Gönderen Konu: AMPLİ GAİN AYARI NASIL YAPILIR  (Okunma sayısı 35298 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 4
  • Yas: 37
AMPLİ GAİN AYARI NASIL YAPILIR
« : 05 Aralık 2016, 08:23:18 »
Merhaba Arkadaşlar

Anfiler'de gain ayarının önemini çoğu kullanıcı bilir.Fakat teknik olarak nasıl ayarlanacağı konusunda forumda bir bilgi eksikliği olduğunu hissederek bu konuyu hazırladım.

Anfi Gain ayarının multimetre ile yapılmasını ilk önce video ile izleyelim.

Öncelikle ihtiyacımız olan bu işlemi yapmak için bir multimetre ve test cd si olacaktır.
Tabiki birazda el becerisi olursa daha güvenli şekilde sizlerde bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz
.

* Multimetre
* 50Hz Test tonu https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/article_attachments/202130390/09_Sine_Wave_50hz.wav
* 1Khz Test tonu https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/article_attachments/202130410/11_Sine_Wave_1khz.wav
* Voltaj skala kartı https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/article_attachments/202130380/Voltage_Chart.pdf

Şimdi işlemlere başlayalım.

1. Öncelikle hangi anfide ayar yapacaksanız anfi üzerinden hoparlör kablolarını sökün.
2. Anfinin gain ayarlarını ve bass boost gibi ayarlarını kapatın.
3. Ana ünitenizdeki bütün bass-treble, loudness, BBE gibi ayarları kapatın. EQ ayarınız varsa onları da flat yapın.
4. Ana ünitenizde ses seviyesini %75 olarak ayarlayın.
5. Multimetreyi anfinizin hoparlör çıkışlarına bağlayın ve multimetre üzeriyi AC 200V konumuna getirin.
6. Ana ünitenizden hangi anfiye ayar yapıyorsanız test tonunu çalmaya başlayın.
Sub woofer için 50hz, diğerleri için ise 1khz test tonunda ayar yapmalısınız.

Bunun için Voltaj Skalası kartına bakabilirsiniz.Fakat formul şu şekildedir.
4 kanal bir anfinin tek kanalı 85w x 4Ohm = 340, kare kökü =18.43V ayarladığım da gain ayarı tamamlanmış olur.

Bu işlemleri yaptıktan sonra tekrar bağlantılarınızı yaparak keyifli bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

Kaynak : https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/articles/204374120-Amplifier-Level-Setting-Guide
« Son Düzenleme: 17 Mart 2017, 01:28:22 Gönderen: ZET »

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 7
Ynt: Anfi Gain Ayarının Yapılması (Amplifier Gain Adjustments)
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2016, 08:35:56 »
İbrahim bey paylaşım için çok teşekkürler,

yanlız kafa karıştırıcı olan şu, aynı anlatımı bir yerde okuyorsunuz biri komponentlere giden stereo anfi ayarlaması yaparken 80hz kullan diyor, diğeri 100hz biride 1000hz yani sizinde önerdiğini 1khz bunun hangisi doğru ve neden paylaşabilirseniz kafalar daha berrak olur diye düşünüyorum.

mesela Crutchfield gerçekten Car audio konusunda Amerika'da adeta rakipsiz ve tekel bir firma çalışanları çok bilinçli, eğitimsel paylaşımları keskin bilgiler içeriyor.

burda aşağıdaki anlatımda firma muhakak 100hz kullanılmasını, 1000hzde voltaj ölçerlerin ciddi oranda hata yaptıklarını bu sebeble yüksek ihtimal ile hatalı ayarlanmış olacağını söylemiş.

http://www.crutchfield.com/S-6BNyqkiGFdS/learn/setting-amplifier-gain.html

sayfanın ortası hoparlörlerin hemen üzerindeki anlatım/note'da

To accurately measure your amplifier’s output power with a multimeter, use a 60 Hz tone for a subwoofer amp, and a 100 Hz tone for a full-range amp with its high-pass filter turned off.

This is because most meters are made to measure AC voltage accurately at 50-60 Hz (the common frequency of all power systems around the world). Using a standard hand-held multimeter to measure the voltage of a higher-frequency signal results in readings that are much lower and leads to inaccurate power calculations.
For instance, the Amprobe 15XP-B multimeter I used in this Labs demonstration reads the voltage of a 0 dB 1 KHz signal about one-fifth the level that it reads at 40 Hz or 100 Hz. This would result in a calculated wattage about one-twentieth of the correct output power.
Different meters will have different degrees of deviation.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2016, 10:24:03 »
Ben teşekkür ederim.

