Gönderen Konu: SES FORMATLARI  (Okunma sayısı 9507 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZET

 • Audiophile Tecrübe
 • Subwoofer
 • *****
 • İleti: 1827
 • Pazar Yeri Referans Puanı 1
 • Yas: 48
  Nerden: OKAN / zonguldak
 • Paylaşmak Güzeldir
SES FORMATLARI
« : 31 Mart 2017, 06:34:50 »
ARAÇLARIMIZDA KULLANDIĞIMIZ ANAÜNİTE VEYA MULTİMEDYA OYNATICILARIN SES SİSTEMİNİN EN ÖNEMLİ PARÇASI OLDUĞUNU ZATEN BİLİYORUZ...PEKİ ANAÜNİTE'NİN İYİ OLMASI SESİN'DE İYİ OLMASI ANLAMINA GELİRMİ....? BU KISMEN DOĞRU KISMEN'DE YANLIŞ...

ANAÜNİTE SES VERİLERİNİ ELEKTRİKSEL SİNYALE ÇEVİREREK SES'E DÖNÜŞTÜRMESİ İÇİN HOPARLÖRE YOLLAR.DÖNÜŞTÜRME AŞAMASINDA SİNYAL NE KADAR TEMİZ İSE DUYACAĞIMIZ SES'TE O DERECE İYİ OLACAKTIR FAKAT BURA'DA ÖNEMLİ BİR NOKTA VARDIR.HER SES KAYNAĞININ VERİLERİ İYİMİDİR YADA NE DERECE İYİDİR.KONUMUZ SES FORMATLARI VE KALİTELERİ


ANALOG ANLAMI NEDİR

Devamlı değişken bir akış halinde bulunan verilere analog adı verilir.


ANALOG SES SİNYALİ

Analog sinyal kesintisiz ve sürekli sonsuz ara değer alabilen analog büyüklük olarak tanımlanır.Bir üniteden çıkıp ampliye ve oradanda hoparlöre giden elektriksel ses sinyalidir ve yine hoparlörden çıkıp kulaklarımıza ulaşan akustik ses sinyali analog sinyal formatlarına örnek olarak verilebilir. Her ikiside sürekli, kesintisizdir ve içlerinde sonsuzluk barındırırlar.


DİGİTAL SES SİNYALİ

Digital sinyal ise sayısallaştırılmış bir sinyal formatıdır.Sayısal büyüklüğü göstermek için kullanılan 0 ve 1 rakamları sayısal sinyal (işaret) olarak adlandırılır. Sayısal sinyalin aldığı değerler zıplayarak değişir.


ANALOG VE DİGİTAL DÖNÜŞTÜRÜCÜLER

Analog sinyali dijitale, dijital sinyali ise analoga çevirmek için aşağıdaki ünitelerden yararlanılır.

ADC (Analog to Digital Converter) analog bir sinyali dijital sinyale çevirmeye yarayan ünitenin adıdır.

DAC (Digital to Analog Converter) ise dijital sinyali analog sinyale çevirmeye yarayan ünitenin adıdır.

ADC ve DAC sinyal kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir


SES FORMATLARI

SIKIŞTIRILMAMIŞ FORMATLAR

WAV

Yaklaşık 20 yıl önce Microsoft ve IBM tarafından geliştirilen ve günümüzde Windows temelli tüm bilgisayarların ''sesi'' için ''de-facto'' standart olan formattır.Wav formatı PCM (Pulse Code Modulation) algoritmasını kullanır ve sıkıştırılmamıştır.Bu nedenle CD'de yer alan dijital ses formatına (CDDA) en yakın formattır ve dijital ses kayıt yazılımlarının hepsinde standarttır.

Wav formatlı dosyalar oldukça büyük bir veri alanı kaplar.(ortalama 10MB/dakika).Diğer yandan bu formatın da kendi içinde ADPCM,u-LAW gibi codec'ler kullanılarak sıkıştırılması mümkün.Ancak wav formatı hakkında bilmemiz gereken temel konu;sıkıştırılmamış ve CD'deki dijital ses en yakın format olduğudur.

