Gönderen Konu: AMPLİ GAİN AYARI NASIL YAPILIR  (Okunma sayısı 35300 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 4
  • Yas: 37
Ynt: Anfi Gain Ayarının Yapılması (Amplifier Gain Adjustments)
« Yanıtla #30 : 05 Aralık 2016, 19:28:52 »
''abi akşama devam edelimde, gülücük attıklarının nesi komik anlamadımki :) ?

evet bende biliyorum Helix b2 optimum ayarlarını bu gayet basit zaten? size sadece diyorumki 13.8 değilsede 14.1-14.2v da (hani aman aman uzak değil) bu anfi sonlarda 23 küsür volt üretiyor ben burda ayar yaptım demedimki sadece üreticinin biraz mütevazi değer verdiğni söyledim.

o bahsi geçen anfi gayet rahat bir şekilde berrak su kadar temiz 21v =110rms üretiyor abi.
yada pasif bağlamış olmamamı güldünüz ? napim abi güç o aralar ancak ona yetiyordu ne diyim :)
hem adamlar bu öğretileri sadece aktif bağlayanlar içinmi vermiş? pasif bağlantı için geçersizmi?

ne bilim cidden neye güldük bu kadar anlamadım ama yine söylüyorum çok fazla benim için gerek teybin ayarını baz alırken gerek anfin gainlerini ayarlarken 100hz daha sağlıklıydı.

hayır aynı sistemi o sıra kendime güvenmediğimden ismini vermim tavsiye edilen bir montajıya götürdüğümdede yapılan gain ayarı benim 1000hz ile den çok 100hz ile yapılan gain ayarıma yakındı.''

Kaldığımız yerden devam edelim.
Öncelikle konuya subjektif olmamanı dilerim.Paylaştığım linklere rağmen ısrarla objektif olmak istemiyorsun.Yoksa o linklere bakmadın mı.?? :)

Konuyu artık sonlandırmak dileği ile sonolarak bu açıklamaları yazıyorum.Umarım yeterice açık ve net olur.

1Khz olan bir sinüs dalgasının 2.harmonik frekansı 4Khz yada katları olabilmektedir.Eğer bir anfide yarı iletkenler ve companentler iyi tasarlanmamış ve engellenmemişse 1khz sinallerini iyi duymuyoruz demektir. 1Khz ile birlikte 2-4-8 khz gibi frekanslarıda belli oranlarda duyuyoruz demektir.
Bu olayda haliyle THD ani sapma anlamına gelmektedir.

İşte bahsi geçen THD kavramının temeli budur. Herhangi bir sinüs işareti yükseltilirken, sinüs genliğine bağlı olarak hangi oranda bozulmaların olduğu, kısacası temel sinyalden farklı olarak ne kadarlık bir yükseltme yapıldığının ölçümüdür.

Bu yüzdendir ki anfilerin teknik spect ve dökümanlarında THD değeri 1Khz sinüs dalgası baz alınarak test edilir ve THD+N yani noise olarak ifade edilir.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 20:13:10 Gönderen: ibr@him »

Çevrimdışı TanerÖzcan48

• Audiophile Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 27
  • Yas: 42
  • Herkes hakettiği gibi yaşıyor
« Yanıtla #31 : 06 Aralık 2016, 00:14:32 »
İbrahim çok faydalı bir konu oldu. Önce bilgine sonra gönlüne en sonda ellerine sağlık arkadaşım. 
Ana ünite: Sony RSX-GS9
Multimedia ünite: Kenwood DDX9019SM
İşlemci:Audison BitoneHD Virtuose
Media player:Audison BitplayHD

Tweeter: Audison TH-1.5II Violino-2
Midrange: Audison TH-3.0II Voce-2
Woofer  :  2x Audison TH-6.5 sax
Subwoofer: 2x Audison TH Basso
Rear 2way passive: Audison TH Coro

TW+MR Amp :  Audison Th Quatro
Woofer  Amp   : Audison Th Due
Subwoofer Amp: Audison Th Uno
Rear Amp: Audison Thesis Quatro
Alt Yapı:
TW+MR+WF kablo:İnakustik
SW kablo : Inakustik
Güç: Audison MP 1/0 (0awg) PF-2BK(2awg) power kablo
ana sigortalık(300ah)Audison SFH 11WP 
sigorta dağıtıcı: SFd 41C+BFD 41
Cap.aks:Audison BCA 32DGT
izalasyon:Focal Bam

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #32 : 07 Aralık 2016, 14:39:46 »
Hadi konuyu tekrar hareketlendirelim :)

Sayın @Audiokolik

Açıkçası ben son yazdığımın üstüne sizden bir yorum yazmanızı bekledim.
Yanlış anlamayın beni, ben bu tür konularda saygı çerçevesinde tartışmayı çok severim.
Yani ben ısrarla konuyu siz ikna oldum diyene kadar devam ettirmeye kararlıyım :)

Ne demiştik.??

