caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: SES SİSTEMİ KARAR VERME AŞAMASI VE EKİPMAN BELİRLEME NASIL OLMALI  (Okunma sayısı 6284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZET

 • Audiophile Tecrübe
 • Subwoofer
 • *****
 • İleti: 1827
 • Pazar Yeri Referans Puanı 1
 • Yas: 47
  Nerden: OKAN / zonguldak
 • Paylaşmak Güzeldir


ÖNCELİKLE SESLERİ DİNLEMEK GÖRECELİ BİR KAVRAMDIR KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR SİZİN GÜZEL BULDUĞUNUZ BİR SESİ BAŞKA BİR KİŞİ BEĞENMEYEBİLİR.MİSAL SİZ BASS SESİ BEĞENİRKEN BİR BAŞKASI SESİN RAHATSIZ EDİCİ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİR YADA BİR BAŞKASI TİZ SESİ BEĞENİRKEN SİZE KULAK TIRMALAYICI GELEBİLİR
SES SİSTEMİNİN BİLEŞENLERİNDE FARKLI GÖREV YAPAN VE FARKLI ÖZELLİKLERE SAHİP EKİPMANLAR KULLANILIR DOLAYISIYLA ETKİLEŞİMLERİ HER ZAMAN FARKLI OLABİLİR SİZİN ARACINIZDA İYİ ÇALAN BİR HOPARLÖR BAŞKA BİR ARAÇTA İYİ ÇALMAYABİLİR.
BUNA BİR ÇOK ETKEN SEBEP OLABİLİR ANAÜNİTENİN ÇIKIŞ SİNYALİ,AMPLİ ÖZELLİĞİ,HOPARLÖRÜN OTURDUĞU YUVA BOŞLUĞU,ÜRETTİĞİ REZORANS,KABLO KALINLIĞI HATTA KABLO İZOLASYONUNUN KÖTÜ OLMASINDAN DOLAYI DIŞ ETKİLEŞİMLERDEN ALDIĞI PARAZİT V.S BU BİLE İYİ SES VERMEMEYE ETKENDİR.
DOLAYISIYLA BU SORUNUN NET BİR CEVABI YOKTUR.
KISACASI GERÇEK ANLAMADA SONUCA %50 DENEME YANILMA YÖNTEMİYLE ULAŞIRIZ DİYEBİLİRİZ.SES SİSTEMİ KURMAYA KARAR VERDİNİZ İSE İŞİNİZ BİRAZ ZOR.
HATTA ZOR BEĞENİYORSANIZ İŞİNİZ ÇOK DAHA ZOR.... :D
ŞİMDİ'DEN SİZE KOLAY GELSİN DİYELİM....

ÜSTEKİ YAZIYI YAZMAMIN SEBEBİ HEPİMİZİN EN İYİSİNİ ELDE ETME İSTEĞİDİR.SES SİSTEMİNDE KULLANACAĞINIZ EKİPMANI BELİRLEME AŞAMASI OLDUKÇA SIKINTILI BİR SÜREÇTİR ÇÜNKİ SEKTÖRDEKİ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİN OLDUKÇA FAZLA OLMASI VE BUNLARIN ARASINDAN EN İYİSİNİ BULMA ÇABASI KARAR VERME AŞAMASINDA SİZİ OLDUKÇA ZORLAYACAKTIR....
BU AŞAMADA SİZLERE FİKİR VERME AÇISINDAN.NASIL BİR YOL İZLEMENİZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞALIM...


SİSTEM BİLEŞENLERİNİ BİR ARAYA GETİRME AŞAMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUS NEDİR...?

SES SİSTEMİ EKİPMANLARININ VERİMLİ ÇALIŞMASI GÜÇ/DENGE UYUMUNA BAĞLIDIR.TABİ'Kİ BU UYUMU SAĞLARKEN SES KALİTESİ'DE ÖN PLANDA TUTULMALIDIR.