CDA

Djital sesin ilk türü ya da atası diyebileceğimiz CDDA(Compact Disc Digital Audio) 1979'da Sony ve Philips'in Compact Disc'i icadıyla ortaya çıkan bir format aslında müzik CDsindeki bir parçanın kısayoldur; açıldığında CD'de referans gösterilen parçayı çalmaya başlar; bu yüzden kısayolun düzgün çalışması için, CD'nin CD-ROM sürücüsüne yerleştirilmiş olması gerekmektedir. CDA dosyaları asıl ses verilerini içermez. Bir müzik CDsinden aktarılan şarkılar genellikle sıkıştırılmamış .AIF veya .WAV dosyası olarak kaydedilir.Bu noktada genel kanıya bağlı olası bir yanlış bilgiyide düzeltmeye çalışalım;CD'deki cda uzantılı dosya ile aynı dosyanın bilgisayarınızdaki wav uzantılı biçimi dijital ses kriterleri açısından yakın olsada teknik olarak farklılıklar içerir.

AIFF ve AU

Macintosh bilgisayar kullanıcılarının ismen aşina olduğu AIFF formatının temel olarak Windows'taki Wav formatından hiç bir farkı yok.AIFF de sıkıştırmasız bir format ve algoritma (codec) olarak PCM 'yi kullanıyor.
AU ise SUN/Next işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda kullanılan bir ses formatı ve yine wav yada AIFF gibi sıkıştırmasız (dolayısıyla kayıpsız) bir dijital ses formatı.Bu arada her iki dosya formatınında Windows temelli sistemlerle uyumludur.


PCM

Türkçe'ye akım ''darbelerinin kodlanması ve modülasyonu'' şeklinde çevirebileceğimiz Pulse Code Modulation kelimelerinden türetilmiştir.Bu teknik,bir anlamda dijital sesin atasıdır
Bu algoritmayı sıkıştırılmamış dijital sesin kayıt-saklama-iletimi için temel yöntem olarak tanımlayabiliriz.Esas olarak verinin 1 ve 0'dan oluşan ikili bir kodlama sistemi ile temsil edilmesine dayalıdır.Kod içinde yer alan her ''1'' ,akım var (pozitif voltaj) her ''0'' ise akım yok anlamına gelir.Bu codec ,8 ile 192 kHz örneklem oranları ve her bir örnek için de 8 ile 24 bit veri uzunluğunda çalışabilir.(Yani analog sesten saniyede en az 8 bin en çok 192 bin adet örnek alınabilir ve bu örneklerin her birinin uzunluğu en az 8 bit en çok 24 bit olabilir.
PCM tekniği '' binanın temeli'' olduğu için tüm işletim sistemleriyle ve neredeyse tüm dijital ses yazılım/donanımlarıyla uyumludur.Bu algoritma Wav ,AIFF,CDDA(CD formatı) gibi sıkıştırılmamış formatlar ve profesyonel dünyada kullanılan DAT'ta (Dijital Audio Tape) kullanılı


SIKIŞTIRILMIŞ FORMATLAR

Günümüzde bir çok ses formatı geliştirilmişti bu formatlar iki sınıfa ayrılır kayıplı ve kayıpsız.

KAYIPLI FORMAT NEDİR.

Sıkıştırılmış verilerinden orijinal verilerin eksiksiz olarak tekrar üretilemediği bir sıkıştırma sınıfıdır.
Kayıplı formatların amacı orjinal verilerin oldukça fazla yer kaplamasından dolayı boyutunu küçülterek  gereksiz gördüğü verileri kayıt altına almamasıdır.KAYIPSIZ FORMAT

Sıkıştırılmış verilerinden orijinal verilerin eksiksiz olarak tekrar üretilebildiği bir sıkıştırma sınıfıdır.
kısaca bu format'ta veriler orjinale yakındır.