Çoğu lider markalar anfi kazanç ayarı yapılırken alt frekans 50Hz , üst frekans 1Khz Sine wave kullanın demiş.Hatta bazı lider markalar var ki, Audison, Rocford Fosgate, Fischer audio vs. vs. Israrla teknik dökümanın da ve ürün kutu içeriğinde 1 adet cd vermiş. Bu CD içeriğinde ise bahsettiğim 1Khz ve 50Hz Sine Wave noise leri mevcut.

Bakalım Audison THQuattro ne demiş bu konuda

http://media.datatail.com/docs/manual/81997_en.pdf

Bakın kurulum CD sinde neler varmış.

Burda ise, gördüğünüz gibi neyin nasıl ayarlanacağı gösterilmiş.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #33 : 07 Aralık 2016, 14:56:20 »
Bakın buda SMD Distortion Detector DD-1

Yurt dışında profesyonel montajcılar bu ürünü kullanmakta. Çok pratik olmakla beraber multimetre ile yapılan ayarı sadece analog olarak LED ler üzerinden yapmakta.1khz üst frekans ve 40hz alt frekans doğrulama yöntemi ile çalışmakta.

http://www.wccaraudio.com/smd-distortion-detector-dd-1.html

PDF Manuel :
http://www.wccaraudio.com/media/pdfs/Distortion_Detector_DD-1_Ver._1.pdf
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 14:58:05 Gönderen: ibr@him »

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
« Yanıtla #34 : 07 Aralık 2016, 15:29:43 »
Selamlar İbrahim kardeşim,

abi tatlı tatlı muhabet ediyoruz sorun yok :) kimse kimsenin boğazına yapışmıyor ama açık konuşmak gerekirse sizlere saygı duyduğum için ve pes ettiğim için sustum sizin anlatınızı doğru bulduğum yada kabullendiğim için değil.

1) lütfen farklı bir forumda açtığım konuyu inceleyin, evet bizzat foruma üye oldum sırf yabancılar ne düşünüyoru göstermek niyetine.

https://www.talkstuff.net/ipb/index.php/topic/381521-which-sine-wave-to-choose/

gördüğünüz gibi 1 kişi hariç herkes bu gain ayarlama yönteminin asla yeteri kadar hassas olmaycağına vede yanlış olacağına inanmakta.

öbür yandan konuya direk cevap veren bir kişide yine dediğim gibi multimetrenin yeteri kadar hassas olmacayacağını belirtmiş.

2) Aynı sitedeki magazine bölümde yazar olan vede çok saygın biri olan Adam Rayner'a direk yazdım ve cevabı şu şekilde oldu:

A) aslında bu soruyu 2 türlü değerlendirmek lazım, çok üst seviye multimeterlemi? herhangi bir yapıtaş marketinden alınacak standart multimeterlemi?

eğer genel halkın kullandığı ortalama bir multimeterden bahsediyorsak 50-60hz üstüne çıktığınız her hz hatalı olacaktır ve 1000hz kesinlikle yanlış seçim olacaktır bu hzlerde bahsi geçen multimeterler %20ye varan oranlarda hatalı ölçebilmekte.

tersine eğer elinizdeki ölçüm cihazı bir üst seviye cihaz ise bu seferde tam tersine 100hz hatalı olacaktır çünkü istediğiniz 4ohm bir komponente gain ayarlıyorsanız o komponent takımının wooferı hangi frekansta 4ohm direnç sağlıyor onu belirlemek ve o frekans aralığında bir sinewave kullanmaktır.

buna gelin focal ps165f ele alalım demiş file:///C:/Users/Timur%20Sakao%C4%9Flu/Downloads/ps165f-technical_sheet%20(10).pdf

eğer speke bakarsanız birinizin iddia ettiği 100hzde 8-9ohm, diğerinizin iddia ettiği doğru olan 1000hzde 6-7ohm üretiğini görür rahatlıkla 200-300hz ölçüsünün en doğru olduğunu görürsünüz demiş.
ki gerçektende illa dmm ile ölçeceksem elimdeki dmm de iyise muhtemelen 200-400hz arasında sinewave kullanırdım demiş.

