Gönderen Konu: AMPLİ GAİN AYARI NASIL YAPILIR  (Okunma sayısı 35302 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haqan55

• Ziyaretçi
Ynt: Anfi Gain Ayarının Yapılması (Amplifier Gain Adjustments)
« Yanıtla #15 : 05 Aralık 2016, 15:54:41 »
Öncelikle linkleri inceledim ve baktim. Bu ayarlamalarda tam verim almak mümkün değildir. Pioneer ünite ile yapilan testte belirli frekans araklikları denenmiş. Orada 100hz ile dahs etken bozulmaya girmesi bunu tam anlamıyla desteklemez. Çünkü ana ünite farklılıkları voltaj değerleri ve hatta kullanilan hoparlör bile bunu etkileyebilmektedir. Kesin çözüm ölçü aletiyle tam yakalanamaz ama deneme yoluyla daha sağlıklı sonuçlara varılabilir. Kesim olarka 80 hz kullanilacaksa tek tek 80 100 120 150 olarak veriler üzerinden hoparlörün ve teybin karakterine göre hz in belirlenmesi daha doğru olacaktir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı TanerÖzcan48

• Audiophile Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 27
  • Yas: 42
  • Herkes hakettiği gibi yaşıyor
« Yanıtla #16 : 05 Aralık 2016, 15:58:10 »
Birde hoparlörlerin çalışma frekans aralığını dile getirerek yola devam etseniz.

Şimdi tiz kanallarına gain ayarı yaparken 100hz ile yapmak ne kadar mantıklı olur. Tiz bu frekansta çalışır mı.

Soru cevap gidelim. Kağıt üzerindeki verileri bir kenara bırakalım.

Bizlere pratik de gain ayarı nasıl yapılır ibrahim arkadaşımız güzel ve basit bir şekilde anlatmış. Kaldı ki bunu şu meşhur Amerikan malı jl audio da diyor. Alıntı da oradan yanılmıyorsam.

Ibrahim ve Timur bey ikinize de soruyorum. Tiz yada midrange için amfi gain ayarı yaparken hangi frekansı kullanmalıyız? 100hz mi 1khz mi?
Ana ünite: Sony RSX-GS9
Multimedia ünite: Kenwood DDX9019SM
İşlemci:Audison BitoneHD Virtuose
Media player:Audison BitplayHD

Tweeter: Audison TH-1.5II Violino-2
Midrange: Audison TH-3.0II Voce-2
Woofer  :  2x Audison TH-6.5 sax
Subwoofer: 2x Audison TH Basso
Rear 2way passive: Audison TH Coro

TW+MR Amp :  Audison Th Quatro
Woofer  Amp   : Audison Th Due
Subwoofer Amp: Audison Th Uno
Rear Amp: Audison Thesis Quatro
Alt Yapı:
TW+MR+WF kablo:İnakustik
SW kablo : Inakustik
Güç: Audison MP 1/0 (0awg) PF-2BK(2awg) power kablo
ana sigortalık(300ah)Audison SFH 11WP 
sigorta dağıtıcı: SFd 41C+BFD 41
Cap.aks:Audison BCA 32DGT
izalasyon:Focal Bam

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 4
  • Yas: 37
« Yanıtla #17 : 05 Aralık 2016, 16:00:01 »
Ben alt frekans için 50hz üst frekanslar için 1khz kullanırdım.

Çevrimdışı kulCAN

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 12
  • Yas: 39
  • fani dünyanın yalan dolan işleri.....
« Yanıtla #18 : 05 Aralık 2016, 16:17:39 »
Belli ki üreticiler sub için 50 hz, diğerleri için 1 khz i referans olarak vermiş. Altını üstünü kullanmak kişinin  mantığına bağlı ben de İbrahim gibi 1 khz kullanıyorum gayet stabil.
BMW e34 M50TUB20

Clarion cz703e

Wd Live / sony 6,5"

