caraudiohifi caraudiohifi

Gönderen Konu: Adım adım SQ sistem... Fiber kabin yapımı, yalıtım, montaj...  (Okunma sayısı 9156 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi barracuda

• Woofer
  • Uyarı Sayısı +0/-0
  • Yas: 37
  • Ne mutlu Türk'üm diyene...
yok tanerim ya ..tayvan malı a3 çıktı vazgeçtim hemde fiyatı yüksek geldi ..   geçmiş olsun dilekleri için saolun .. 2 hafta yatış :)
OLDSKOOL POWER...

Çevrimdışı TanerÖzcan48

• Genel Moderatör
  • Subwoofer
  • Uyarı Sayısı +19/-0
  • Yas: 36
  • Herkes hakettiği gibi yaşıyor
Hadi ya. Bulacağız sana güzel birşeyler. Özhan abi ile görüştünmü voce due için.
Ana ünite: Pioneer Avh-p7900dvd
Donanım:Pioneer XDV-P9/Btb-200/ ıb-100II/ ub-100
İşlemci:Audison Bitone
Media player:Audison BitplayHD

Tweeter: Audison TH-1.5 Violino
Midrange: Audison TH-3.0  Voce
Woofer  :  2x Audison TH-6.5 sax
Subwoofer: 2x Audison TH Basso

TW+MR Amp :  Audison Th Quatro
Woofer  Amp   : Audison Th Due
Subwoofer Amp: Audison Th Uno

Alt Yapı:
TW+MR kablo: Audison S-214
WF+SW kablo :Audison S-210
Güç: Audison MP 1/0 (0awg) PF-2BK(2awg) power kablo
ana sigortalık(300ah)Audison SFH 11WP 
sigorta dağıtıcı: SFd 41C+BFD 41
Capasitör:Audison SSF 0.8 +FSF 1.0+ Cadence 5f
Cap.aks:Audison BCA 32DGT
izalasyon:Dynamat

Çevrimiçi barracuda

• Woofer
  • Uyarı Sayısı +0/-0
yok ya  o fiyata a4 var aslında ama oda tayvan :(
OLDSKOOL POWER...

Çevrimdışı Divane

• Tweeter
  • **
  • Uyarı Sayısı +0/-0
  • Yas: 29
Tayvan olunca ne oluyor  ? ben tam bilmediğimden :)
Sistem toplama aşamasında.
Anaünite: Pioneer 8650
Tweeter: Dls scandinavia 1"
Midrange: düşünüyorum
Midbass: yoktur
Subwofer: Helix w10

Sterio   Amfi: DLS RA-20
Sterio2 Amfi: DLS RA-40
Mono Amfi : Jl Audio 1000/1

Kablolama : Audison FSk 600 kt + audison Rca.

Çevrimiçi barracuda

• Woofer
  • Uyarı Sayısı +0/-0
sevmiyorum yenileri.. ses kalitesi fark ediyor bence... eski isveçler daha güzel..ama elimde hiç kalmadı artık .
OLDSKOOL POWER...

Çevrimdışı thegame-59

• Woofer
  • Uyarı Sayısı +2/-0
  • Yas: 29
Tayvan olunca ne oluyor  ? ben tam bilmediğimden :)
dls ısweç malı işçilik ucuz diye taywanda üretilmîş aynı ürün deselerde ben ınanmıyorum illaki kalite ses farkı filan vardır
aynı tr de üretilen ürün gibi düşün gecen hafta bebek arabası bakıyoruz etiketine baktım uygun geldı en azından marka dedım bıraz mıncıkladım yaw dedım nasıl alman malı bu 1 ayda elımızde kalır yoo dedı tr de yapılıyor başka bîrtane gösterdı bu alman dedı aynı marka 100 tl fark var ama sağlam ( nasıl örnek ama) :))
Ünite->Clarion dxz955 3way
İşlemci-> ucs pro     (alınık.... mosconı gladen 6to8)

Tweeter-> DLS ultimate nordica 1
amp- pioneer gm-x 924

Midrange-> DLS ultimate up2.5i
amp- pioneer gm-x 924

midwofer-> DLS ultimate up6i ve hertz hsk
Mid amp-> audison wrx 4.300

subwoofer-> Re audıo sx12
Sub amp->  Audison wrx 1.500.2

Rca lar--- Focal elite
Dağıtıcı blok: el yapımı
0 awg power kablo
bıg3

Çevrimdışı barishrocker

• Subwoofer
  • *
  • Uyarı Sayısı +8/-0
  • Yas: 30
  • Erhan BARIŞ Karakaya - sınıf öğretmeni
    • CarAudioHiFi Facebook Sayfamız
  • Facebook:: barishrocker
Geçmiş olsun erhan abi sağlık önemli acil şifalar..eski ürünleri elden çıkarıyoruz yenilemek için ama sonra arayacağız galiba hepsini
CarAudiHiFi Genel Forum Kuralları: http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=324.0
Yeni Üye Olan Arkadaşların Dikkatine: http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=201.0
Pazaryerine Giremeyenler için.. http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=5106.0
Pazar Yeri İlan Açma Kuralları: http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=60.
Foruma Fotoğraf Yükleme(Resimli Anlatım): http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=32.0
Çok Sayıda Fotoğrafı Tek Seferde Ekleme: http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=2133.

