Gönderen Konu: RASPBERRY Pİ3 MEDYA PLAYER YAPIMI  (Okunma sayısı 21711 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı servet

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 0
  • Yas: 48
RASPBERRY Pİ3 MEDYA PLAYER YAPIMI
« : 07 Eylül 2017, 19:49:18 »
Selam arkadaşlar herkese iyi forumlar. Son günlerde forumdan ve çevremdeki arkadaşlarım sıklıkla Raspberry Pi3 ile araçta nasıl müzik dinliyorsun diye soruyorlar. Ben de hepsine tek tek anlatmaktansa forumda bu başlıkta paylaşıp kaynak olarak kullanılmasını soru cevap şeklinde daha iyi ve farklı fikirlerin de ortaya çıkmasına vesile olmasını umut ediyorum.
Ben aslında Rpi3 (Raspberry Pi3) ile evde xbmc medya center yazılımı ve Logitech Z5500 eşliğinde film izliyordum bir gün dedim ki Rpi3’ü arabaya götüreyim bakayım ses kalitesi arabada nasıl olacak? O zaman araçta işlemci olarak bit one vardı optik girişten bağladım o da ne muazzam bir ses kalitesi, işte o günden sonra Rpi3 benim için vaz geçilmez oldu. Arabada kullanabilmek için pratik yollar aramaya ve Hi-Fi forumlarında Rpi3 ‘ü evde kullananlar işletim sistemi olarak ne kullanıyor kontrol için hangi programları kullanıyor araştırmaya başladım. Sonuç olarak şu an Rpi3’ü araçta kullanmak için gerekli bilgi ve donanımı elde etmiş oldum. Sistemimin detaylarını aşağıda paylaşıyorum, sadece tek amfi ile sistem kurmuş olanlar bile Rpi3’ten faydalanabilir. Tek ihtiyacınız biraz öğrenme merakı ve sabır.

Kullanmakta olduğum sistemin donanımı şu şekilde:

Ana ünite            Raspberry pi3 ve Hifiberry Digi+ Pro DAC kartı İşletim sistemi olarak “Moodeaudio”
İşlemci                 Alpine PXA-H800
Amfi                      2x Alpine  PDX V9
Tweeter              Audison Voce 1.1
Midrange            Audison Voce 3.1
Mid-Bas               Audison Voce AV 6.5
Sub                        2x Rockford P2 D412

Lazım olan malzeme listesi:
Raspberry Pi3
http://www.samm.com/raspberry-pi-3.html

İşletim sistemi kurmak için en az 8 Gb class 10 microsd kart.
Mutlaka class 10 kart kullanın aksi halde Rpi3 verimli bir hızda çalışmaz.
http://www.samm.com/microsd-sandisk-16gb-class-10

Sistemde işlemci varsa ve optik bağlantı yapılacak ise optik çıkışlı dac gerekiyor.
Hifiberry Digi+ Pro (ben bunu kullanıyorum Amazon’dan satın aldım) Başka alternatiflere de bakılabilir.
https://www.hifiberry.com/shop/boards/hifiberry-digi-pro/
https://www.amazon.de/HiFiBerry-digiplus-pro-Digi-Pro/dp/B01MZZRM1V

Sistemde işlemci olsa da olmasa da RCA ile ses alınacaksa RCA çıkışı olan bir DAC alıyoruz.
http://www.samm.com/boss-dac
DAC satın alırken dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı var Rpi3’e takacağınız DAC üzerinde mutlaka kendi saat osilatör devresi olsun, çünkü Rpi3 hi fi için tasarlanmadığından osilatör devresi olmayan DAC lar ile sonuç hüsran olabilir. Yurtdışı sitelerde bununla ilgili yazılar var. Aşağıdaki fotoda osilatör chipleri görülüyor parlak metal olanlar.

