caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: BU SİSTEM NASIL ÇALAR..? Çok sorulan bu sorunun cevabı var'mı  (Okunma sayısı 6195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 47
  • Paylaşmak Güzeldir
Arkadaşlar ses sistemi konusunda herkezin görüşüne ve bilgisine saygım var.Naçizane uzun süredir amatör ruhla ses sistemleri ile ilgileniyorum bu uzun süre boyunca çok sistemler gördüm,dinledim,yaptım lakin ben dahil bu işe gönül verenlerin ilk ve en çok sordukları soru ..

Bu sistem nasıl çalar ...? yada Bu cihaz iyimidir....?

sorusuna biraz'da bilimsel yaklaşarak şahsi düşüncemi paylaşmak istiyorum.

Ses insanoğlun 5 duyusundan birisidir.
Müziğin resmi tanımı ise kısaca: Sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade şeklidir.
Biçim ve titreşim içeren bir ses oluşumunun melodi olarak kabul görmesi için dinleyende duygulara yönelik etkileşim yapmasıdır.

Özetle sesin melodilere dönüşüp müziği oluşturması ve bu oluşumun benliğimize yani ruhumuza hitap ettiğidir.
Buradan yola çıkarak mevcut veya yeni kurulmuş bir ses sisteminin vereceği ses performansını iyi yada kötü olarak yorumlamanın kriteri nedir...çünki bu aşamada beğeni göreceli bir kavrama dönüşür

örnek : kimi müziğin içinde  bass sesleri severken bir başkası bu sesi rahatsız edici veya aşırı bulabilir yada kimine göre tiz sesler iyi olabilirken bir başkası tiz sesi kulak tırmalayıcı olarak değerlendirebilir kısaca ses kişiden kişiye değişir.kaldı ki Ortamdaki bir sesin şiddeti ve yayılımı bile bulunduğunuz ortama göre değişiklik gösterir eşya sayısı ve niteliği,yansıma yaptığı alanın yapısı,ısı, rutubet, dış gürültüler, hatta ortamda bulunan insan sayısı gibi bir çok etken kulağımıza gelen sesin şiddetini etkilemektedir.

Örnek gece müzik dinleme daha çok hoşunuza gider neden...? çünki sesleri daha detaylı ve net duyarız peki gündüz vaktine göre gece neden sesleri daha iyi duyarız.....?
Cevap : Hava ....evet yanlış okumadınız gece hava daha soğuk olduğu için sesleri daha net duyarız tabiki buna gündüz vakitine göre gece ortam gürültüsün çok daha az olmasınında etkisi vardır.
Buraya kadar ses beğenisi ruhsal ve çevresel etkenler ile göreceli bir kavramdır diyebiliriz.

Tabiki işin birde teknik boyutu var.Sesi üreten,işleyen ve ileten elektronik cihazlar

Kullandığımız ürünleri elektronik cihaz olarak algılıyoruz fakat hepinizin bildiği gibi işin tabanı tamamen farklı bu ürünlerde kullanılan metal alaşımlardan ve yapısından tutun.elektronik devre elemanların kalitesi,özellikleri,iletkenliği v.s kısaca imalat aşamasında kullanılan hammade özelliklerinden çalışma prensipleri ve vereceği tepkilere kadar ciddi manada fizik ve kimya hesaplamalarıyla oluşmaktadır

Ses sitemleri kompleks bir yapıdır yani karmaşık birden çok parçadan oluşan ve bu parçaların birbiriyle bağlantılı ve ilişkili olduğu bir bütündür.Bileşenleri bir araya getirme aşamasında aklımızda olan soru... bu sistem nasıl çalar...? hatta bir araya getirdikten sonra bile hoparlör,ampli,sub,kablo v.s falanca marka yada model ile  değiştirsem nasıl çalar sorusu her daim aklımızdadır ve bu soruya cevap ararız aslında bu soruyu kendimize sormamız için zorlayan'da kontrol edemediğimiz mükemmele ulaşma güdüsüdür'ki bu gayet doğaldır...

BU SİSTEM NASIL ÇALAR...? Sorunun cevabını vermek oldukça zordur hatta şahsi görüşüm bu sorunun cevabı yoktur diyebilirim.çünki bu durum oldukça karmaşıktır.

Örnek: Başka bir sistemde X ampliyle iyi çalan bir hoparlör sizin siteminizdeki X ampliyle iyi çalmayabilir yada tam tersi olabilir bu duruma.kullanılan bileşenlerin özellikleri,altyapısı ve uygulama şekline kadar bir çok etken sebep olabilir.