b)  birde teyp noktası var (ona crutchfielddaki paylaşımı vermiştim) genel olarak konuşmak gerekirse teyplerin %90ı 1000hzde hiç zorlanmazlar.

en zorlandıkları noktalar aşırı üst ve aşırı alt frekansları temizce üretmektir, burada yapılacak en doğru adım 40-100-400 vede 1000hz den birer 0db temiz kayıtlı sinewave almak ve teybi hepsindede dinleyip en çok zorlandığı sinewavei belirleyip o frekans kullanarak teybin verimli çalışabileceği aralığı bulmak belirlemek.

yani öğretideki gibi 100hz en çabuk bozan sinewave ise vede 23de bozuldu ise teybi 23-22de ayarlamak ve ona göre gain ayarı yapmak lazım demiş.

100hz sinewave kullanırsınız volume %80e kadar bozulmaz, 1000hz kullanırsınız %70de bozar yada bunun terside olabilir en hızlı bozulduğu hangisi ise o baz alınır demiş buda sadece deneme yanılma ile ortaya çıkar ama genelleme yapılacak olursa 1000hzden aşağısı bir ayar olacağı kesin diyebiliriz 1000hz çoğu teyp için fazlasıyla rahat bir alan demiş.

c) aslında bu yöntemin çokta profosyonel olmadığını en ama en fazla fine tuning ve level matching yapmak için kullanılacağını yazmış.

örnekte demişki gider kulakla gain ayarlarsınız sonra dmm yöntemle sağ 18v sol 19v ise bunları dengeler ve aralarındaki ince farkı kapatmış olursunuz demiş bundan başkada benim için kullanım yeri yoktur demiş.

yani İbrahim kardeşim açıkcası ben ne bu yöntemi kullanırdım nede bana göre yeteri kadar hassas oldu nede yapacak olsam koçtaştan aldığım 20tllik multimeter ile 1000hz sinewave kullanırdım ama cidden hareketlik kazandırmak için çok yüreğim yok gerçekten yorgunum ve pes ediyorum bunu saygısızlık olarak görmeyin fark ettiyseniz siz konuyu yeniden açana kadar ben cevap bile yazmamıştım amacım saygısızlık değil sadece gerçekten çok ama çok yorgunum kızım ve uykusuzluğu yüzünden :)

Çevrimdışı haldun

• Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 20
  • Yas: 38
  • Facebook:: haldun.keceli
« Yanıtla #35 : 07 Aralık 2016, 15:32:23 »
Güzel tartışma olsun, kalp kırmadan sevgi saygı çerçevesinde, ibrahimin yaptığı gibi görsel ve döküman paylaşımlarıyla ilerleyin tartışmada.

bu arada mutlaka bu tartışmanın sonunda yenilen pehlivan yenilgiye doysun lütfen.
Focal KX3 - Focal E 25 KX - Audison TH Quattro - Audison Thesis Due - Zapco DC 1100.1 - JL audio 500/1 - Helix P10W - Audison Bitone - Bit Play HD SSD - Zapco DC 750.2 - Audison Alt Yapı

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #36 : 07 Aralık 2016, 16:08:48 »
Güzel tartışma olsun, kalp kırmadan sevgi saygı çerçevesinde, ibrahimin yaptığı gibi görsel ve döküman paylaşımlarıyla ilerleyin tartışmada.

bu arada mutlaka bu tartışmanın sonunda yenilen pehlivan yenilgiye doysun lütfen.

İbrahim arkadaşımız ve Barış arkadaşımız ben bu siteye üye bile olmadan sadece gezgin olarak tam 1 sene incelerken bile gıpta ettiğim insanlar.

son derece saygı duyduğum bir insan her ne kadar tanışmasakta ve eğer bir saygısızlığım olduğunu düşünüyorsanız affola.

yanlız ben yenilgiyi şimdiden kabul eden doyan pehlivan olayım beyler, kızım hasta ben sabah 5:30da yatıp 6:45de kalkan insan bu aralar inanın hiç keyfim yerinde değil o sebeble rica ediyorum kapatalım olurmu.

dediğim gibi ben konuyu tazelememiş olsa cevap bile yazmamıştım.