Helix C-dsp

Brax matrix     1.1
Brax matrix     3.1
Brax matrix     6.1
Brax matrix   10.1

Brax         x.2400
Brax         x.2000
Jl Audio   1.1000

Tw+Mr  Van Den Hul CW
Mb.       Klotz
Sw.       Sonus
RCA      El yapımı

Varta + Optima red
Stinger Sgp32
Audison Sfd 41c
Anadolu kaynak kablosu

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
« Yanıtla #19 : 05 Aralık 2016, 16:18:53 »
abi gel şöyle yapalım, yoksa bir birimizi özelliklede en son yolladığınız paylaşımdan sonra anlamadığımıza artık baya emin oldum.

okurlar 1000hzde indirsin, 100hzde her ikisindede gaini ayarlayıp hangisi en temizi ise hangisi en işlerine geliyor ise onu kullansın olurmu :) ?

şahsen ben bu yöntemi çok ilkel buluyorum bu yöntemle gain ayarımı bu işe merak saldığımın ta başında kullandım okadar ondada Morel tempo takılı b2 helix anfi ile renault oem teyp vardı.

aynı 1000hz ile 100hz kuşkusuna düştüğümde bu yazıyı okumuştum crutchfield'ın önerisi üzerine 100hz de denedim şunu net söyleyebilirim 1000hz de yapılan ayarda gainler daha yukarılardaydı , 100hz ile ayarladım daha kolay ve çabuk distrisyona uğradı.

Valla bende anlaşamadığımıza üzüldüm açıkçası.Oysa okadar uğraştım açıklamaya gayret ettim :)

abi ben sizi anladımda siz beni bir türlü anlamadınız, şimdi şöyle diyim 100hz olarak verilen tavsiyeleri eğitimsel anlamda hayır efendim 1000hz kullanılmalı diyen hiçbir örnek göremiyorum.

ama tam tersine eskilerde tavsiye edilen 1000hz kullanmayın doğru bir öğreti değil şu şu şu gibi hataları var diye bir sürü kaynak var 1 değil 5 değil ve firma forumlar hep ciddi o sebeble bence çok emin olmadan denemekte fayda var.

benim için basit bir voltmetre ile denediğimde önce renault teybimin 1000hzde 27de bozduğunu fark ettim (maksı 31 ) ve önce 27yi baz alarak birde 1000hz sinewave kullanarak gainleri ayarladım çevir çevir ciddi anlamda yüksekte ancak bozdu.

aynı teyp,anfi ekipman ile 100hz denedim teyp 24de bozdu, gainler ise neredeyse 5de biri kadar daha kısık kaldı tüm ayarlardan sonra.

bahsi geçen araç renault clio 2013dü bu arada.

O tarihteki sistem bileşenlerinizi yazarmısınız.??

Bakın bu JL audio ampli üreticisinin kendi Support linki

Okuyun bakın 50Hz ve 1Khz demiş bu adamlar anfi üretiyor ve aynı zamanda meşhur driver ları var

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/articles/204374120-Amplifier-Level-Setting-Guide

Buda Focal in support linki

http://www.focal.com/en/content/448-setting-the-amplifier-gain

abi o dönem elimdeki bileşenler Helix b2 2 kanal anfi, morel tempo hoparlör pasif bağlantı, teyp renault clio.

anfiyi 23v a kadar güç üretiyordu o sbeble üreticinin 100rms değerinin mütevazi bir değer olduğunu düşünüyorum.

tekrar ediyorum amacım size muhalefet olmak değil ama JL audio car audio forumlarında çok sık hataları ile dile getirien bir marka ve muhtemelen verebileceğiniz en kötü örneklerden.

JL 10w6v2 için tam 2 farklı kabin ölçüsü yayınlanmış hepside Jl audio'ya ait hepside birbirinden kel alaka.

yine JL audio için neredeyse bariz bir kural kendi üretici kabin ölçülerinin kullanmayınızdan yana bu bu sitede bile bu şekilde biliniyor kaldıki yabancı sitelerdekileri paylaşsam sayfalar yetmez :)

diyeceğim şu ben iddia etmiyorumki 100hz doğru ,1000hz yanlış ben sadece diyorumki bana kalırsa 100hz daha keskin oldu bende ve okurlar her ikisinide denesin çünkü yüksek ihtimal ellerindeki voltajmetrenin kurbanı olmaları çok yüksek.