Örnek vermek gerekirse uygulama alanı ve şekline göre bir hoparlörün gereken performansı vermemesinde bir çok etken olabilir.
Konumlama,hoparlörün oturduğu yuva boşluğu ve kullandığı hava,ürettiği rezorans,kablo akım kapasitesi,iletkenliği v.s

---------- UYUM ----------

Her bileşenin yapısal özellikleri neticesinde bileşenlerin arasında gösterdiği UYUM....

"Newton 3'cü yasasın'da derki "Her etkiye karşılık eşit ve zıt bir tepki vardır

Bu kavram herşeyde olduğu gibi Ses sistemleri içinde geçerlidir zira ses sistemleri'de etki ve tepki üzerine kuruludur örnek empedans ses sistemleri için çok ama çok önemli bir faktördür.
Empedans tanımlaması maddelerin kimyasal özelliklerine göre gösterdikleri direnç'tir kısaca farklı maddelerin empedansları aynı olabilir ama öz dirençleri aynı olmaz yani burada etkiye karşı bir tepki reaksiyonu vardır
Bu etki ve tepki çerçevesinde topladığımız sistemin birbiriyle uyumu önemlidir tabiki biz bu uyumu nisbeten bir yere kadar hesap edebiliriz mesela amplimiz 4 ohm veriyorsa 4 ohm hoparlör alırız rms değerini dengeleriz v.s fakat bu alanda bir çok ekipman olduğundan mevcut bilgimiz dahilinde A cihazın B cihazına akım gönderdiğinde B cihazının buna nasıl bir tepki göstereceğini tam manasıyla bilmemizin imkan yoktur.Bundan dolayı bir araya getirdiğimiz farklı işlevleri olan ve farklı özelliklerde'ki ekipmanları birleştirdiğimizde aralarında'ki etkileşim uyumlu ise beklediğiniz performanın çok üstünde performans göstermesi yada düşük performans göstermesi sizi şaşırtmasın.

Netice itibariyle şahsi fikrim... o çok sorulan "Bu sistem nasıl çalar...? sorusunun tam manada cevabının olmadığı yönündedir.

Mütevazi ama uyum içindeki bir sistemin üst düzeyde bir sisteme rahmet okutma ihtimali'de her zaman vardır.  :D

KONU YORUMA AÇIKTIR.

Sürçülisan ettiysek af ola....Saygılar...

« Son Düzenleme: 24 Haziran 2017, 16:29:50 Gönderen: ZET »
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı Burak Koç

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 19
  • Facebook:: https://www.facebook.com/burak.koc.vw
Çok açıklayıcı bir yazı olmuş abi eline sağlık  :)
Araç : Golf MK2 1.6 TD

Ana Ünite : Pioneer DEH-8300SD

Kapılar : Hertz SV 200.1 Spl Show
              Hertz SV 200.1 Spl Show
              Dls MS6A

Direkler : VİFA XT25TG30-04 Tweeter
               Vibe 38 mm Dome Tweeter 

Subwoofer :Earthquake DBXİ 12
                 Earthquake DBXİ 12
Sub Amp : Earthquake PH5000W/D1

Mid Amp : İnfinity Kappa Four
Mid Amp : Alpine Mrp F600

Alt Yapı : Stringer Sigortalıklar - Cadance 0 awg ...

Yapım Aşamasında ...

Çevrimdışı yüksek sadakat

• Midwoofer
Okurken yoruldum. Eline saglik. Uyum çok onemli. Fakat bütce varsa basıt mesele neden deyim mesala komple alpine f1 yap yada pioneer prs. Jbl gti Uyum Tamam.ikinci ve bi okadar zor mesele de ses rengi size hitap ediyormu tabi bu konular.işin deli odyofiller için amfiyi koydugu masanın tahtasını özel tik agacı bilmem prizdeki faz yonu amfideki   
Sigorta bile fark ettiriyor.bunu denedim kablodan daha çok fark ediyor. Daha ucuz hifi supreme sigorta.
Not bişey ler degiştiğinde bi fark varsa bu da güzel bişey Demek.ki karakteri var keratanın
« Son Düzenleme: 20 Mart 2017, 21:19:24 Gönderen: yüksek sadakat »
Her zaman daha iyisi vardır.
Pioneer 9350sd
Pionerr tse 170 ci
Rf punch 2.
Amfi çok var busura.