Erci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 07 Aralık 2016, 16:14:28 »
Yazayım mı bende?
Karıştırayım mı ortalığı?
Nabıcan,  ban mı yapıcan?

Çevrimdışı haldun

• Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 20
  • Yas: 38
  • Facebook:: haldun.keceli
« Yanıtla #38 : 07 Aralık 2016, 16:26:43 »

İbrahim arkadaşımız ve Barış arkadaşımız ben bu siteye üye bile olmadan sadece gezgin olarak tam 1 sene incelerken bile gıpta ettiğim insanlar.

son derece saygı duyduğum bir insan her ne kadar tanışmasakta ve eğer bir saygısızlığım olduğunu düşünüyorsanız affola.

yanlız ben yenilgiyi şimdiden kabul eden doyan pehlivan olayım beyler, kızım hasta ben sabah 5:30da yatıp 6:45de kalkan insan bu aralar inanın hiç keyfim yerinde değil o sebeble rica ediyorum kapatalım olurmu.

kızınız için acil şifalar diliyorum.
Focal KX3 - Focal E 25 KX - Audison TH Quattro - Audison Thesis Due - Zapco DC 1100.1 - JL audio 500/1 - Helix P10W - Audison Bitone - Bit Play HD SSD - Zapco DC 750.2 - Audison Alt Yapı

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #39 : 07 Aralık 2016, 16:32:33 »

kızınız için acil şifalar diliyorum.

Çok teşekkür ederim, allahtan ölüm kalım değil topu topu kolik ama sanırsam bizimki çok fazla şiddetli seviyede.

söylediğimiz bebek sahipleri lan ne var her bebek gazlı oluyor yok benimde çocuk kolik oldu yok şu bu adam ziyarete bir geliyor ağızı açık şok halde çıkıyor 15dkya :)

ayağını yavaş yavaş kırıyormuşcasına haykırışlarla çığlık atan bunu bir fiil 21 saat yapan ve gün içersinde sadece bunu yapmaktan baygın düştüğü için 2 saate bir 10dk uyuyan bir bebek düşünün.

zaten ben ve eşimden hiç söz etmiyorum bile bizim için ayrı bir piskolojik ve fiziki sınav :(

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #40 : 07 Aralık 2016, 16:39:08 »
Merhaba Timur bey;

Bu paylaşımı yaparken basit ve en hızlı şekilde kullanıcıların anlayabileceği bir yöntem olsun istedim.
DMM ile kazanç ayarının sağlıklı olmadığını bilmekle beraber, göz kararı yapılmasından sa iyi bir yöntem ve geçerli bir yöntem olduğuna inanıyorum.Konu içinde belirtmiş tim.Biz kullanıcıların osiloskop ile ölçüm yapmak gibi bir imkanımız yok.Yani siz konuda detaya girince, bende detaya girdim ve hatta daha da girebilirim :)

Ben size kaynak gösterirken tabiki üretici firmaların spektleri ni örnek göstererek yazdım.
Sonuçta dayanağım,Rackford Fosgate,Audison,Helix,Brax,JL Audio vs vs verdiği bilgiler doğrultusunda size aktarmaya çalıştım.

Sırf bu sebepten ötürü yabancı forumlara üye olup mukayese yapmanızda bence hoş olmamış.
Kırıldım açıkcası... :)

Yakın zamanda bunun la ilgili profesyonel bir paylaşım olacak inşaallah.

Kızınız içinde geçmiş olsun.Allah şifa versin.

Hoşçakalın diyorum...

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 16:41:14 Gönderen: ibr@him »

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #41 : 07 Aralık 2016, 16:59:26 »
Merhaba Timur bey;

Bu paylaşımı yaparken basit ve en hızlı şekilde kullanıcıların anlayabileceği bir yöntem olsun istedim.
DMM ile kazanç ayarının sağlıklı olmadığını bilmekle beraber, göz kararı yapılmasından sa iyi bir yöntem ve geçerli bir yöntem olduğuna inanıyorum.Konu içinde belirtmiş tim.Biz kullanıcıların osiloskop ile ölçüm yapmak gibi bir imkanımız yok.Yani siz konuda detaya girince, bende detaya girdim ve hatta daha da girebilirim :)

Ben size kaynak gösterirken tabiki üretici firmaların spektleri ni örnek göstererek yazdım.
Sonuçta dayanağım,Rackford Fosgate,Audison,Helix,Brax,JL Audio vs vs verdiği bilgiler doğrultusunda size aktarmaya çalıştım.