Lütfen forum başlıklarına dikkat ederek ve forum kurallarına uyarak konu açın. Özelden sistem t

Çevrimdışı huseyinozsut

• Tweeter
  • **
  • Uyarı Sayısı +1/-0
Woofer kabinlerimizin arka panellerini yapmıştık. Bu panellere önden 1.5, arkadan 1 kat olmak üzere toplam 2.5 kat daha fiber attım. 4.5 kat fiberli halinin fazlalıklarını kestim. Çelik kesmek için üretilmiş; ama dandik bir jet taşı kullanmay başladım. 4 dakikanın sonunda koptu!  :D Sanırım sağlam oldu.  :D Fiberde kesim işi yaparken ince jet taşı kullanmayın. Taşınız kalın olsun.  :D

Kesim işleri tamamlandıktan sonra çıtalarla kabinimin kalan duvarlarını belirleme işine giriştim. Buna hoparlör montajı için kestirdiğim ortası delik yuvarlak tahtam da dahil. Herşeyi sıcak silikonla sabitledim.

Bu çıtaları aluminyum folyo ile kaplamanızı tavsiye ederim. Zira bu çıtalara kumaş gereceğiz ve üstüne polyester karışımımızdan süreceğiz. Polyester ahşabı sağlam yapıştırırsa, bir daha sökemeyiz. Tabi hoparlörü monte edeceğiniz montaj tahtanızı aluminyum kaplamayın. Onun yapışmasını istiyoruz.  :D Ben çıtaları aluminyum kaplamayı unuttum. Geçmiş olsun. Sökebildiğimi sökmeye çalışacağım. Çıtaları yaptıktan sonra kumaş geriyoruz.

Kumaşın gergin, potsuz, katsız olması çok önemli. O yüzden esnek bir kumaş alın. Her tarafından gerdirin. Bir şekilde kabininize tutturun. Ben tutturmak için sıcak silikon kullandım. Benim dizaynım gereği hoparlör montaj yuvası çıkıntı yapmıyor. O yüzden kumaş montaj tahtası üzerinde gerilmiyor. Ben ise germek için enteresan bir yöntem kulladım:

Hoparlörün çeperinde çıkıntı yapmakla görevli olan dış tahtayı, montaj tahtasına polyester sürdükten sonra vidaladım. Kumaş ikisinin arasında kaldı ve gerildi. Sonrasında ise kabinler polyester sürmeye hazır:

Kumaş çok polyester emiyor. Kabinin arka panelini yaparken Fiber elyaflı bir yüzey için ne kadar hazırladıysanız, kumaş yüzey için 1.5 katını hazırlayın.  :D

Bu kısımlar işin en teknik ve zorlayıcı kısımlarıydı. Bu mesajda gördüğünüz işler toplam 6.5 saat sürdü. Deli işi bu. İmkanınız varsa mutlaka masada çalışın. Bizim masamız yoktu. Belimiz koptu.

Ek olarak zorunda kalmadığınız sürece çift kabin yapmayın. 2 kattan daha uzun sürüyor. Birbirlerine birebir benzemek zorundalar. Ufak hataları bagajda göz görmez; ama genel olarak benzemek zorundalar. Hele boyayacaksanız daha da önemli. İç hacimlerinin benzer olması gerek. Bütün bunları kontrol ederken yavaşlıyorsunuz. Birbirinin ayna ikizi iki kabin üretmek bir kabin üretmeye göre iki kattan daha fazla farkediyor. Aklınızda olsun. Ben bu iş bitince halı kaplayıp mümkün olduğunca sade göstereceğim.

Bu aşamadan sonra sadece amele işi kaldı. 3 kat fiber elyaf atacağım ve kabinim minik zımparalamaya, kaba macunlanmaya, sonra da halı kaplanmaya hazır olacak.

Çevrimdışı cyclonee16

• Midwoofer
  • Uyarı Sayısı +0/-0
  • Yas: 23
  • Mustafa YEPKİN
Saglam ve emin adımlarla ilerliyorsunuz kendı ısını kendın yapmak gıbı bır zevk varmı bırde tutkunu oldgunuz bır hobby ıse ellerınız dert gormesın ins tum planlarınız yolunda gıder

Çevrimdışı 3rDiNc

• Woofer
  • Uyarı Sayısı +6/-0
  • Yas: 26
Şekillenmeye başlamış yavaş yavaş, şimdilik bence çok iyi gidiyorsunuz devamını dört gözle bekliyorum kolay gelsin  :)
Kötü ürün yoktur,çaldıramayan bizler varız ;)