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Paylaşmak Güzeldir
Bütçede olsa o kadar basit değil.. :D :D Lakin 1,000 ₺ bir sistemin 5,000 ₺ sisteme rahmet okuttuğunu yada kafa tutuğunu kulaklarımla duydum ve gördüm.Tecrübeyle sabittir. ;D
« Son Düzenleme: 20 Mart 2017, 21:36:39 Gönderen: ZET »

Çevrimdışı yüksek sadakat

• Midwoofer
Sen eksileri deyınce aklıma geldi bide deger den anlama konusu var bende sony carbocon 5050 ta_f 700es vardı 750 tl almış tım adam bunu satma demişti sonra 2200 tl satıldı ve malesef o fiyat a kadar daha güzel bişey denilemedim bazen ilk seferde dogruyu yakalıyınca durmak bilmek gerekiyor
Her zaman daha iyisi vardır.
Pioneer 9350sd
Pionerr tse 170 ci
Rf punch 2.
Amfi çok var busura.

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Paylaşmak Güzeldir
Malesef öyle  ;D ama yazımda belirttiğim gibi tatmin olamıyoruz veya mükemmele ulaşma iç güdümüz buna engel oluyor.Aklımızda hep şöyle olsa nasıl çalar sorusu var.Kısacası bu işin sonu yok.. :D

Çevrimdışı s3nt0ur

• Buzzer
  • *
  • Yas: 34
Gerçekten çok güzel ve açık bir dille anlatmışsınız fakat ben genede konu başlığına uygun olacak şekilde bu soruyu sorucam :)

BU SİSTEM NASIL OLUR?

Hyundai i30 araç sahibiyim aracımı yeni aldım ve aracıma ses sistemi yapmak istiyorum

Birincisi çok aşırı takıntılı bir adamım yaptığım ve yapacağım şeyler genelde hep aynı marka olmuştur, olacaktır.

İkincisi kesinlikle kaliteden ödün vermem bu yüzdende parayı çok önemsemem.

Sizce bu sistem en sağlıklı ve en kaliteli sesi alabilmem için yeterlimi herşey tam kapasite olarak çalışabilirmi yanlış yaptığım bir yer varmı bunu öğrenmek istiyorum sırf bu yüzden konunuzun aksine genede bu soruyu soruyorum kullanıcağım parçalar şunlar tabi sizde eklemek isterseniz aynı marka olmak kaydıyla şunu değiştir bunu al diyeceğiniz birşey varmı comp.lar harici (comp.lar 2 takım olacak ve tınısı en çok hoşuma gidenler bunlar olduğu için comp.lar hariç dedim) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar.

PIONEER AVH-8700BT

Detaylı özellikler
Apple Uyumluluğu
iPhone ile çalışır
Evet
Uygulama Modu
Evet
iPod ile çalışır
Evet
Uyumlu Kuşaklar
? iPhone 5 / 5s / 5c / 6/6 + (ses çalma ve CarPlay için opsiyonel CA-IU52.C)
? iPhone 4 / 4s (ses / video ve AppRadio Modu için
opsiyonel CA-IW201S kablo)
? iPhone 4 / 4s (İsteğe bağlı CD-IU201V kablo ses / video için gereklidir)
? iPod / iPhone müzik / video Doğrudan Kontrolü
Desteklenen Fonksiyonlar
? Siri
? Müzik çalma
şarj ? Pil
? Liste tarama
? Albüm sanat
Android Uyumluluk
Android ile çalışan
Evet
Uyumlu Kuşaklar
AppRadio Modu için gerekli olan isteğe bağlı
CA-ANW200 kablosu.
Ana Özellikler
CD çalar
Evet
USB Girişi
Evet
Made for iPod
Evet
Apple CarPlay
Evet
Add-on Pioneer Navigasyon
Opsiyonel
HDMI Giriş
Evet
Bluetooth?
Evet
Android Auto
Evet
Motorlu Ekran
Evet
Çift ??Bölgeli
Dual Zone Evet
Ekran
Gelişmiş Ekran Çözünürlüğü 7 "WVGA,
Parlama önleyici dokunmatik ekran
Kurulum Türü
2-DIN entegre eğlence merkezi
Ön panel
Tamamen sökülebilir, Motorlu
Düğme Aydınlatma
RGB Kişiselleştirilmiş Renk (210,000 Renkler)
DVD Bölge Kodu
2
Maksimum güç girişi
MOSFET 50W x 4
Radyo
RDS FM / AM tuner (24 hafızalı)
Uzaktan kumanda
Opsiyonel
? CD-R33 Kart Uzaktan(Opsiyonel)
Oynatıcı
? RDS FM / AM Tuner
? iPod, iPhone, Android cep telefonu
? Bluetooth ses
Aux-In aracılığıyl Diğer müzik ve video cihazları
CD veya DVD:? MP3, WMA ve AAC ses dosyalarını
? DivX ve MPEG 1,2,4 video dosyaları
SD, USB:WMA, MP3, AAC, WAV ve FLAC ses
MPEG4, WMV, DivX, H.264, MKV ve FLV video dosyalarını? JPEG resim dosyaları