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #20 : 05 Aralık 2016, 16:21:06 »
Birde hoparlörlerin çalışma frekans aralığını dile getirerek yola devam etseniz.

Şimdi tiz kanallarına gain ayarı yaparken 100hz ile yapmak ne kadar mantıklı olur. Tiz bu frekansta çalışır mı.

Soru cevap gidelim. Kağıt üzerindeki verileri bir kenara bırakalım.

Bizlere pratik de gain ayarı nasıl yapılır ibrahim arkadaşımız güzel ve basit bir şekilde anlatmış. Kaldı ki bunu şu meşhur Amerikan malı jl audio da diyor. Alıntı da oradan yanılmıyorsam.

Ibrahim ve Timur bey ikinize de soruyorum. Tiz yada midrange için amfi gain ayarı yaparken hangi frekansı kullanmalıyız? 100hz mi 1khz mi?

abi bu bahsettiğimiz pasif sistem içindi, elbetdeki tweeter için aktifte 100hz kullanmayacaz yoksa üzerinde adana kebabı pişirirsin muhtemelen :)

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #21 : 05 Aralık 2016, 16:31:13 »
abi benim ömrümde kendi aracıma kurduğum 5inci sistem oldu alt tarafı , bunun 1inde en temelindekine bu yöntemi kullanacak kadar acemiydim.

allah aşkına bu işi bilen, ciddi bileşenler kullancak, sorulardaki gibi aktife girecek kaç tecrübeli arkadaş bu yöntemi kullanarak gain ayarlıyor sistem kullanıyor? hayır varsa uzak duracamda çıksın bir an evvel ortaya  :)

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #22 : 05 Aralık 2016, 16:36:42 »
abi gel şöyle yapalım, yoksa bir birimizi özelliklede en son yolladığınız paylaşımdan sonra anlamadığımıza artık baya emin oldum.

okurlar 1000hzde indirsin, 100hzde her ikisindede gaini ayarlayıp hangisi en temizi ise hangisi en işlerine geliyor ise onu kullansın olurmu :) ?

şahsen ben bu yöntemi çok ilkel buluyorum bu yöntemle gain ayarımı bu işe merak saldığımın ta başında kullandım okadar ondada Morel tempo takılı b2 helix anfi ile renault oem teyp vardı.

aynı 1000hz ile 100hz kuşkusuna düştüğümde bu yazıyı okumuştum crutchfield'ın önerisi üzerine 100hz de denedim şunu net söyleyebilirim 1000hz de yapılan ayarda gainler daha yukarılardaydı , 100hz ile ayarladım daha kolay ve çabuk distrisyona uğradı.

Valla bende anlaşamadığımıza üzüldüm açıkçası.Oysa okadar uğraştım açıklamaya gayret ettim :)

abi ben sizi anladımda siz beni bir türlü anlamadınız, şimdi şöyle diyim 100hz olarak verilen tavsiyeleri eğitimsel anlamda hayır efendim 1000hz kullanılmalı diyen hiçbir örnek göremiyorum.

ama tam tersine eskilerde tavsiye edilen 1000hz kullanmayın doğru bir öğreti değil şu şu şu gibi hataları var diye bir sürü kaynak var 1 değil 5 değil ve firma forumlar hep ciddi o sebeble bence çok emin olmadan denemekte fayda var.

benim için basit bir voltmetre ile denediğimde önce renault teybimin 1000hzde 27de bozduğunu fark ettim (maksı 31 ) ve önce 27yi baz alarak birde 1000hz sinewave kullanarak gainleri ayarladım çevir çevir ciddi anlamda yüksekte ancak bozdu.

aynı teyp,anfi ekipman ile 100hz denedim teyp 24de bozdu, gainler ise neredeyse 5de biri kadar daha kısık kaldı tüm ayarlardan sonra.

