Gönderen Konu: AMPLİ GAİN AYARI NASIL YAPILIR  (Okunma sayısı 35299 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 15
  • Yas: 37
  • Sınıf Öğretmeni
Ynt: Anfi Gain Ayarının Yapılması (Amplifier Gain Adjustments)
« Yanıtla #45 : 07 Aralık 2016, 21:25:55 »
Kızınıza geçmiş olsun. Baba olmasam da öğretmenliğin verdiği duygusallık var. Hiçbirinin en ufak karnı bile ağrımasın istiyoruz çok üzülüyor insan. Bir de derdini anlatamayan bebek olunca iyice deliriyordur insan. Konuları hep okumaya çalışıyorum ama bilmediğim konulara yazmamaya çalışıyorum. Ben daha düzenleme, yönlendirme konusunu halletmeye çalışıyorum. Hakaret, küfür veya art niyet olmadığı sürece bilgi paylaşımında sorun yok bence de. İnşallah forum buluşmaları daha da yaygınlaşır. Ayar konusunu da artık öğrenmem lazım benim de hep hazırdan gidiyorum kısmet bakalım :)
ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
« Yanıtla #46 : 08 Aralık 2016, 08:21:35 »
günaydınlar, çok teşekkür ederim Barış bey eksik olmayın ve umarım allah sizede nasip eder yaşınız gelmiş olması lazım değilmi ya :)

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 15
  • Yas: 37
  • Sınıf Öğretmeni
« Yanıtla #47 : 08 Aralık 2016, 10:12:21 »
Yaş geldi artık 33 deme alıştırmaları yapmaya başladım :) ama kısmetimi daha bulamadım. Sanırım daha tecrübe etmem gereken şeyler var ki hala doğru kişiyi bulamadım. Hayırlısı diyorum yapacak bir şey yok :)
ÖZEL MESAJLA SİSTEM TAVSİYESİ İSTEYENE CEVAP VEREMİYORUM. BİLDİĞİM KONULARA ZATEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIYORUM. ANLAYIŞ GÖSTERMENİZİ RİCA EDİYORUM..

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
« Yanıtla #48 : 08 Aralık 2016, 10:52:52 »
Yaş geldi artık 33 deme alıştırmaları yapmaya başladım :) ama kısmetimi daha bulamadım. Sanırım daha tecrübe etmem gereken şeyler var ki hala doğru kişiyi bulamadım. Hayırlısı diyorum yapacak bir şey yok :)

bir eş vezirde eder rezilde lafına sonuna kadar katılıyorum Barış kardeşim oyüzden şaka bir yana doğru zamandan çok doğru insan daha önemli, bugün değilsede yarın çıkar karşına inşallah çok saygı değer,beyefendi birisiniz umarım size laik biri olur o bahsi geçen hanımefendide.

Çevrimdışı selcukhm

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 3
  • Yas: 36
« Yanıtla #49 : 11 Mart 2018, 13:21:17 »
abi gel şöyle yapalım, yoksa bir birimizi özelliklede en son yolladığınız paylaşımdan sonra anlamadığımıza artık baya emin oldum.

okurlar 1000hzde indirsin, 100hzde her ikisindede gaini ayarlayıp hangisi en temizi ise hangisi en işlerine geliyor ise onu kullansın olurmu :) ?

şahsen ben bu yöntemi çok ilkel buluyorum bu yöntemle gain ayarımı bu işe merak saldığımın ta başında kullandım okadar ondada Morel tempo takılı b2 helix anfi ile renault oem teyp vardı.

aynı 1000hz ile 100hz kuşkusuna düştüğümde bu yazıyı okumuştum crutchfield'ın önerisi üzerine 100hz de denedim şunu net söyleyebilirim 1000hz de yapılan ayarda gainler daha yukarılardaydı , 100hz ile ayarladım daha kolay ve çabuk distrisyona uğradı.

Uzun zaman sonra bu konudaki iddiaları kendi çapımda test etmek için ses hoparlörlerini 0dB100hz ve 1000hz ile 4ohm, 60rms (15.49VAC) ayarlamaya çalıştım.

Hoparlörler sökülü
Ayar yapılan ses 32 (Teybin son ses değeri 40)
Tüm ayarlar flat
Amfi crossover full konumunda

Önce amfiyi 1000hz sinyalde 15.5V ayarladım. Sonrasında amfiyi full'den hpf'ye aldım (kesim yaklaşık 100hz) voltajı 21V civarı okudum.