Yani kısaca Rpi3, optik veya RCA çıkışlı bir DAC ve işletim sistemi için micro sd kart temin ediyoruz.
Raspberry Pi3 ile müzik dinleyebilmek için işletim sisteminin micro sd karta kurulması gerekiyor, bu da oldukça basit bir şekilde yapılabiliyor. Web sitelerinde nasıl kurulacağı ayrıntılı olarak anlatılıyor.
Kullanabileceğiniz bazı işletim sistemleri:
Moodeaudio                     http://moodeaudio.org (benim kullandığım) wifi hotspot desteği var
Volimio                                https://volumio.org       denedim wifi hotspot desteği var
Runeaudio                         http://www.runeaudio.com - denemedim
piCore Player                    https://sites.google.com/site/picoreplayer/home

Rpi3 ‘e kurduğunuz işletim sistemini kullanabilmek için de kontrol yazılımına ihtiyacınız olacak.
Onu da Google Play’den Rpi3‘ü ne ile kontrol edecek isek telefon, tablet, android ana ünite yani kısaca android çalıştıran dokunmatiği ve wifi olan bir cihaz yeterli ona kuruyoruz.
Kontrol programlarının bazıları (telefonda, tablette ve android ana ünitede hepsi kurulu):
MPD Control                     https://play.google.com/store/apps/details?id=org.chatminou.mpdcontrol
M.A.L.P. - MPD Client   https://play.google.com/store/apps/details?id=org.gateshipone.malp
MPDroid                             https://play.google.com/store/apps/details?id=com.namelessdev.mpdroid

Aldığımız Rpi3 ve DAC için herhangi bir lehimleme işlemi gerekmiyor zaten DAC Raspberry için üretilmiş direkt olarak üzerine takılıyor. Kartın yanında gelen vidalar ile montajı yapın.

İşletim sistemi olarak Moode audio kuracağınızı var sayarak devam edelim.  Sistem imajını micro sd karta yazdırıp Rpi3’e takın.
Volimio ve Runeaudio benzer şekilde kuruluyor isteyen daha sonra onları da deneyebilir hatta iki farklı micro sd karta iki farklı sistemi kurup sadece kart değiştirerek kullanabilirsiniz.

Müzik dosyalarını içeren USB bellek, USB Ssd, USB Hdd neyiniz varsa bağlayın.

Rpi3'ün orjinal kutusuna yaptığım ufak bir değişiklik ile optik DAC da kutu içine girmiş oldu.

Raspberry Pi3 orijinal adaptörü 5,1 volt 2,5 amperdir ben arabada 2,1 amper ile besliyorum, 2,5 amper araç şarjı bulan bana haber versin.

Optik girişi olan bir İşlemciye sinyal vererek ses almaya hazırız, fakat daha işimiz bitmedi.
Rpi3 çalışmaya başladıktan bir süre sonra telefonunuzdan wifi açıp tarama yaptığınızda göreceksiniz hemen yanı başınızda “Moode” isimli bir wifi ağı var telefon ile ona bağlanın şifresi “moodeaudio”.
Bağlandıktan sonra telefonda web tarayıcınızı açıp http://172.24.1.1 yazın karşınıza Moode arayüzü çıkacak burada sağ üstteki moode yazısına tıklayıp açılan menüden configure basıyoruz, burada ise Audio ya tıklayıp açılan sayfadan Devices başlığındaki I2S audio device altındaki açılır menüden Rpi3 ‘e DAC olarak ne taktıysak onu seçiyoruz.

Ardından SET yazısına tıkalyıp ayarların aktif olmasını bekliyoruz. Ayarlar aktif olunca sistemi yeniden başlatmamız gerekiyor, bunu da sağ üstteki moode yazısına tıklayıp restart a basarak yapıyoruz. Sistem yeniden başladıktan sonra artık müzik dinlemeye hazır hale geliyor. İster az önce ayar yaptığımız sayfadan kullanın, isterseniz de Google Play den MPD control isimli yazılımlardan indirip telefona kurun hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanın, hepsi aynı işi yapacaktır. Aynı anda hem PC den hem telefondan hem de tabletten bağlanabilir istediğiniz müzikler arasında gezinip playlist oluşturabilirsiniz. Bir cihazdan playlist yaptığınızda diğer cihazlarda da görünecektir.

Tüm bu ayar kısmı için bilgisayarınızı da kullanabilirsiniz Rpi3’e kullandığınız modemden bir ağ kablosu bağlamanız veya dizüstü bilgisayarı ile wifi den bağlanmanız da mümkün. Dikkat edeceğiniz nokta Rpi3’ü kablo ile bağlarsanız IP adresini modem atayacağından Rpi3’ün kablolu ağdaki IP adresi farklı olacaktır.

