caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: SES SİSTEMİ TESİSAT NASIL KURULUR  (Okunma sayısı 11742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 47
  • Paylaşmak Güzeldir
SES SİSTEMİ TESİSAT NASIL KURULUR
« : 09 Mart 2017, 00:11:28 »
AMPLİ VE SES SİSTEMİ TESİSATI NASIL YAPILIR

KABLOLAMA AŞAMASI

DİKKAT.....!

OTO MÜZİK SİSTEMLERİNDE KABLOLAMA ÖNEMLİDİR AMA ÖZELLİKLE ENERJİ İLE İLGİLİ KISIMI CAN VE ARAÇ GÜVENLİĞİNİZ İÇİN AŞIRI ÖNEM VE DİKKAT GEREKTİRİR

BU NEDENLE BİLGİNİZ YOK İSE TESİSAT ÇEKME İŞLEMİNİ  BU KONUDA UZMAN OLMUŞ KİŞİLERE YAPTIRMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM

NOT

AMPLİMİZİN KUTUSUNDAN ÇIKAN ÜRETİCİNİN TEKNİK BİLGİLER VE TAVSİYELER VERDİĞİ ÜRÜN TANITIM KİTAPCIĞINI MUTLAKA OKUYUNUZ

ÜRETİCİNİN BELİRLEDİĞİ TEKNİK DEĞERLER'DE OLAN KABLO ÇAPLARI VE SİGORTA KULLANINIZ
EĞER ELİNİZDE ÜRÜN BİLGİLERİNİN OLDUĞU DÖKÜMAN YOKSA İNTERNET ORTAMINDA BULMAYA ÇALIŞIN.

ÜRETİCİNİN BELİRLEDİĞİ VEYA TAVSİYE ETTİĞİ KABLO ÇAPINDAN DAHA DÜŞÜK KABLO KULLANMANIZ
CİHAZIN ÇEKTİĞİ AKIMI TAŞIMAKTA ZORLANACAK VE AŞIRI ISINMA NEDENİYLE YANGIN ÇIKARTMA RİSKİ ORTAYA ÇIKACAKTIR.

LÜTFEN BU KONUYU HAFİFE ALMAYIN DOĞRU MALZEMELER KULLANILMAMIŞ DOĞRU BAĞLANTILAR YAPILMAMIŞ ENERJİ TESİSATI HAYATİ TEHLİKE YARATIR.

Ampli kablosu olarak tercihiniz piyasa'da kendini kanıtlamış güvenilir markalar olsun yada bu iş için uygun olan kaynak makineleri başta olmak üzere Elektronik  cihazlarda'da kullanılan amper taşıma oranı yüksek çok ince telli olarak geçen H01N2-D kodlu kablo kullanabilirsiniz.

Piyasada H05V-K kodlu nyaf Kablo'da bulunmakta yine bu kablo'da çok ince telli olarak geçiyor.H01N2-D kablo ile  arasındaki fark nyaf kablonun içindeki bakır teller daha kalın ve teller arasındaki boşluk'ta daha fazla bundan dolayı amper taşıma kapasitesi düşük ayrıca dış kaplaması ince bu kablo ile karıştırmayın

NOT

KABLO TERCİHİ AŞAMASINDA DAHA GÜVENLİ OLMASI AÇISINDAN OLDUKÇA KALIN KABLO ÇAPLARI KULLANILABİLİR.
MİSAL 0 AWG KABLO 50 mm2 ÇAPINDADIR VE OLDUKÇA KALINDIR.UYGULAMAYA GEÇMEDEN PANDİZOT ALTINA SIĞIYORMU DİYE KONTROL ETMENİZDE FAYDA VAR

ÖNCELİKLE AMPLİYİ ARACIN NERESİNE KONUMLANDIRACAĞIMIZA KARAR VERELİM SONRA ARAÇ AKÜSÜNDEN AMPLİMİZİN OLDUĞU YERE KADAR ENERJİ KABLOSU ÇEKMELİYİZ
AKÜ VE AMPLİ ARASINDAKİ GÜÇ KABLOSU TEK PARÇA VE OLABİLDİĞİNCE KISA OLMALI.