Sayın audiokolik, Bahsettiğiniz sitede subwoofer için 40hz test tonunda osiloskop ile ölçüm yapıldığında clipping yapmadığını belirtmiş.Ayrıca dikkat ederseniz sabit 14.4V değerlerinde bu test sonuçları elde edilmiş.

Ayrıca dikkat ederseniz yine bahsettiğiniz konuda;

For instance, the Amprobe 15XP-B multimeter I used in this Labs demonstration reads the voltage of a 0 dB 1 KHz signal about one-fifth the level that it reads at 40 Hz or 100 Hz. This would result in a calculated wattage about one-twentieth of the correct output power.

İngilizcem sizinki kadar iyi olmayabilir ama;

Test yapan şahısın kullandığı Amprobe 15XP-B multimetresi, 0 Hz 1 KHz sinyalinin voltajını, 40 Hz veya 100 Hz'de okuduğu seviyenin beşte bir oranında okumuş.Yani burda multimetrenin sapmasından bahsetmiş.Ki bizim osiloskop ile ölçmek gibi bir şansımız varmı ???

This is because most meters are made to measure AC voltage accurately at 50-60 Hz (the common frequency of all power systems around the world). Using a standard hand-held multimeter to measure the voltage of a higher-frequency signal results in readings that are much lower and leads to inaccurate power calculations

Bakın burda da aynı şekilde, çoğu multimetre 50-60hz i doğru ölçmek için yapıldığını söylemiş.
Haaa ben buna inandımmı.? hayır :) yok öyle birşey.
FLUKE gibi dünya devi bir markanın 50-60 hz için ölçü aleti yapabileceğini bir elektrik yada elektronik müdendisine desem, bana başka bir yeriyle güler :)

Sonuca gelirsek;

Test yapan editör, multimetre ile yapılan ölçümün sağlıklı olmadığından bahsetmiş.
Bu tartışılır bir durum aslında.Çünki FLUKE marka ölçüm ve analiz cihazları öyle kolay kolay testlerden geçip piyasaya sürülmez. 40Hz ile 100Hz ayar yapın, 100Hz in üstünde sağlıklı ölçüm yapılamadığından bahsetmiş.Bizimde elimizde osiloskop olmadığından dolayı yine en geçerli ayar bu olduğuna inanıyorum. Tabiki daha profesyonel cihazlar mevcut bunuda biliyoruz.

Bu arada ben bir öneri yapmadım aslında.JL Audio nun sitesinden aktardım bu konuyu.
50Hz alt frekanslar için, 1Khz yani 1000Hz de üst frekanslar için yapılmasını önermişler.

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 10:25:35 Gönderen: ibr@him »

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2016, 10:53:29 »
İbrahim bey,

sanırım biraz anlatımı yanlış anlamışsınız tabi ben sizi yanlış anlamadıysam :)

anlatımda diyorki:

1) Oskiliskop ile teybimizi inceleyelim,hani en detaylı gösterimi oskiloskop yapacağı için önce onunla teybimizi ele alalım akabinde voltaj ölçer ile yolumuza devam edelim diyor.

teyp pioneer teyp, adam diyorki anfi gainleri en kısık halde, hoparlörler demonte halde benim için en önemli olan sinewaveleri alıp en ama en düşük ses ayarı hangisi ise ilk distrisyon başlatan ben onu baz alır gain ayarlarını o sinewave ile yaparım hadi gelin oskiliskop ile buna bakalım demiş.

62 en yüksek ayarı olan teypte

40hz ile 52de bozulmuş

1000hz yada 1khz 59da

100hz 51de

özetle en çabuk ve düşük teyp ses ayarının bozulmaya maruz haldığı frekansı 100hz olarak belirlemiş ve onu kullanmış.

bunun devamında işlemlerde teyp 51de bozuluyor orayı baz alınacak nokta, ayar yapılacak sinewave'de 100hz diyor voltaj ölçer ile yapılacak ayarları için.

buna ek olarakta yine bildiri olarakta voltaj ölçerlerinde hassasiyetinden bahsediyor o not'dada çoğu bizlerin kullanacağı basit voltaj ölçerlerin 50-60hz üzerinde hassasiyetlerini kaybetiklerinden söz ediyor.

tekrar söylüyorum aynen sizinde paylaştığınız gibi bende sadece paylaşıyorum asla bu konuda tecrübeli değilim genelde farklı yöntemlerle gain ayarlarım ama bu yöntemdede en uzman paylaşım bu adamlar gibi duruyor ve bencede yazdıkları doğru ise 100hz daha sağlıklı olur gibi.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2016, 11:13:05 »
Sizce biz teoriyi,bu üniteyi baz alabilirmiyiz.?