« Son Düzenleme: 18 Eylül 2017, 13:50:49 Gönderen: ZET »
Araç VW Transporter T6

Ana Ünite
Odroid N2 Plus, 10.1" Lilliput Dokunmatik Monitör, İşletim Sistemi Android Pie x64
Ses çıkışı SPDIF optik.

Alpine PXA-H800 + RUX-C800

Amfiler
2 x PDX V9

Ön direkler
DLS UR5i

Kapılar
2 Takım 16 cm Scandinava

Sub 1
Rockford Fosgate P2D4

Sub 2
Focal 33V2

Güç Kablosu
50 mm² 2 AWG kaynak kablosu
Dağıtıcı
Audison Connection SFD 41C

Çevrimdışı Peace80

• Midwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Yas: 41
Ynt: Raspberry Pi3 ile medya player yapımı.
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2017, 13:31:48 »
Çok güzel bilgiler içeren bir paylaşım, teşekkür ederiz,

Benim aklıma şöyle bir soru geldi, Enerji verildikten sonra Raspberry Pi3'ün kullanmaya hazır hale gelmesi ne kadar zaman alıyor? Üzerine kurduğunuz player software hangi müzik dosya formatlarını desteliyor?

Teşekkür ederim,

Barış
@ IPHONE 6S 64GB
@ HELIX PSIX MK2+HEC USB
@ JL AUDIO XD/600.1
@ HELIX C63C
@ JL AUDIO 12TW3-D4

Çevrimdışı servet

• Midwoofer
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2017, 15:13:06 »
Çok güzel bilgiler içeren bir paylaşım, teşekkür ederiz,

Benim aklıma şöyle bir soru geldi, Enerji verildikten sonra Raspberry Pi3'ün kullanmaya hazır hale gelmesi ne kadar zaman alıyor? Üzerine kurduğunuz player software hangi müzik dosya formatlarını desteliyor?

Teşekkür ederim,

Barış

Tam olarak süre tutmadım 30-40 sn arası açılıyor. Bilinen tüm popüler müzik dosyalarını buna DSD dosyalar da dahil açıyor.
Araç VW Transporter T6

Ana Ünite
Odroid N2 Plus, 10.1" Lilliput Dokunmatik Monitör, İşletim Sistemi Android Pie x64
Ses çıkışı SPDIF optik.

Amfiler
2 x PDX V9

Ön direkler
DLS UR5i

Kapılar
2 Takım 16 cm Scandinava

Sub 1
Rockford Fosgate P2D4

Sub 2
Focal 33V2

Güç Kablosu
Dağıtıcı

Çevrimdışı ZET

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
  • Pazar Yeri Referans Puanı 1
  • Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2017, 18:19:47 »
Servet hocam eline emeğine sağlık çok güzel bir konu ve paylaşım olmuş ve forum'da önemli bir katkısı olduğu aşikar..

Forum üyelerimizin bilgi sahibi olması açısından.

Müsadenizle paylaşımınızı sabit konu yapmak isterim

YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı servet

• Midwoofer
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2017, 20:56:55 »
Servet hocam eline emeğine sağlık çok güzel bir konu ve paylaşım olmuş ve forum'da önemli bir katkısı olduğu aşikar..

Forum üyelerimizin bilgi sahibi olması açısından.

Müsadenizle paylaşımınızı sabit konu yapmak isterim

Müsaade almaya gerek bile yok faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Bu gün RCA çıkışlı Boss DAC da elime ulaştı ilk izlenimlerim optikten daha detaylı çaldığı yönünde. Üreticisinin söylediği yaklaşık 40-50 saat pişme süresi olduğu bu süreyi geçtikten sonra onu da bu konuya ilave edeceğim.
Araç VW Transporter T6

Ana Ünite
Ses çıkışı SPDIF optik.