Hemen akabinde amfiyi tekrar full'e alıp teypten 100hz'lik sinyali açtım. Multimetreden yine 15.5V okudum. Amfiyi hpf'ye aldığımda voltaj hala 15.5V idi.

Kabloları amfiye bağladım. 1000hz'lik sinyali açtım. ses 32'ye gelince sinyal bozuldu.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2018, 14:07:54 Gönderen: selcukhm »

Çevrimdışı gonul

• Tweeter
  • **
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
« Yanıtla #50 : 21 Şubat 2019, 09:43:58 »
Arkadaşlar gain ayarını sonuna kadar açık duruyor

Kısık seste ses kulak tırmalıyor gibi geliyor

Bunun ayarını yarıya düşürsem, bu seferde ses gelmez diye korkuyorum

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 41
Ynt: AMPLİ GAİN AYARI NASIL YAPILIR
« Yanıtla #51 : 21 Şubat 2019, 10:09:37 »
Tavsiyem, gain potansını en kısık hale getir.

Teyp sesini yavaş yavaş arttır. Sesin bozulduğu aralığı not al. Örneğin son ses 30, ses 27 de bozulmaya başladı. Ayar yapacağın değer 25 olacak, yani bozulmamış temiz en yüksek sinyalde ayar yapacaksın.

Teyp sesini 25 e getir. Gain potansını yavaş yavaş arttır. Sesin bozulmaya başladığı noktayı not al. Diyelim ki gain potansın yarım turdayken sinyal bozuldu, sen gain ayarını yarı seviyenin biraz aşağısında tutmalısın.

Doğru yöntem budur, doğru yöntem ile ses kısık geliyorsa daha güçlü amfi ve hoparlör almalısın. Mevcut hoparlör ve anfilerini boşuna zorlama, hatalı gain ayarı ile hem amfilerini hem de hoparlörlerini yakarsın
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2019, 10:13:19 Gönderen: bozgun »

Çevrimdışı selcukhm

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 3
  • Yas: 36
« Yanıtla #52 : 21 Şubat 2019, 10:16:11 »

Teyp sesini yavaş yavaş arttır. Sesin bozulduğu aralığı not al. Örneğin son ses 30, ses 27 de bozulmaya başladı. Ayar yapacağın değer 25 olacak, yani bozulmamış temiz en yüksek sinyalde ayar yapacaksın.

Teyp sesini 25 e getir. Gain potansını yavaş yavaş arttır. Sesin bozulmaya başladığı noktayı not al. Diyelim ki gain potansın yarım turdayken sinyal bozuldu, sen gain ayarını yarı seviyenin biraz aşağısında tutmalısın.

Doğru yöntem budur, doğru yöntem ile ses kısık geliyorsa daha güçlü amfi ve hoparlör almalısın. Mevcut hoparlör ve anfilerini boşuna zorlama, hatalı gain ayarı ile hem amfilerini hem de hoparlörlerini yakarsın

Bu deneme için 1khz sinyalini tavsiye ederim.
Özgün hocam sende teybin sinyal bozması diye bir sıkıntı yok. Bundan da bahsedersen arkadaşlara faydalı olabilir.  :D
Bende ses 38'de bozuluyor. Son ses 40

Çevrimdışı gonul

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #53 : 21 Şubat 2019, 10:20:59 »

Bu deneme için 1khz sinyalini tavsiye ederim.
Özgün hocam sende teybin sinyal bozması diye bir sıkıntı yok. Bundan da bahsedersen arkadaşlara faydalı olabilir.  :D
Bende ses 38'de bozuluyor. Son ses 40
benim component ve oval için 120hz da duruyor ayarı

Çevrimdışı gonul

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #54 : 21 Şubat 2019, 10:23:15 »
Arkadaşlar birde amfi 4x90 çıkışlı yazıyor ürünlerde component 80rms oval 100 rms yazıyor yani hoparlörler yüksek olduğu içinmi gain ayarını sonuna kadar açmış onu anlamaya çalışıyorum

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #55 : 21 Şubat 2019, 10:29:22 »
Pioneer Deh 80PRS de teybin dahili anfisini istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz. Teypte son ses seviyesi 62, dahili anfiyi kapadığınızda sesi 62 yani en yüksek seviyeye dahi getirdiğinizde ses bozulmuyor. Zaten 5 volt preout var teypte, son seste de sinyal bozmadığı için gain ayarı yaparken gain potanslarını hafif açtığınızda teyp ile amfi sinyali eşitleniyor. Yani amfiler tam kapasitesinde ama kısık gain ayarı ile çalışıyor. Ne avantajı var? Amfi strese girmiyor, zorlanmıyor, ısınmıyor, akü rahat, vs vs.