Çevrimdışı ladacı8086

• Subwoofer
  • *
  • Uyarı Sayısı +1/-0
  • Yas: 21
  • Volkan - Team RE AUDİO
    • LadacıVolkan
Ellerinize sağlık, çok iyi gidiyorsunuz :)
Ana Ünite: Pioneer DEH-9600MP
Adaptör: Pioneer CD-UB100
Woofer: RCF W160
Woofer Amp: Audio System Twister F2-500
Woofer Amp: Audison LRx 2.500
Tweeter: ...
Tweeter Amp: JBL GTS-180X
Subwoofer: Rockford Fosgate P312D4
Subwoofer Amp: ...
Güç Kablosu: ...
Rca Kablo: Stinger
Akü: Varta 74 Ah + Optima Red Top + Exide 200 Ah Jel
İzolasyon: Erkurt

-----------------------------------------------------
http://ladacivolkan.blogspot.com/

ggunerhan

• Ziyaretçi
Böyle karşılıklı bağlandığında ses şiddeti nasıl oluyor merak ederim hep dinleme şansım olmadı. Bildiğim kadarıyla ikiside normal fazda olmamalı diyaframlarını etkiliyordu, biri ters mi çalışacak bu durumda?

Çevrimdışı huseyinozsut

• Tweeter
  • **
  • Uyarı Sayısı +1/-0
Böyle karşılıklı bağlandığında ses şiddeti nasıl oluyor merak ederim hep dinleme şansım olmadı. Bildiğim kadarıyla ikiside normal fazda olmamalı diyaframlarını etkiliyordu, biri ters mi çalışacak bu durumda?

Ona bakacağız. İkisi de biraz yukarı, biraz koltuğa doğru açı yapıyor. Tam birbirlerine bakmıyorlar. Çok güçlü de değiller. Araba da Station. Dolayısı ile faz ayarını terslemek falan gerekmeyebilir. Montajla belli olacak; ama kolay işler. Bitone Ses işlemcisi var. Hepsi ayarlanır gibi geliyor bana. Bass amfisi olarak da A3 stereo amfi kullanıyorum. Bass'ları da stereo sürmeyi düşünüyorum. Herşey montajdan sonra netleşecek. Deneyip göreceğiz.  :D
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2013, 15:25:45 Gönderen: huseyinozsut »

ggunerhan

• Ziyaretçi
:) emeklerinizin karşılığını alacaksınız eminim , bu konular hepimizi aktife çekecek böyle imrene imrene olacağı bu en karlı audison çıkacak işlemci satışları patlayacak :)

Çevrimdışı huseyinozsut

• Tweeter
  • **
  • Uyarı Sayısı +1/-0
Evet, Geçen haftasonu ve bu haftasonu fotoğraf çekmedim. Çünkü şeklen birşey değişmedi. Ancak yaptıklarımı yazayım:

Geçen haftasonu kurumuş polyesterli kumaşımızın üzerine bir kat fiber attık. Ancak tüm duvarlarını aynı anda yaptık ve köşelerde kumaşa yapışmama, hava boşluğu bırakma sıkıntısı yaşadık. Biraz debelendikten sonra fikrim geldi: yokedebildiğimiz boşluğu yokedecek, kalanı da haftaya jet taşı ile kesip, zımparalayarak düzleştirecek ve hata giderme yapacaktık. Hava boşluklarıyla birlikte kurumaya bıraktık.

Bu haftasonu bağlantı noktalarındaki bu hava boşluklarını jet taşına zımpara ucu takarak zımparaladık. Zımpara o kadar iyi bir etki bıraktı ki, yaptığımız fiberi yumuşatıp, etrafa yayıyor, böylece hava boşluklarını yok edip etrafa yaydık. Boşluksuz yüzeyler elde ettik. Bu kadar iyi sonuç alacağımızı beklemiyordum. O yüzden hata düzeltmeye ihtiyaç görmeden ikinci ve üçüncü katı da attık. Bu sefer çok daha az hava boşluğu ile işi hallettik. O kadar sıkıldık ve bunladık ki, aynı anda 3 kat attık. Haftaya rotuş ve hata düzeltme yaparız. Sonraki hafta yüzey düzeltme ve kaba macunlama, kuruyan macunu kabaca zımparalama işini yaparız ve kabinler halı kaplanmaya hazır olmuş olur.

Sonrasında bagaj izolasyonu, bagaj zemini hazırlığı, bagajdaki malzemelerin montajı yapılır. En son kapı izolasyonu, kapı hoparlör montajı, önden arkaya kablo çekme ile iş bitirilir.

Kaplumbağa hızı ile ilerliyoruz, zira bana yardım eden arkadaşın bir tek pazar günü var ve uzakta oturuyor. İşleri onun evinin bahçesinde yapıyoruz. O yüzden iş çıkışı bir gideyim o işe bakayım diyemiyorum. Kabinler bir bitse, gerisi hızlı ilerler, zira iş çıkışı falan da uğraşabilirim.

caraudiohifi