Yani kullanılan ünite de değişkenlik göstermez mi.?
Test edilen ana ünite Pioneer ın bir modeli.Faklı ünitelerde bu durum bence değişkenlik gösterir.
Preampli katında kullanılan komponentler bile bu durumu değiştirmeye yeterlidir.

Daha detaya girecek olursak, burda Opamp lar devreye giriyor.
Kullanılan opamp ların hassasiyeti THD değerleri son sözü söyler diyebilirim.

Yani bu üniteyi ele alırsak haklılık payı olabilir.
Fakat ben bu testin yeterli olmadığını düşünüyorum.
Test edilen marka ve modele sadık kalmayıp farklı markalarda bu sonucun değişeceğine inanıyorum.
Eğer biz gerçekten bu konuyu baz alırsak, farklı ünitelerde bu teorinin sağlıklı olduğunu da savunamayız.

Ayrıca tercüme ettiğiniz için çok teşekkür ederim.Konu içinde de dediğim gibi ingiliz cem iyi değil.
Bu tür komplike kaynaklarda tercüme edip paylaşım yaparsanız daha iyi anlaşılacağına inanıyorum.

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 11:22:30 Gönderen: ibr@him »

Reyhanlıoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2016, 11:22:09 »
İbrahim cok faydalı bir paylaşım olmuş 
Hatta ankarada mehmet aliyi ziyaretimde helix sin gain ayarı yapan bir cihazıyla benzer gain ayarı yapmıştım
Ama her hangi bir frekansla yapmamış tık
2 ay önce tekrar gain ayarı muıtimetre ile aynı şekilde ama bu sefer her kanalın okudugu frekansları girerek yaptım yani tiz mid wofer subwofeer şeklinde sisteme harbide cok faydası oldugunu düşünüyorum
Bir cok anfide tek gain oldugunu göz önünde bulunduracak olursak tek gainli anfilerle cift gainli anfiler arasında ne fark var artıları eksikeri nedir onuda paylaşırsan sevinirim aziz dostum :))

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2016, 11:45:04 »
İbrahim cok faydalı bir paylaşım olmuş 
Hatta ankarada mehmet aliyi ziyaretimde helix sin gain ayarı yapan bir cihazıyla benzer gain ayarı yapmıştım
Ama her hangi bir frekansla yapmamış tık
2 ay önce tekrar gain ayarı muıtimetre ile aynı şekilde ama bu sefer her kanalın okudugu frekansları girerek yaptım yani tiz mid wofer subwofeer şeklinde sisteme harbide cok faydası oldugunu düşünüyorum
Bir cok anfide tek gain oldugunu göz önünde bulunduracak olursak tek gainli anfilerle cift gainli anfiler arasında ne fark var artıları eksikeri nedir onuda paylaşırsan sevinirim aziz dostum :))

Teşekkür ederim Mustafa;

Bu 1 gain 2 gain olayı tasarımla alakalı bir durum diyebilirim.

Örnek : Bazı markalarda 2x300w bir anfi var ama tek gain ile ayar yapıyorsun.Bazı markalarda 2x300w ama her kanala ayrı ayrı gain ayarı yapıyorsun.Tamamen tasarımla alakalı bir durum.

Haa benim fikrimi soracak olursan, bence mantığı yok ayrı ayrı olmalı :)

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2016, 12:11:41 »
Sizce biz teoriyi,bu üniteyi baz alabilirmiyiz.?

Yani kullanılan ünite de değişkenlik göstermez mi.?
Test edilen ana ünite Pioneer ın bir modeli.Faklı ünitelerde bu durum bence değişkenlik gösterir.
Preampli katında kullanılan komponentler bile bu durumu değiştirmeye yeterlidir.

Daha detaya girecek olursak, burda Opamp lar devreye giriyor.
Kullanılan opamp ların hassasiyeti THD değerleri son sözü söyler diyebilirim.

Yani bu üniteyi ele alırsak haklılık payı olabilir.
Fakat ben bu testin yeterli olmadığını düşünüyorum.
Test edilen marka ve modele sadık kalmayıp farklı markalarda bu sonucun değişeceğine inanıyorum.
Eğer biz gerçekten bu konuyu baz alırsak, farklı ünitelerde bu teorinin sağlıklı olduğunu da savunamayız.