Sırf bu sebepten ötürü yabancı forumlara üye olup mukayese yapmanızda bence hoş olmamış.
Kırıldım açıkcası... :)

Yakın zamanda bunun la ilgili profesyonel bir paylaşım olacak inşaallah.

Kızınız içinde geçmiş olsun.Allah şifa versin.

Hoşçakalın diyorum...

teşekkür ederim, şu site olarak bence güzel bir buluşma noktası ve tarihi belirleyip bir an evvel mangal partisi vermeliyiz diye düşünüyorum.

kimimiz kırılgan,kimimiz sert, kimimiz yazım hatası dolu, kimimiz resmi kimimiz keşke resmi olsaydı noktasında.

şu dijital ortamdan kopup yüzyüze gelip birbirimizi daha iyi anlayıp tanışmalyız, güzel olmazmı? ben böyle bir gün olsun her türlü varım beni direk listeye yazın.

Çevrimdışı TanerÖzcan48

• Audiophile Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 27
  • Yas: 42
  • Herkes hakettiği gibi yaşıyor
« Yanıtla #42 : 07 Aralık 2016, 17:53:25 »
Timur bey geçmiş olsun. Bende prematüre ikiz kız çocuğu büyütmüş (8 yaşımda lar) birisi olarak sizi çok iyi anlayabiliyorum.
Tartışmalar saygı sevgi çerçevesinde olduktan sonra ve kuru gürültü yapmadıktan sonra mutlaka herkese faydası olur.
Öncelikle buradaki kişiler gerçekten bilgi deneyim açısından profesyonellere taş çıkartacak hatta bir çoğunu geçecek düzeydelerdir.  Moderatörlerimiz bile özel seçilmiştir. Her moderatörün kendine has özelliği ve yeteneği vardır. Özellikle İbrahim Ve Erci arkadaşımız bu konularda hatırı sayılır bilgiye sahiptir.

Osiloskop ile inşallah ilerleyen zamanlarda bir paylaşım olacaktır.  İş dolayısıyla müsait zaman denk getirmek zor oluyor. Evde yatıyor cihaz.  En azından uyandırmış olurum :)

Ana ünite: Sony RSX-GS9
Multimedia ünite: Kenwood DDX9019SM
İşlemci:Audison BitoneHD Virtuose
Media player:Audison BitplayHD

Tweeter: Audison TH-1.5II Violino-2
Midrange: Audison TH-3.0II Voce-2
Woofer  :  2x Audison TH-6.5 sax
Subwoofer: 2x Audison TH Basso
Rear 2way passive: Audison TH Coro

TW+MR Amp :  Audison Th Quatro
Woofer  Amp   : Audison Th Due
Subwoofer Amp: Audison Th Uno
Rear Amp: Audison Thesis Quatro
Alt Yapı:
TW+MR+WF kablo:İnakustik
SW kablo : Inakustik
Güç: Audison MP 1/0 (0awg) PF-2BK(2awg) power kablo
ana sigortalık(300ah)Audison SFH 11WP 
sigorta dağıtıcı: SFd 41C+BFD 41
Cap.aks:Audison BCA 32DGT
izalasyon:Focal Bam

Reyhanlıoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 07 Aralık 2016, 19:07:08 »
Kızınız için çok üzüldüm allah acil şifalar versin
Küçük kızım zehra da doğum sonrası farklı bir olayda bizler yaşadık çok zor günlerdi
Şuanda 2 yaşadı çok şükür çok iyi durumda
Burada tartışma olur tavır olur acı olur tatlı olur
Ama hep gönüller bir olur
Yani diyeceğim şu sağlık dedinmi akan sular durulur herkes yanında olur

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #44 : 07 Aralık 2016, 19:38:22 »
Her birinize ayri ayri tesekkur ederim gercekten cok ama cok duygulandim, onur duydum boyle bir destek icin.

Umarim birgun gelir sizleri adanada agirlarim yada toplu bir bulusmada tanisirm emin olun sirf su klavyenin ruhsuzlugu yada karsiya aslinda anlatmaya calisiltiginin vurgusu tonunun olmayisi bile cok yanlis anlasilabiliyor.

Ben su noktadan sonra kisi kim olursa olsun ne demis olursa olsun daha seviyeli ve sabirli olacagima size soz veriyorum arkadaslar. Hayirli aksamlar geceler hepinize