KAYIPLI FORMATLAR

MP3

Günümüzün en çok kullanılan popüler ses formatıdır.Fakat mp3 sıkıştırılmış ve kayıplı bir formattır.
Genelde en fazla şıkıştırma sağlayan 128 kbps ile sıkıştırma yaparak daha fazla tasarruf edilebilir.
Fakat ses detaylarının bir kısmı, dosya boyutunu küçültmek adına feda edilir.Bit aralığına bağlı olarak ses kalitesinde değişiklik gösterir Kayıplı ses formatlarının ne kadar ayrıntı barındırdığı, saniyedeki bit oranı (bitrate) ile tanımlanır. Saniyedeki bit oranı yükseltildikçe, sıkıştırma amacıyla sesten atılan detaylar azalacak ve ses kalitesi yükselecektir.Kısaca 128kbps ile sıkıştırılmış mp3 dosyasında kayıp daha fazladır 320kbps ile sıkıştırılan mp3 dosyası 128kbps ile kıyaslandığında daha fazla ses detayı içerirWMA

Açılımı “Windows Media Audio” olan format, Microsoft tarafından 2000 yılında MP3 formatına rakip olarak çıkartılmıştır. Bu formattaki ses dosyaları “.wma” uzantısını alır. Amacını tam anlamıyla gerçekleştirememiş olsa da günümüzde her yerde bu formatta ses verilerine rastlayabiliriz. Sıkıştırmasız bir ses verisi WMA formatıyla 1/3 oranında küçültülebilir. Diğer formatlardan en büyük farkı ise telif hakkı ile korunan şarkıların yasa dışı yollardan dağıtılmasını engellemek için DRM (Digital Rights Management) özelliğine sahip olmasıdır.


AAC

MP3'den daha iyi ses kalitesi ve sıkıştırma oranına sahip olan bir kodek ve dosya uzantısıdır.aac dosya uzantısı Apple'ın iTunes yazılımı tarafından sıklıkla kullanılan bir dosya uzantısıdır.

ATRAC

Sony'nin Mini Disc'i (MD) dünyaya lanse etmesiyle birlikte dijital ses dünyasına giren ,dolayısıyla da ses sıkıştırma Codecleri'nin en eskilerinden birisi diyebileceğimiz bir format.MD'nin tüketici elektroniğinde beklendiği gibi tutunamamaması MD'nin ardındaki asıl teknoloji olan bu formatı gölgede kalmasına sebep oldu.bugün ATRAC,neredeyse sadece Sony markalı cihazlar/yazılımlar ile anılır durumda.

OGG Vorbis

Genel karşılaştırmada diğerlerine oranla en ideal formattır. Tamamen açık kaynak olup her zaman geliştirilmeye açık bir yöntemdir. OGG Vorbis formatına sahip ses verileri “.ogg” uzantısı alırlar. MP3 gibi değişik Kilobit değerlerinde veri saklayabilirler fakat aynı Kilobit değerindeki ses kalitesi MP3 formatına göre çok daha fazla olacaktır. Üstelik dosya boyutunun da azaldığı görülecektir. Tüm bunların yanında tamamen özgür kullanım haklarına sahiptir. Tek dezavantajı düşük boyutlarda yüksek kalitede ses depolayabildiği için diğerlerine oranla daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duymasıdır.

 

KAYIPSIZ FORMATLAR


FLAC

Açık kaynaklı bir format olup kayıpsız sıkıştırma yapabilmektedir. Bu formattaki dosyalar “.flac” uzantısını alır. Ses kalitesi 1000 Kilobit/sn değerine kadar çıktığı için ses kalitesi çok çok yüksektir. Fakat buna bağlı olarak boyutu aynı uzunluktaki bir MP3 verisinden 5-6 kat fazla olur. Stüdyo ortamlarında kullanmak için en ideal ses formatıdır.