Çoklu Dil Ekran
Evet
Navigasyon Hazır
Evet (Opsiyonel)
Desteklenen Uygulamalar
Tüm uyumlu uygulamaları
AppRadio Modu
Evet
Çok renkli aydınlatma
Evet
Anti-hırsızlık sökülebilir paneli
Evet
Ekran Özellikleri
Seçilebilir geniş ekran modları
Evet
Otomatik ekran parlaklığı ve arka ayarı
Evet
Arka kamera girişi
Evet
En-boy oranı
16: 9
Etkili görüntüleme alanı
128,1 x 71
Ekran çözünürlüğü
WVGA (800 x 480)
Açı ayarı
Evet (Yukarı / Aşağı)

FOCAL ISS165

2-Way Component Kit

Woofer: 71/2″ (165mm)

Advantages

High sensitivity
Shallow mounting depth (49.9 mm)
Partial horn loading tweeter
Dynamics and neutrality
2 tweeter support accessories
Tweeter compact size

Specifications:

accessories   Supplied without grille
max power   140W
nominal power   70W rms
sensitivity   92.6 dB
frequency response   60Hz-20kHz

FOCAL AP 4340

4/3/2-Channel A/B Class Amplifier

Aluminum chassis- High heat dissipation
RCA inputs- After-Market headunit
Crossover settings- Low-pass/High-pass, Bass boost adjustment
Bridgeable
Stable under 2Ω
Specifications:

CEA Power (4Ω)   4 x 70W RMS
Max power (2Ω)   4 x 95W
Max power (Bridged 4Ω)   2 x 190W
High-pass Crossover (Ch 1-2)   60Hz – 1.2kHz
High-pass Crossover (Ch 3-4)   100Hz – 2.2kHz
Low-pass Crossover   50 – 250Hz
Full range mode
Bandwith   10Hz- 30kHz
Dimensions   13-25/64″ x 2″ x 9-1/4″ (340x50x235mm)

FOCAL FP 1800

F Power Series Class D Monoblock Car Amplifier
RMS Power Rating:
4 ohms: 400 watts x 1 chan.
2 ohms: 600 watts x 1 chan.
1 ohm: 800 watts x 1 chan.
Wired remote bass level control included
LED power and protection indicators
Tuned Bass EQ (0-12 dB bass boost at 20-80 Hz)
1 Ohm stable operation
Preamp RCA outputs
Short circuit, DC, thermal, clip limiter, over-voltage, and reversed polarity protection circuitry
Damping factor: >200
Variable phase (0-180°)
Gold-plated RCA level inputs
Gold-plated screw terminals
Variable low-pass filter (50-150 Hz, 24 dB/octave)
Subsonic Filter (24 dB at 15-50 Hz)
Frequency response: 10-300 Hz
Dimensions: 12.6"L x 11.0"W x 2.0"H

FOCAL SUB P25 DB

SUB P 25 Technical specifications

10″ Subwoofer Dual VC

impedance   2 x 4 Ohms
max power   500 W
nominal power   250 W rms
sensitivity   90.9 dB
frequency response   42Hz – 500kHz

FOCAL EK 21

This ready-to-use wiring kit features only the best in terms of high-end connectivity:
17ft (5.20m) x 21mm2 (1.862 strands) 100% OFC power cable
2ft 3in (0.70m), gold-plated fuse holder with a 150A fuse
16ft (5m) remote control cable
ER5 RCA cable
Accessory Pack.
Specifically designed for power amplifiers in the Elite range, this kit is ideal for a 500W amplifier.
Focal recommends using this kit with its FPS range: FPS 2160, FPS 4160, FPS 2300, FPS 1500.