ÖRNEK:
HOPARLÖRÜMÜZ 4 OHM 100 RMS GÜÇ VERİYOR BUNU TAM VERİMDE ÇALIŞTIRMAK İÇİN AMPLİMİZİN 4 OHM 100 RMS GERÇEK DEĞERİ VERİYOR OLMASI GEREKİR YADA TAM TERSİ OLABİLİR YANİ BURADA YA HOPARLÖRE GÖRE AMPLİ YADA AMPLİYE GÖRE HOPARLÖR DÖNGÜSÜ VARDIR FAKAT AMPLİ/HOPARLÖR GÜÇ DENGELERİ UYGUN OLSA BİLE VASIFSIZ BİR AMPLİ İYİ BİR HOPARLÖRÜN HAKKINI VERMEZ YADA TAM TERSİ OLABİLİR....ŞAŞIRDINIZ DEYİLMİ EKİPMANLAR HEP BİR VARYASYON
HALİNDE....İŞİN ZORLUĞUDA BURADA ZATEN YÜZLERCE SEÇENEK ARASINDAN DOĞRU VARYASYONU BULUP BİR ARAYA GETİRMEK..
 SİSTEM EKİPMANLARI BELİRLEME AŞAMASI


1- KULAKTAN DOLMA YADA ETRAFINIZDAN DUYDUĞUNUZ BİLGİLERLE HAREKET ETMEYİN. . 

2- KONU HAKKINDA HİÇ BİLGİNİZ YOK İSE AZ VEYA ÇOK EN AZINDAN SİSTEMİN GENEL HATLARIYLA ALAKALI NET ÜZERİNDEN VEYA FORUMLARDAKİ KONULARI İYİCE OKUYARAK BİLGİ EDİNİN.KONULARI OKUMANIZ ÖNEMLİ ÇÜNKİ EKİPMANIN GÖREVİNİ,ÖNEMİNİ,TEKNİK DEĞERLERİNİN NE İFADE ETTİĞİNİ VE HANGİ DEĞERLERİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ÖĞRENMENİZ İŞİNİZİ BİRAZ DAHA KOLAYLAŞTIRACAKTIR.FORUMLARDA SİSTEM BİLEŞENLERİ KONULARI KATAGORİLERE AYRILARAK İŞLENMEKTEDİR.TÜM EKİPMANLARIN GÖREVLERİ VE İŞLEVİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMANIZ SİSTEMİ KURMA AŞAMASINDA SİZE FİKİR VERİR.     
     
3- EDİNDİĞİNİZ BİLGİLER ÇERÇEVESİNDE SİSTEM TARZINI BELİRLEYİN. ÖRNEK: SPL YADA SQ

4- SİSTEM EKİPMANLARINI BELİRLEME AŞAMASINDA ETRAFINIZDAN TAVSİYE EDİLEN ÜRÜNLERİ HEMEN ALMAYIN ÜRÜN VEYA ALTERNATİF  ÜRÜNLER HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIN.
KULLANICI YORUMLARI ÖNEMLİDİR FAKAT.TEK BİR YERDE BİR ,İKİ KULLANICININ VERDİĞİ YORUM'DA YANILTICI OLABİLİR.BU NEDENLE GENEL OLARAK ÜRÜN HAKKINDA FARKLI YERLERDEKİ YORUMLARI  DİKKATE ALIN.MÜMKÜNSE ÜRÜNLERİ GÖRSEL VE İŞİTSEL OLARAK BİZZAT KENDİNİZ TEST EDİN.


5- FORUMLARDAN BİLGİ ALMA AŞAMASINDA ÖNCELİKLE DÜZGÜN VE ANLAŞILABİLİR BİLGİ VERİN'Kİ TAVSİYE VE ALTERNATİF ÖNERİLER SİZE HIZLI BİR ŞEKİLDE DÖNSÜN...NEDİR DÜZGÜN BİLGİ...?

   
1- MAKSİMUM BÜTÇE BELİRTİN

2- ALMAK İSTEDİĞİNİZ ÜRÜNÜN YADA ÜRÜNLERİN TAM TANIMINI VE LİSTESİNİ YAZIN.

3- MEVCUT SİSTEMİNİZ VAR İSE YADA ELİNİZDE BELİRLİ ÜRÜNLER BULUNUYORSA TEKNİK
ÖZELLİKLERİNİDE YAZARAK TANIMLI LİSTE OLARAK BELİRTİN.   

4- SORULARINIZI ANLAŞILIR BİR DİL KULLANARAK SIRA İLE YAZINIZ« Son Düzenleme: 17 Eylül 2017, 20:05:17 Gönderen: ZET »
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı iso1980

 • Buzzer
 • *
 • İleti: 9
 • Pazar Yeri Referans Puanı 0
 • Nerden:
Navitech 8400 ana unitem var
Anfi hei 504
Cadence tx6 siparis vermistim stokta olmadigi icin iptal oldu alternatif ne onerirsiniz 380 tl butce
Yine 380 tl butce ile oval tavsiyenine ihtiyacim var pioneer 6996 kullandim hic memnun kalmadim
Mono anfi ve bass onerisi lutfen butce 650 700 tl

Simdiden tesekkurlet

 

caraudiohifi