SSF 0.8 +FSF 1.0
Cap.aks:Audison BCA 32DGT
izalasyon:Focal Bam XXXL

Çevrimdışı tugrul20

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #38 : 30 Eylül 2017, 00:49:47 »
Teybinizden 4 adet hi-level çıkış alınıp amfinize giriş yapılmış.
O yüzden binek araçlarda için önden arkaya 5m gözüyle bakarlar ve 20m kablo al demeleri normal. Eksik gelirse sıkıntı olur fazla gelirse olmaz. Araç içerisinde amfinin montaj yeri belli olmadığı için 20m denmesi doğaldır.

Amfinizin hi-level girişi varsa deck çevirici kullanılmaması yine mantıklıdır. Tabi burada amfinizin kalitesine güvenmeniz gerekiyor.

Aşırı tiz ve bas olması ayar ile çözülebilecek bir durum gibi gözüküyor.

Ayrıca dedikleri gibi kablonun gereksiz dış kalınlığı var. Kalın demelerinde haklılar :) İnşallah elektirk kablosu değildir.
Benim kullandığım Amfi audison Sr4. Montaj yapan kişi deck çevirici de denemiş amfiden daha iyi ses aldım dedi. Benim sorunum tizlerin fazla olması. Onu da kendim amfiden ayarladım ama yine de istediğim gibi değil. ZET isimli abi açıklama yaptı önceki yorumlarda. Bir de audison deck çevirici alıp o şekilde denemeyi düşünüyorum. Çünkü ben aşırı tiz ve aşırı bas istemiyorum. Tizler ve baslar şiddetini bilsin yani basın veya tizin çok üstlere çıkıp baskın olmasını istemiyorum. Ama benim aracım şimdi tizler biraz o şekilde sesi yükselttiğimde tizler baskın oluyor ve pek sevmiyorum. İşlemci bu durum düzeltirse işlemci de almayı düşünüyorum ilerki zamanlarda. Kablo elektrik kablosu değil denox marka mı neydi internetten aldım üzerinden speakers yazıyordu :)

Çevrimiçi yildirim423

• Midwoofer
  • Yas: 39
« Yanıtla #39 : 11 Ekim 2017, 01:33:10 »
Tuğrul ancak fırsat buldum...
Şimdi güzel kardeşim yanlış bağlantı olduğunu zannetmiyorum yani en azından doğru bağlantıyı biliyordur
Sorunun kaynağı high giriş olması yüksek ihtimal yanlış hatırlamıyorsam bunu sana anlatmıştım...
Şimdi high input tanımdan'da anlaşılacağı gibi yüksek giriş
demek bu tanım ses sinyalinin yükseltilmiş olarak ampliye gitmesidir yani anaünite'de üretilen ses sinyali yine anaünite içinde olan transistör tarafından yükseltilir ve ampliye gider...Ampli bir çarpıcıdır yani gelen her elktiriksel sinyali büyütür kısaca senin ünitenden gelen sinyal zaten büyütülmüş birde bu sinyali ampli büyütüyor bu durumda sesin asıl olması gereken tonu kaybolacak sesler aşırı çıkacaktır
Unutmayın ses yükseltmek her zaman kayıplıdır...kayıp kelimesini kullanmaktaki kasıt ses kalitesinin kaybı anlamındadır peki bu kayıp nasıl oluşur derseniz...sesi yükseltirken etkiye karşı tepki kanunu işler
Ses sinyalini yükseltmeniz ayni zamanda sesin orjinal formunu kaybetmesi demektir
Şimdi iş buradan rca çıkışlarına geliyor biliyorsunuz anaünite rca çıkışları 2 veya 4 v olur bu size düşük gelir daha fazlasını istersiniz fakat yine size bir örnek vereyim 15.000$ high end bir anaünitenin çıkışı'da 2v 'dur  :D
Şaşırmayın bu gerçek...iş buradan yine ses yükseltmeye geliyor böylesine pahalı bir cihazın 2v rca yani düşük çıkışa sahip olmasının sebebi ses sinyalini minimum yükseltme ile minimum kayıp prensibi içindir

Yine çok yazdım  :D

Kısaca kaliteli bir deck çevirici ile rca bağlantısı yapman sesin daha kaliteli çıkmasını sağlayacaktı
yeminle bir kitap yazda okuyalım kardeşim :D.yazdığın her satırı tek tek okumak büyük bir keyif benim için..
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2017, 01:34:33 Gönderen: yildirim423 »
Araç:Opel Astra K 2017
Media Player:Audison Bit Play HD
Işlemci:Audison Bitten D
Amfi:Audison Voce AV5.1K AV Bit İn HD
Ön Kapılar:Morel Tempo 602
Subwofeer:Rockford Fosgate P3D2-10
Altyapı:Optik,AD Link,AC Link

Çevrimdışı selcukhm

• Midrange
  • Yas: 32
« Yanıtla #40 : 11 Ekim 2017, 09:52:30 »
Okan abi (gerçekten) yazdıklarını okuduğum kadar ADR kitabını okumuyorum  :D okusam sınavı geçememe korkum kalmayacak
Daiichi RB3000 (OEM Teyp)
Massive Ms-h01 (5 Kanal Deck Çevirici)
Powerbass XEQ-9XO (9 Kanal Ekolayzır/Preamp)
MG Audio MG-5 mini (5 kanal amfi)
Hertz DSK 165.3 (komp)
Hertz DCX 165.3 (coax)
DD Red Line 210 (25cm subwoofer)

Çevrimiçi ZET

• Audiophile Moderatör
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 44
  • Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #41 : 11 Ekim 2017, 11:13:25 »