FOCAL BAM XXXL

3 TECHNICAL MATERIALS, 3 STRATEGIC FUNCTIONS

This acoustic insulation kit is completing and essential to a quality car audio installation. From its use depends optimum acoustic rendering of speakers, amplifiers and installed accessories. Technical materials made of honeycombed damping material, an Aluminum sheet and a viscoelastic complex (Butyl).
HONEYCOMBED DAMPING MATERIAL

Just like the acoustic foam inside a loudspeaker, the honeycombed damping material attenuates the speaker back wave and thus increases the speaker performance.

ALUMINUM SHEET

Aluminum provides rigidity to the Butyl/foam couple. This rigidity also permits the easy laying of BAM in difficultlocations.

VISCOELASTIC COMPLEX

Self-adhesive, the Butyl complex absorbs the vibrations of the surface with which it’s in contact. It highly attenuates the outside noise that gets inside the car.

KEY POINTS

·Soundproof your car
·Attenuates the speaker back wave
·Replaces Plain chant
·Observe carefully the laying conditions (min. temperature +15° on a clean surface)
·Content: one 0.5 x 6m sheet (3m2)

ADVANTAGES

·Money-saving extra size
·Capacity: about 4 doors
·Increases the bass level in your car
·Increases the soundproofing of outside noise
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2017, 00:06:59 Gönderen: s3nt0ur »
Şahin UÇAR

Çevrimdışı xfantastik1

• Tweeter
  • **
  • Yas: 32
  • Facebook:: https://www.facebook.com/ilhan.puskuller
elinize yüreğinize sağlık, aydınlatıcı bir yazıydı...
hallederizzzzzzz.... :D

Çevrimdışı NefasLacus

• Buzzer
  • *
  • Yas: 33
Merhabalar,

Arkadaşlar öncelikle gruba yeni üye oldum. Oto ses sistemleri hakkında çok fazla bilgim yok. BMW E36 Sedan  bir aracım var. Araç 96 model olduğu için ses sistemi artık yetersiz durumda USB yok, BT yok, Ses maalesef artık cızırtılı hoparlörlerin körükleri zarar görmüş durumda vs. vs.

Aracın Ön Ayak yanlarında 13 cm. lik alan, Yalnız Ön kapıda 9 cm. lik tweeter yuvaları ve Arka cam önünde 13 cm. lik alanım var. pandizotu değiştirip büyük bişe takmak istesem bile biraz kesme biçme işlerine maruz kalacağım.

Aracın orijinalliğini çok fazla bozmadan bir sistem toplamaya karar verdim ancak bu alacağım ürünlere gereksiz para vermeyi planlamış olabilirim.. Bu noktada sizlerin tavsiyelerine ihtiyacım var. Alternatif fikirlere açığım bir diğer düşüncem de HERTZ markası olabilir 2-3 sene önce aracı aldığım kişi kullanıyordu dinleme fırsatım olmuştu beğenmiştim.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Pioneer DEH-S3000BT CD USB MP3 Bluetooth ARC Çalar Oto Teyp (600 TL)

Maksimum güç  MOSFET 50W x 4
Radyo RDS FM / AM Tuner (24 önceden ayarlanmış istasyon)
Oynatma CD / -R / -RW ile: MP3, WAV ve WMA ses dosyaları
USB üzerinden:  MP3, WAV, AAC, FLAC ve WMA ses dosyaları
Bluetooth ses  A2DP
Aux-In Önde bulunan diğer müzik cihazları
Bluetooth Var
USB Girişi Var
Ön panel Tamamen çıkarılabilir
Düğme Aydınlatması Kırmızı
Uzaktan kumanda WR Direksiyon Uzaktan girişi var

FOCAL R-130S2 (450 TL)

13CM-4 OHM-60W RMS-120W MAX

FOCAL R-4280 Amfi (630 TL)

4OHM-4X70W RMS-2OHM-4X90W RMS-4OHM KÖPRÜ 2X170W RMS

Sub Woofer için henüz bir tercihim yok bu sisteme takabiliyor muyum onuda bilmiyorum. Birde böyle bir sistem için kablo almam gerektiğini düşünüyorum neticede uzun yıllar önceki kabloları artık yeterli gelmez diye düşünüyorum.

Çevrimdışı caraudocaner

• Tweeter
  • **
Ynt: BU SİSTEM NASIL ÇALAR..? Çok sorulan bu sorunun cevabı var'mı
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2018, 15:39:04 »
Teşekkürler bilgiler için hocam. Emeğinize sağlık.

caraudiohifi