Ancak piyasadaki her teypte dahili amfi kapatma imkanı yok. Yani son ses açarsanız ses bozulur, bu bozulma amfi değil teyp kaynaklıdır. Bu sebepledir ki gain ayarı yapılırken maksimum sesin %75 i ile ayar önerilir. Ya da tarif ettiğim gibi amfi gaini en kısık hale getirilir, ses yavaş yavaş arttırılarak teyp kaynaklı sinyal bozulmasının hangi seviyedr olduğu bulunabilir

Çevrimdışı gonul

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #56 : 21 Şubat 2019, 10:35:35 »
Pioneer Deh 80PRS de teybin dahili anfisini istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz. Teypte son ses seviyesi 62, dahili anfiyi kapadığınızda sesi 62 yani en yüksek seviyeye dahi getirdiğinizde ses bozulmuyor. Zaten 5 volt preout var teypte, son seste de sinyal bozmadığı için gain ayarı yaparken gain potanslarını hafif açtığınızda teyp ile amfi sinyali eşitleniyor. Yani amfiler tam kapasitesinde ama kısık gain ayarı ile çalışıyor. Ne avantajı var? Amfi strese girmiyor, zorlanmıyor, ısınmıyor, akü rahat, vs vs.

Ancak piyasadaki her teypte dahili amfi kapatma imkanı yok. Yani son ses açarsanız ses bozulur, bu bozulma amfi değil teyp kaynaklıdır. Bu sebepledir ki gain ayarı yapılırken maksimum sesin %75 i ile ayar önerilir. Ya da tarif ettiğim gibi amfi gaini en kısık hale getirilir, ses yavaş yavaş arttırılarak teyp kaynaklı sinyal bozulmasının hangi seviyedr olduğu bulunabilir
hocam benim teyp orjinal çevirici bağlı ama şu anda son ses 38de dahi bozma yok gain son olduğu halde ama usta amfin güçlü dedi fakat çok ısınıyor ve el değmiyor gain ayarını kısınca ısınma azalırmı zorlamak istemiyorum

Çevrimdışı bozgun

• Audiophile Moderatör
  • Woofer
« Yanıtla #57 : 21 Şubat 2019, 10:37:23 »
Arkadaşlar birde amfi 4x90 çıkışlı yazıyor ürünlerde component 80rms oval 100 rms yazıyor yani hoparlörler yüksek olduğu içinmi gain ayarını sonuna kadar açmış onu anlamaya çalışıyorum

Gain ayarı, teyp çıkış sinyali ile amfi giriş sinyalinin eşitlenmesidir.

Bu sinyal, gain potansını çeyrek tur arttırdığınızda eşitleniyor ise potans çeyrek turda kalmalıdır. Sizin belirttiğiniz gibi amfinin hoparlörden güçsüz olması gain ayarının sonuna kadar açılması için bir gerekçe olamaz.

Unutmayın, amfiden gain açarak ses yükseltmeye çalışmak yanlıştır.

Çevrimdışı gonul

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #58 : 21 Şubat 2019, 10:58:23 »

Gain ayarı, teyp çıkış sinyali ile amfi giriş sinyalinin eşitlenmesidir.

Bu sinyal, gain potansını çeyrek tur arttırdığınızda eşitleniyor ise potans çeyrek turda kalmalıdır. Sizin belirttiğiniz gibi amfinin hoparlörden güçsüz olması gain ayarının sonuna kadar açılması için bir gerekçe olamaz.

Unutmayın, amfiden gain açarak ses yükseltmeye çalışmak yanlıştır.
teybin sinyalini bilemeyecem ama teyp düşük bir teyp çeviricideki ayarı sonuna kadar açmıştı soru:gain ayarının orjinal teypte açılma oranı tahminen ne olmalıdır, kulakla ayar yapacağım şu an hpf 120 hz duruyor

Birde subwoofer için bilgi verir misiniz

Subwoofer içinde lpf 80hz civarında bass boost 12db gain ayarını yüzde 80de ve subsonic diye bir şey var onun ne işe yarıyor bilmiyorum
Fakat ayrıca bass control düğmeside taktım onunla ayar yapmakte yetiyormu

Çevrimdışı gonul

• Tweeter
  • **
« Yanıtla #59 : 21 Şubat 2019, 14:16:21 »
Arkadaşlar kısacası gainin çok açık olması amfiyi yorup ısınmasına sebep oluyor mu