ALAC

Patenti Apple'a ait kayıpsız sıkıştırma formatı.

APE

Yine son dönemlerde ortaya çıkan bir başka kayıpsız sıkıştırma algoritması.format oldukça hızlı çevrim özelliği ile dikkat çekiyor.Kısaca APE olarak da anılan formatın temeli;kayıpsız sıkıştırmaya dayalı olduğu için sıkıştırma oranı 1.5:1 ile 3:1 arasında değişiyor.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2017, 18:52:40 Gönderen: ZET »
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı Suha

 • Midwoofer
 • ****
 • İleti: 362
 • Pazar Yeri Referans Puanı 0
 • Yas: 42
  Nerden: Denizli
 • Hakan TARIM
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2017, 15:25:57 »
Küçük bir not. CDA başlı başına ses dosyası olmayıp, sadece CD üzerinde ses verilerinin başlangıç noktasını belirtmek amaçla oluşturulmuştur.
Misal 7 nolu cda yani track07.cda 7 numaralı ses verisinin başlangıç noktasını belirtir.
4 way active loading...
Skoda SuperB 2010 Elegance

NAVIMEX VW NAV 9901
Android Media Box (araştırma aşamasında)
Audison Prima AP4.9Bit
Audison Prima AP4D
Audison Prima AP1D

Full Focal Bambu 4 way :D
 - Focal Ps 165 F3 Bambu
 - Focal P20F Bambu

Reyhanlıoğlu

 • Ziyaretçi
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2017, 15:31:26 »
Okan abi yüreyine bal damlasın
Eline emegine sağlık

Çevrimdışı ZET

 • Audiophile Tecrübe
 • Subwoofer
 • *****
 • İleti: 1827
 • Pazar Yeri Referans Puanı 1
 • Yas: 48
  Nerden: OKAN / zonguldak
 • Paylaşmak Güzeldir
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2017, 16:14:56 »
Okan abi yüreyine bal damlasın
Eline emegine sağlık

Sağol mustafa elimizden geldiği kadar işte  ;D
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı ZET

 • Audiophile Tecrübe
 • Subwoofer
 • *****
 • İleti: 1827
 • Pazar Yeri Referans Puanı 1
 • Yas: 48
  Nerden: OKAN / zonguldak
 • Paylaşmak Güzeldir
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2017, 16:16:46 »
Küçük bir not. CDA başlı başına ses dosyası olmayıp, sadece CD üzerinde ses verilerinin başlangıç noktasını belirtmek amaçla oluşturulmuştur.
Misal 7 nolu cda yani track07.cda 7 numaralı ses verisinin başlangıç noktasını belirtir.

Suha bilgi için tşk.dün gece geç saat'e hazırladım tam manasıyla bakmaya fırsatım olmadı  ;D
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı Suha

 • Midwoofer
 • ****
 • İleti: 362
 • Pazar Yeri Referans Puanı 0
 • Yas: 42
  Nerden: Denizli
 • Hakan TARIM
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #5 : 31 Mart 2017, 16:19:51 »
Estafirullah, ehtiyarlık zor zanaat :P
4 way active loading...
Skoda SuperB 2010 Elegance

NAVIMEX VW NAV 9901
Android Media Box (araştırma aşamasında)
Audison Prima AP4.9Bit
Audison Prima AP4D
Audison Prima AP1D

Full Focal Bambu 4 way :D
 - Focal Ps 165 F3 Bambu
 - Focal P20F Bambu

Çevrimdışı ZET

 • Audiophile Tecrübe
 • Subwoofer
 • *****
 • İleti: 1827
 • Pazar Yeri Referans Puanı 1
 • Yas: 48
  Nerden: OKAN / zonguldak
 • Paylaşmak Güzeldir
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #6 : 31 Mart 2017, 16:36:40 »
Estafirullah, ehtiyarlık zor zanaat :P