Okuyun bakın 50Hz ve 1Khz demiş bu adamlar anfi üretiyor ve aynı zamanda meşhur driver ları var

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/articles/204374120-Amplifier-Level-Setting-Guide

abi o dönem elimdeki bileşenler Helix b2 2 kanal anfi, morel tempo hoparlör pasif bağlantı, teyp renault clio.

anfiyi 23v a kadar güç üretiyordu o sbeble üreticinin 100rms değerinin mütevazi bir değer olduğunu düşünüyorum.

tekrar ediyorum amacım size muhalefet olmak değil ama JL audio car audio forumlarında çok sık hataları ile dile getirien bir marka ve muhtemelen verebileceğiniz en kötü örneklerden.

JL 10w6v2 için tam 2 farklı kabin ölçüsü yayınlanmış hepside Jl audio'ya ait hepside birbirinden kel alaka.

yine JL audio için neredeyse bariz bir kural kendi üretici kabin ölçülerinin kullanmayınızdan yana bu bu sitede bile bu şekilde biliniyor kaldıki yabancı sitelerdekileri paylaşsam sayfalar yetmez :)

diyeceğim şu ben iddia etmiyorumki 100hz doğru ,1000hz yanlış ben sadece diyorumki bana kalırsa 100hz daha keskin oldu bende ve okurlar her ikisinide denesin çünkü yüksek ihtimal ellerindeki voltajmetrenin kurbanı olmaları çok yüksek.

Audiokolik :) biz senle napıcaz yahu ?? :)

Bak şimdi bahsettiğin sistem birkere pasif Helix B2 anfi demişsin ya

12v ile 2x85W 85x4Ohm=340, karekökü 18.43 volt bu senin optimum gain ayarın.
13.8 v ile 2x100w 100x4Ohm =400, karekökü 20 volt buda senin 13.8 volt besleme ile optimum ayarın.

Bak buda 1Khz ile yapılmış bir inceleme ve osiloskop ile yapılmış.

http://rftech.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1126/~/c.l.e.a.n.-set-up-procedure-to-adjust-amplifier-gains

Alt frekans için Yani Subwoofer için 50Hz
Üst frekanslar için 1Khz ile test yapılmış.

Neden mi.??

Çünki her hoparlörün bir FS rezonans değeri vardır.
Bir tweeter için 100Hz ile gain ayarı yapamazsın sağlıklı olmaz.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #23 : 05 Aralık 2016, 16:40:16 »
abi benim ömrümde kendi aracıma kurduğum 5inci sistem oldu alt tarafı , bunun 1inde en temelindekine bu yöntemi kullanacak kadar acemiydim.

allah aşkına bu işi bilen, ciddi bileşenler kullancak, sorulardaki gibi aktife girecek kaç tecrübeli arkadaş bu yöntemi kullanarak gain ayarlıyor sistem kullanıyor? hayır varsa uzak duracamda çıksın bir an evvel ortaya  :)

Ben paydos edicem akşam devam ederiz :)

@Reyhanlıoğlu Mustafa bak audiokolik ne demiş

allah aşkına bu işi bilen, ciddi bileşenler kullancak, sorulardaki gibi aktife girecek kaç tecrübeli arkadaş bu yöntemi kullanarak gain ayarlıyor sistem kullanıyor?

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #24 : 05 Aralık 2016, 16:57:06 »

Audiokolik :) biz senle napıcaz yahu ?? :)

Bak şimdi bahsettiğin sistem birkere pasif Helix B2 anfi demişsin ya

12v ile 2x85W 85x4Ohm=340, karekökü 18.43 volt bu senin optimum gain ayarın.
13.8 v ile 2x100w 100x4Ohm =400, karekökü 20 volt buda senin 13.8 volt besleme ile optimum ayarın.

Bak buda 1Khz ile yapılmış bir inceleme ve osiloskop ile yapılmış.

http://rftech.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1126/~/c.l.e.a.n.-set-up-procedure-to-adjust-amplifier-gains

Alt frekans için Yani Subwoofer için 50Hz
Üst frekanslar için 1Khz ile test yapılmış.

Neden mi.??