KABLOMUZU MOTOR BÖLÜMÜNDE ARACIN İÇ KISIMINA GİDEN KABLO YOLLARINDAN DİKKATLİCE İÇERİYE ALALIM VE HASAR GÖRMEYECEĞİNDEN EMİN OLALIM

BU RESİMDE YANLIŞ GEÇİŞİ GÖRÜYORSUNUZ

HERHANGİ BİR YERDEN KABLO ÇEKME ŞANSIMIZ YOK İSE KABLO GEÇİŞ LASTİĞİ ALMAMIZ GEREKMEKTE

KABLO GEÇİŞ LASTİĞİ

UYGUN BİR KONUMDAN HARİCİ DELİK AÇTIĞINIZDA KABLO GEÇİŞ LASTİĞİ LASTİĞİNİ SIKICA VE SARINTIDA ÇIKMAYACAK ŞEKİLDE TAKALIM.
KESİNLİKLE KABLO GEÇİŞ LASTİĞİ OLMADAN KESKİN METAL YÜZEYLERDEN KABLO GEÇİRMEYİN

DOĞRU KABLO GEÇİŞİ

ARACIN İÇİNE ALDIĞINIZ KABLOYU YAN PANDİZOT ALTINDAN AMPLİMİZİN OLDUĞU YERE KADAR ZARAR VERMEDEN ÇEKELİM BU AŞAMADA AMPLİ TETİK KABLOMUZUDA ÇEKMELİYİZ
AYNI ZAMANDA HOPARLÖR KABLOSUNUDA ÇEKELİM

BURADA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN NOKTA ARACIN ARKAYA GİDEN ENERJİ KABLOLARININ OLDUĞU TARAFTAN KABLO ÇEKMELİYİZ ÇÜNKİ ENERJİ KABLOLARININ OLDUĞU TARAFTAN RCA (SİNYAL) KABLOSUNUN GEÇMESİNİ İSTEMİYORUZ ÇÜNKİ  ANAÜNİTEDEN ÇIKAN RCA KABLOLARININ ENERJİ KABLOLARI İLE ETKİLEŞİM YAPARAK SES SİNYALİNİ ETKİLENMESİNİ VE BOZMASINI İSTEMİYORUZ BU HER İHTİMALA KARŞI ALINAN BİR ÖNLEMİDİR.

AMPLİMİZ KONUMLANDIRDIK VE SABİTLEDİK ŞİMDİKİ AŞAMAMIZ AKÜ BAĞLANTISI İÇİN KABLO UCU VE SİĞORTA BAĞLANTISINI YAPMAK

KABLO UÇLARINA MUTLAKA KALIN PABUÇ KULANIN VE BAKIR KALAY KAPLAMA OLMASINA DİKKAT EDİN

PİYASADA DEĞİŞİK BAĞLANTI UÇLARI'DA MEVCUT BUNLARIDA KULLANABİLİRSİNİZ

BU AŞAMADA AKÜ VE AMPLİMİZ ARASINA AŞIRI YÜKLENMEYE KARŞI MUTLAKA SİĞORTA KOYMALIYIZ
SİGORTA KONUMLAMASI MOTOR BÖLÜMÜNDE SORUN YARATMAYACAK VE RAHAT MÜDAHELE EDİLEBİLECEK KONUMDA OLMALIDIR.KULLANACAĞINIZ SİGORTA EKİPMANI'NIN KALİTELİ OLMASINA DİKKAT EDİN .

SİĞORTA BAĞLANTISI YAPARKEN KABLO UCU APARATLARI KULLANARAK KABLONUZUN SIKIŞTIRMADAN KAYNAKLI DAĞILMASINI VE DIŞARI TAŞMASINI ÖNLEYELİM DIŞARI TAŞAN KABLOLAR AKIM TAŞIMA KAYIPLARINA SEBEP OLUR

SIRA GELDİ ŞASE BAĞLANTISINA

DİKKAT....ŞASE BAĞLANTISINI HAFİFE ALMAYIN TÜM SİSTEMİN STABİL ÇALIŞMASI İÇİN ŞASE'Nİ DOĞRU VE SAĞLAM YAPILMASI ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİDİR.