Ayrıca tercüme ettiğiniz için çok teşekkür ederim.Konu içinde de dediğim gibi ingiliz cem iyi değil.
Bu tür komplike kaynaklarda tercüme edip paylaşım yaparsanız daha iyi anlaşılacağına inanıyorum.

abi elbetdeki alabiliriz, burada adamların vermeye çalıştıkları notlar teyple alakalı değilki sorun Pioneer vs Renault OEM teyp olsun?

adamların en çok dip not düştükleri detay elinizdeki voltaj ölçer ve onun ne derece verimli olçtüğü,
yani burada elimizdeki teyp 1000hzde en fazla bozukluğa uğrasada onu adam gibi ölçebilecek aygıtınız yoksa ne anlamı varki?

öbür yandan voltaj ölçerinizin 50-60 maks 100hz de düzgünce veri verebildiğini biliyorsanız neden 100hz dışında yada üstünde diyeyim bir sinewave seçesinizki sağlıksız olacağını bile bile? bence mantıksız vede teybin marka ve modelinide önemseyen bir durum değil sorun zaten o değil :)

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2016, 13:24:09 »
Yalnız yazdıklarınız beni çelişkiye düşürüyor.Savunduğunuz şekilde devam edersek daha iyi sonuçlara varacağız.

Bak burda bunu demişsiniz.

''tekrar söylüyorum aynen sizinde paylaştığınız gibi bende sadece paylaşıyorum asla bu konuda tecrübeli değilim genelde farklı yöntemlerle gain ayarlarım ama bu yöntemdede en uzman paylaşım bu adamlar gibi duruyor ve bencede yazdıkları doğru ise 100hz daha sağlıklı olur gibi.''

Burda ise bunu yazmışsınız;

'' adamların en çok dip not düştükleri detay elinizdeki voltaj ölçer ve onun ne derece verimli olçtüğü,
yani burada elimizdeki teyp 1000hzde en fazla bozukluğa uğrasada onu adam gibi ölçebilecek aygıtınız yoksa ne anlamı varki? ''

Biz burda doğru sine wave noise i mi tartışıyoruz.? Yoksa doğru şekilde ölçmeyimi.??
İlk önce onu netleştirelim.??

Ben 100hz bir sine wave noise in her ana ünitede aynı sonucu vermeyeceğini savunuyorum.
Bakın aşağıda bir video linki var.Ekran görüntüsü alıp açıklamaya çalıştım.

1khz sine wave frekansı ile test yapılmış ve sonrasında gain ayarları yükseltilerek distorsiyona uğratılıyor.

1.

2.

Buda sizin paylaşımını yaptığınız editörün ölçtüğü osiloskoptaki sinus dalgası

Sol taraftaki temiz bir sinüs eğrisi, sağ taraftaki ise distorsiyona uğramış bir sinüs eğrisi
Yani bu testler o pioneer ünite ile yapıldığındaki sinüs eğrileri.

Bu arada ölçüm yapılan cihazlar analog değil, dijital multimetreler.

Buda video nun linki

Yine bu video da bir başka gain ayarı yapılıyor ve 40hz ile optimum gain ayarı yapılıyor.

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 13:38:45 Gönderen: ibr@him »

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2016, 14:08:21 »
abi gel şöyle yapalım, yoksa bir birimizi özelliklede en son yolladığınız paylaşımdan sonra anlamadığımıza artık baya emin oldum.

okurlar 1000hzde indirsin, 100hzde her ikisindede gaini ayarlayıp hangisi en temizi ise hangisi en işlerine geliyor ise onu kullansın olurmu :) ?

şahsen ben bu yöntemi çok ilkel buluyorum bu yöntemle gain ayarımı bu işe merak saldığımın ta başında kullandım okadar ondada Morel tempo takılı b2 helix anfi ile renault oem teyp vardı.

aynı 1000hz ile 100hz kuşkusuna düştüğümde bu yazıyı okumuştum crutchfield'ın önerisi üzerine 100hz de denedim şunu net söyleyebilirim 1000hz de yapılan ayarda gainler daha yukarılardaydı , 100hz ile ayarladım daha kolay ve çabuk distrisyona uğradı.

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2016, 14:35:06 »
abi gel şöyle yapalım, yoksa bir birimizi özelliklede en son yolladığınız paylaşımdan sonra anlamadığımıza artık baya emin oldum.

okurlar 1000hzde indirsin, 100hzde her ikisindede gaini ayarlayıp hangisi en temizi ise hangisi en işlerine geliyor ise onu kullansın olurmu :) ?