Amfiler
2 x PDX V9

Ön direkler
DLS UR5i

Kapılar
2 Takım 16 cm Scandinava

Sub 1
Rockford Fosgate P2D4

Sub 2
Focal 33V2

Güç Kablosu
Dağıtıcı

Çevrimdışı cnksct

• Tweeter
  • **
  • Yas: 37
  • ''if it's too LOUD you're too OLD'' Ω
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2017, 01:26:35 »
genelde kullanılan media playerlar var ama dsd için avantajlı sony rs9'a rakip yani :D maliyet açısından nsl ortalama nedir acaba...şimdiden teşekkürler...
''if it's too LOUD you're too OLD'' :D

Koaksiyel Sistem Peugeot405 '90lar teması :)

Ana Ünite  Deh-P7500mp + Cd-Rb20 + Cdx-P25 
Ön            Ts-A1723i + Rainbow El-T19
Arka         Ts-1750 + Ts-2150
Amfi         Xzound XXXL 6ch 1500watt
Sub.         Xzound ZXR12 12'' DVC 900watt
Cap.         Carpower PowerCap 1.0farad
Ekstra       Bas Kontrol + Voltmetre
Not:         Araç Finlandiya'dan gelme olduğundan her yeri izolasyonlu yalıtımlı kısaca şanslıyım :D
Sonuç       131.0db(şimdilik) term-lab ile dbDrag Race sonrası bir test :)

Çevrimdışı Enes Turkseven

• Buzzer
  • *
  • Yas: 32
  • Facebook:: www.facebook.com/enes.turkseven
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2017, 08:57:24 »
Yararlı bir konu teşekkürler.

Çevrimdışı servet

• Midwoofer
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2017, 10:06:15 »
genelde kullanılan media playerlar var ama dsd için avantajlı sony rs9'a rakip yani :D maliyet açısından nsl ortalama nedir acaba...şimdiden teşekkürler...

Rpi3 + DAC + kutu yaklaşık 500 tl tutuyor.
Araç VW Transporter T6

Ana Ünite
Ses çıkışı SPDIF optik.

Amfiler
2 x PDX V9

Ön direkler
DLS UR5i

Kapılar
2 Takım 16 cm Scandinava

Sub 1
Rockford Fosgate P2D4

Sub 2
Focal 33V2

Güç Kablosu
Dağıtıcı

Çevrimdışı m.b.t

• Subwoofer
  • *
  • Pazar Yeri Referans Puanı 3
  • Yas: 41
  • Fatih
« Yanıtla #8 : 18 Eylül 2017, 10:19:30 »
Emeğine sağlık.Farklı bir yöntem.Paylaşım için tşkler.
Kenwood kmm bt305
Alpine pdx V9,
Morel tempo ultra 602
Jl Audio 10w3v3-4
Focal er5 ve Audison fs2550

Çevrimdışı barracuda

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
« Yanıtla #9 : 18 Eylül 2017, 13:11:54 »

bit play  almaktan çok daha mantıklı
boş işlermiş bunlar...

Erci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 18 Eylül 2017, 14:02:38 »

bit play  almaktan çok daha mantıklı
duyamadim aga !!! ???

:D

Çevrimdışı barracuda

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
« Yanıtla #11 : 18 Eylül 2017, 22:37:21 »
yalan mı :)  rasperi de her yol var hemde 500  TL ye ..
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2017, 22:38:09 Gönderen: barracuda »
boş işlermiş bunlar...

Çevrimdışı servet

• Midwoofer
Ynt: RASPBERRY Pİ3 MEDYA PLAYER YAPIMI
« Yanıtla #12 : 18 Eylül 2017, 23:56:35 »

+ 342 TL ye orijinal dokunmatik ekran bile var.
Araç VW Transporter T6

Ana Ünite
Ses çıkışı SPDIF optik.

Amfiler
2 x PDX V9

Ön direkler
DLS UR5i

Kapılar
2 Takım 16 cm Scandinava

Sub 1
Rockford Fosgate P2D4

Sub 2
Focal 33V2

Güç Kablosu
Dağıtıcı

Çevrimdışı barracuda

• Audiophile Tecrübe
  • Subwoofer
« Yanıtla #13 : 19 Eylül 2017, 10:40:32 »

+ 342 TL ye orijinal dokunmatik ekran bile var.

evet 7 inch direk double  ebadı   
boş işlermiş bunlar...

Erci

• Ziyaretçi
Ynt: RASPBERRY Pİ3 MEDYA PLAYER YAPIMI
« Yanıtla #14 : 19 Eylül 2017, 12:15:32 »
aga 2 senedir ne anlatiyorum size. bitplay hd halt etmis pi nin yaninda. simdiki hedef orange pi plus 2