YİNE BURADA ENERJİ KABLOMUZU KULLANACAĞIZ
AMPLİ KONUMUNA EN YAKIN VE ARACIN KAROSERİNE BAĞLANTILI HAZIR CİVATALI YADA SAĞLAM VİDALI BİR YERE BAĞLANTI YAPIYORUZ.
BURADA DİKKAT EDECEĞİNİZ NOKTA KABLO UCUNUN DEĞECEĞİ YERİN BOYALI OLMAMASI BOYALI OLDUĞU TAKTİRDE GÖVDEYE TEMAS SAĞLANMAYACAKTIR BU NEDENLE KABLO UCUNUN DEĞDİĞİ YERİ KAZIYIP METALİ ORTAYA ÇIKARTMALI VE MONTAJ YAPMALIYIZ

AMPLİYE GÜÇ (+)....ŞASE (-).... VE AMPLİ TETİK BAĞLANTISINI YAPALIM
BU AŞAMADA GÜÇ VE ŞASE KABLOMUZU RAHATCA SÖKÜP TAKABİLECEK ŞEKLİDE AMPLİMİZE KONUMLANDIRIP OLABİLDİĞİNCE KISA TUTARAK BAĞLANTI YAPIYORUZ  YİNE BU BAĞLANTILARDA KABLO UCU KULLANIYORUZ

SIRA RCA KABLOLARIMIZI ÜNİTEDEN AMPLİYE KADAR ÇEKMEKTE..
RCA KABLOSU ALIRKEN KALİTELİ OLMASINA DİKKAT EDİN RCA KABLOSU SES SİNYALİNİ TAŞIDIĞI İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR ZİRA SİNYALİ NE KADAR TEMİZ VE KAYIPSIZ TAŞIRSA ALACAĞINIZ SES'TE KALİTELİ OLACAKTIR

ÜNİTEMİZİN  ÇIKIŞLARINA GÖRE HOPARLÖR VE SUBWOOFER'A SİNYAL TAŞIYACAK RCA KABLOLARIMIZ ÇEKİYORUZ FAKAT BUNU GÜÇ KABLOLARININ GEÇTİĞİ YERDEN DEĞİL DİĞER TARAFTAN YAPACAĞIZ ÜNİTE KONSOLUN OLDUĞU YERDEN İÇ KISIMLARI KULLANARAK TORPİDO ÇEKMECESİNİN ALTINDINDAN YAN PAZİDOTA VE ORADAN AMPLİYE KADAR RCA KABLOMUZU ÇEKELİM
.
https://i.hizliresim.com/GypO4y.png

EĞER ANAÜNİTENİZDE AMPLİ RCA ÇIKIŞI  YOKSA PİYASADA SATILAN DECK ÇEVİRİCİ APARATI KULLANABİLİRSİNİZ BU APARAT AMPLİ BAĞLANTISI OLMAYAN ANAÜNİTELER İÇİN RCA BAĞLANTISI İLE AMPLİ BAĞLAMANIZA OLANAK VERİRİR.

BİR BAŞKA ALTERNATİF İSE ANAÜNİTE ÜZERİNDEN AMPLİYE HIHG INPUT  GİRİŞİ YAPMAKTIR FAKAT YÜKSEK SEVİYE ÇIKIŞ OLDUĞU İÇİN PEK TAVSİYE EDİLMEZ

ANAÜNİTE BAĞLANTISI

ÖRNEK RESİMDE ÖN (SAĞ VE SOL ) ARKA (SAĞ VE SOL) 2 SET ÇIKIŞ BULUNUYOR AYRICA 1 SET SUBWOOFER BAĞLANTISI MEVCUT BU DURUMDA BİZE 6 ADET RCA KABLOSU GEREKMEKTE
2 RCA ÇIKIŞLI ANAÜNİTELERDE İSE BU BAĞLANTIDA Y KABLO KULLANILIR AMA Y KABLO KULLANIMINDA AMPLİYE GİDEN SİNYAL İKİYE BÖLÜNÜR ZAYIFLAR MÜMKÜNSE EN AZ 2 MAKBULÜ 3 RCA ÇIKIŞI OLAN ÜNİTE TERCİH EDİN   .