şahsen ben bu yöntemi çok ilkel buluyorum bu yöntemle gain ayarımı bu işe merak saldığımın ta başında kullandım okadar ondada Morel tempo takılı b2 helix anfi ile renault oem teyp vardı.

aynı 1000hz ile 100hz kuşkusuna düştüğümde bu yazıyı okumuştum crutchfield'ın önerisi üzerine 100hz de denedim şunu net söyleyebilirim 1000hz de yapılan ayarda gainler daha yukarılardaydı , 100hz ile ayarladım daha kolay ve çabuk distrisyona uğradı.

Valla bende anlaşamadığımıza üzüldüm açıkçası.Oysa okadar uğraştım açıklamaya gayret ettim :)

Reyhanlıoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2016, 14:38:56 »
İbrahim bazen yazılanı cizileni anlayamaya biliyoz
Gözümüze sokman gerekiyor :))
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 14:53:41 Gönderen: Reyhanlıoğlu »

Çevrimdışı Audiokolik

• Woofer
« Yanıtla #12 : 05 Aralık 2016, 15:01:28 »

Valla bende anlaşamadığımıza üzüldüm açıkçası.Oysa okadar uğraştım açıklamaya gayret ettim :)

abi ben sizi anladımda siz beni bir türlü anlamadınız, şimdi şöyle diyim 100hz olarak verilen tavsiyeleri eğitimsel anlamda hayır efendim 1000hz kullanılmalı diyen hiçbir örnek göremiyorum.

ama tam tersine eskilerde tavsiye edilen 1000hz kullanmayın doğru bir öğreti değil şu şu şu gibi hataları var diye bir sürü kaynak var 1 değil 5 değil ve firma forumlar hep ciddi o sebeble bence çok emin olmadan denemekte fayda var.

benim için basit bir voltmetre ile denediğimde önce renault teybimin 1000hzde 27de bozduğunu fark ettim (maksı 31 ) ve önce 27yi baz alarak birde 1000hz sinewave kullanarak gainleri ayarladım çevir çevir ciddi anlamda yüksekte ancak bozdu.

aynı teyp,anfi ekipman ile 100hz denedim teyp 24de bozdu, gainler ise neredeyse 5de biri kadar daha kısık kaldı tüm ayarlardan sonra.

bahsi geçen araç renault clio 2013dü bu arada.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 15:26:53 Gönderen: Audiokolik »

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #13 : 05 Aralık 2016, 15:37:11 »

abi ben sizi anladımda siz beni bir türlü anlamadınız, şimdi şöyle diyim 100hz olarak verilen tavsiyeleri eğitimsel anlamda hayır efendim 1000hz kullanılmalı diyen hiçbir örnek göremiyorum.

ama tam tersine eskilerde tavsiye edilen 1000hz kullanmayın doğru bir öğreti değil şu şu şu gibi hataları var diye bir sürü kaynak var 1 değil 5 değil ve firma forumlar hep ciddi o sebeble bence çok emin olmadan denemekte fayda var.

benim için basit bir voltmetre ile denediğimde önce renault teybimin 1000hzde 27de bozduğunu fark ettim (maksı 31 ) ve önce 27yi baz alarak birde 1000hz sinewave kullanarak gainleri ayarladım çevir çevir ciddi anlamda yüksekte ancak bozdu.

aynı teyp,anfi ekipman ile 100hz denedim teyp 24de bozdu, gainler ise neredeyse 5de biri kadar daha kısık kaldı tüm ayarlardan sonra.

bahsi geçen araç renault clio 2013dü bu arada.

O tarihteki sistem bileşenlerinizi yazarmısınız.??

Bakın bu JL audio ampli üreticisinin kendi Support linki

Okuyun bakın 50Hz ve 1Khz demiş bu adamlar anfi üretiyor ve aynı zamanda meşhur driver ları var

https://jlaudio.zendesk.com/hc/en-us/articles/204374120-Amplifier-Level-Setting-Guide

Buda Focal in support linki

http://www.focal.com/en/content/448-setting-the-amplifier-gain

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2016, 15:47:35 Gönderen: ibr@him »

Çevrimdışı ibr@him

• Midwoofer
« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2016, 15:48:51 »
Birde lütfen yazdıklarınızı sürekli güncellemeyin alıntı yapamıyorum.Bir önceki mesajınızda bilindik bir söz var Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok gibi bir seydi.Konunuz da sabit kalırsanız sevinirim.