Heee valla ehtiyarlığıma ver...Ama devrek'ten baston siparişi vermeye daha var  :D :D
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN

Çevrimdışı hasanbag

 • Tweeter
 • **
 • İleti: 53
 • Pazar Yeri Referans Puanı 0
 • Nerden:
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #7 : 06 Eylül 2017, 13:33:36 »
En güzeli flac dinlemek fakat bir muzik 40 mb den basliyor :'(

Çevrimdışı terrify

 • Tweeter
 • **
 • İleti: 37
 • Pazar Yeri Referans Puanı 0
 • Nerden:
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #8 : 24 Ekim 2017, 04:48:24 »
Evet flaclar çok iyi ama aşırı yer kaplıyor

Çevrimdışı Feline

 • Midwoofer
 • ****
 • İleti: 247
 • Pazar Yeri Referans Puanı 0
 • Nerden: izmir
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2017, 16:32:28 »
Bu flac mevzusuna fazla kafa yormaya gerek yok... Neden...?

Cihaz üreticileri ürünlerini satmak adına her türlü pazarlama taktiğini kullanmaktadır tabi'ki bunu yaparken ürünü parlatması lazım'ki al beni algısı oluşsun misal flac... şimdi bu aşamada uygulanan teknolojiler belli e ne yapacaklar malı sattırmaları lazım'ki şirket dönsün adamlar oturup düşünüyor bir yenilik bulalım'ki alıcıya cazip gelsin.... hooopp yeni bir ses formatı geliştirdin oleyy süper..şimdi bunu bi güzel janjanlı paket yapalım atalım müşterilerin önüne baaak yeni ses formatı buldum bundan daha iyisini bulamazsın hadi al beni desin ürün.

Tabi biz ufo gören masum köylü pozisyonundayız yada onlar öyle zannediyor al beni'ye dayanamadık aldık bir tane.Nasıl alınmaz flac çalıyo bu kardeşim boru değil yani vayyyyy....eeee hadi flac dinleyelim..Nereden bulacaz tabi'ki net'ten anaaa nette flac formatta dosya yok varda çok az ve çoğu yabancı birde flac var ama çoğunluğu mp3 çevirme.Nasıl yani mp3'den çevirme.Mp3 zaten kayıplı format detayların çoğu yok bunu flac'a çevirsen ne olacak sadece formatı değişecek eeee niye aldık o zaman biz bu cihazı madem bu formattan dosya yok ne demeye çıkardın kardeşim... ama olsun flac çalan cihazım var en geç 5 - 10 seneye kadar popüler olur bekleriz bizde ....

Flac mevzusu malesef bu arkadaşlar net'te gördüğünüz çoğu flac formatı mp3 çevrilme yada orjinal değil kaldı'ki dinçer arkadaşımızın söylediği gibi ses kalitesi olarak 320 kbps mp3 ile flac formatını ayırt etmeniz zor
Kısacası kuzu çevirme var lakin pişirecek ateş yok  :-\ 

Ama işin enteresan tarafı eski teknoloji diyerek hakir gördüğümüz CD hala bu işin kralı  :D

Alıntı:Zet

Ben artık Cd aliyorum flac çalan ana unitemide bugün sattim.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2017, 16:40:24 Gönderen: Feline »

Çevrimdışı ZET

 • Audiophile Tecrübe
 • Subwoofer
 • *****
 • İleti: 1827
 • Pazar Yeri Referans Puanı 1
 • Yas: 48
  Nerden: OKAN / zonguldak
 • Paylaşmak Güzeldir
Ynt: SES FORMATLARI
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2017, 17:41:40 »
Evet......O hakir gördümüz,beğenmediğimiz CD hala bu işin KRAL'I  ;)  :D
YA ÖRS OLACAK SAĞLAM DURACAKSIN YADA ÇEKİÇ OLACAK ZAMANIN'DA VURACAKSIN