AMPLİ BAĞLANTISI

SIRA HOPARLÖRLERİMİZİ AMPLİYE BAĞLAMAYA GELDİ HOPARLÖR KABLOLARININ ARTI VE EKSİ KUTUPLARINI BİLMENİZ LAZIM AMPLİ KANAL SAYISINA GÖRE HER KANALIN (+) ve (-) GİRİŞİ MEVCUT BAĞLANTI YAPARKEN BUNA DİKKAT EDİN

RCA KABLOLARINI INPUT (GİRİŞ) KISIMINA RENKLERİNE GÖRE TAKIN

SON AŞAMA'DA SON BİR KEZ KABLOLAMALARI KONTROL EDİYORUZ VE AKÜ BAĞLANTISINI YAPARAK AMPLİMİZE AKIM VERİYORUZ

ÖNEMLİ

AKÜ BAĞLANTISI YAPMADAN ÖNCE EKSİ (-) KUTUPBAŞINI SÖKÜP BAĞLANTIYI GERÇEKLEŞTİRİNİZ
EĞER ENERJİ (+) KUTUPBAŞINI SÖKTÜYSENİZ YENİDEN BAĞLANTI YAPARKEN İLK ÖNCE (+) GÜÇ KABLOSU SONRA EKSİ (-) KABLOYU TAKININIZ. 

KUTUP BAŞI BAĞLANTISINI YAPARKEN KABLO PABUCUNUN SAĞLAM VE SIKI OLDUĞUNA EMİN OLUN HERHANGİ BİR BOŞLUK VE OYNAMA OLMAYACAK ŞEKİLDE SIKIN
ARTIK SES TESİSATIMIZ ÇALIŞMAYA HAZIR.

« Son Düzenleme: 17 Eylül 2017, 19:53:12 Gönderen: ZET »
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 15
  • Yas: 36
  • Sınıf Öğretmeni
Ynt: SES SİSTEMİ NASIL KURULUR
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2017, 21:03:40 »
Birkaç doğru uygulama da ben paylaşayım :P :)) :))

ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2017, 21:04:48 »
İlginçliklere devam :)

ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2017, 13:31:30 »
Birkaç doğru uygulama da ben paylaşayım :P :)) :))

1- Akıllıca sigortaya pasif soğutma :D
2  Arkadaş aracın arkasına masaj salonu açmış  :D
3  Artık buna yapacak yorum yok ses sisteminde son nokta  :D

« Son Düzenleme: 11 Mart 2017, 19:37:33 Gönderen: ZET »

Çevrimdışı Burak Koç

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 19
  • Facebook:: https://www.facebook.com/burak.koc.vw
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2017, 18:02:58 »
Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş Abi eline sağlık  :)
Araç : Golf MK2 1.6 TD

Ana Ünite : Pioneer DEH-8300SD

Kapılar : Hertz SV 200.1 Spl Show
              Hertz SV 200.1 Spl Show
              Dls MS6A

Direkler : VİFA XT25TG30-04 Tweeter
               Vibe 38 mm Dome Tweeter 

Subwoofer :Earthquake DBXİ 12
                 Earthquake DBXİ 12
Sub Amp : Earthquake PH5000W/D1

Mid Amp : İnfinity Kappa Four
Mid Amp : Alpine Mrp F600

Alt Yapı : Stringer Sigortalıklar - Cadance 0 awg ...

Yapım Aşamasında ...

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2017, 18:31:48 »
Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş Abi eline sağlık  :)

Sağol Burak tşk.

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2017, 14:03:54 »
3  Artık buna yapacak yorum yok ses sisteminde son nokta  :D

3  Artık buna yapacak yorum yok ses sisteminde son nokta  :D[/quote]
Bir tane de Siemens ev sigortası bağlayan var meşhur :))
« Son Düzenleme: 14 Mart 2017, 20:51:46 Gönderen: barishrocker »

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #7 : 12 Mart 2017, 14:08:05 »
Bir tane de Siemens ev sigortası bağlayan var meşhur :))

Neyse allah'tan kaliteli sigorta bağlamış  :D :D :D
« Son Düzenleme: 14 Mart 2017, 20:53:16 Gönderen: barishrocker »

Çevrimdışı TUN55CAY

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2017, 20:37:39 »
guzel sade bır anlatım meslek ogrenır ınsan bu anlatımdan ve buradan ..

Çevrimdışı exelance883

• Tweeter
  • **
  • Yas: 37
Ynt: SES SİSTEMİ TESİSAT NASIL KURULUR
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2017, 23:59:21 »
Harika bilgiler. teşekkürler :)

Çevrimdışı caraudocaner

• Tweeter
  • **