Çünki her hoparlörün bir FS rezonans değeri vardır.
Bir tweeter için 100Hz ile gain ayarı yapamazsın sağlıklı olmaz.

abi akşama devam edelimde, gülücük attıklarının nesi komik anlamadımki :) ?

evet bende biliyorum Helix b2 optimum ayarlarını bu gayet basit zaten? size sadece diyorumki 13.8 değilsede 14.1-14.2v da (hani aman aman uzak değil) bu anfi sonlarda 23 küsür volt üretiyor ben burda ayar yaptım demedimki sadece üreticinin biraz mütevazi değer verdiğni söyledim.

o bahsi geçen anfi gayet rahat bir şekilde berrak su kadar temiz 21v =110rms üretiyor abi.
yada pasif bağlamış olmamamı güldünüz ? napim abi güç o aralar ancak ona yetiyordu ne diyim :)
hem adamlar bu öğretileri sadece aktif bağlayanlar içinmi vermiş? pasif bağlantı için geçersizmi?

ne bilim cidden neye güldük bu kadar anlamadım ama yine söylüyorum çok fazla benim için gerek teybin ayarını baz alırken gerek anfin gainlerini ayarlarken 100hz daha sağlıklıydı.

hayır aynı sistemi o sıra kendime güvenmediğimden ismini vermim tavsiye edilen bir montajıya götürdüğümdede yapılan gain ayarı benim 1000hz ile den çok 100hz ile yapılan gain ayarıma yakındı.

Reyhanlıoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 05 Aralık 2016, 16:57:16 »

Ben paydos edicem akşam devam ederiz :)

@Reyhanlıoğlu Mustafa bak audiokolik ne demiş

allah aşkına bu işi bilen, ciddi bileşenler kullancak, sorulardaki gibi aktife girecek kaç tecrübeli arkadaş bu yöntemi kullanarak gain ayarlıyor sistem kullanıyor?
ibrahim degerli vaktimi ve nefesimi ayıracak degerli ve anlayabilen arkadaşlarıma saklıyorum
Biz okadar deneme yanılma yaptıkki bu seviyelere geldik
Hala okadar cok eksiğimiz varki bu işleri bilen arkadaşlarımızın bildiklerini yazdıkları konularını
Bir kaç defa okuyor ve yanlış adım yanlış yorum yapmamaya dikkat ediyoruz
Ben bizzat uygulamış birisi olarak gain ayarlamayı
Konunun başında belirtmiş oldugun gibi eksiksiz ve kusursur görüyor
Gain ayarı uygulamalarımı degerli ve  laftan anlayan arkadaşlarıma saklıyor
Saygılarımı sunuyorum

Çevrimdışı haldun

• Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 20
  • Yas: 38
  • Facebook:: haldun.keceli
« Yanıtla #26 : 05 Aralık 2016, 17:21:18 »
merhaba sayın reyhanlıoğlu  :D
Focal KX3 - Focal E 25 KX - Audison TH Quattro - Audison Thesis Due - Zapco DC 1100.1 - JL audio 500/1 - Helix P10W - Audison Bitone - Bit Play HD SSD - Zapco DC 750.2 - Audison Alt Yapı

Reyhanlıoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 05 Aralık 2016, 17:29:59 »
merhaba sayın reyhanlıoğlu  :D
Merhabalar sayın başkanım :))
Sizleri aramızda cok göremiyoruz bu aralar özleniyorsunuz
Emektar dlsleri satılıga cıkarmışınız

Çevrimdışı haldun

• Yönetici
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 20
  • Yas: 38
  • Facebook:: haldun.keceli
« Yanıtla #28 : 05 Aralık 2016, 17:54:06 »
Satıldı DLS ler, ben kullanamadım nasip olmadı inş alan arkadaş keyifle sürer.
Focal KX3 - Focal E 25 KX - Audison TH Quattro - Audison Thesis Due - Zapco DC 1100.1 - JL audio 500/1 - Helix P10W - Audison Bitone - Bit Play HD SSD - Zapco DC 750.2 - Audison Alt Yapı

Reyhanlıoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 05 Aralık 2016, 17:57:03 »
Uzun süre kullandım o fiyata alınacak en iyi cihaz
Alan arkadaşımıza hayırlı olsun diyelim